Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Pálhalma talicskás tudósa

Várkonyi Balázs - 2014. december 7. 14:37

1830. november 29-e: egy új élet kezdete a Rosty famíliában. Akkor még senki sem sejtette, hogy e nappal egy rendkívül kalandos életút indul, amely az európai nagyvárosokon, Amerikán és Pesten keresztül Penteléig vezet.

Hírneves pentelei polgár emlékét idézte a Dunaújváros Közéleti Hetilap jó egy hete. Az írás nem véletlenül került épp abba a lapszámba: Pálhalma névadója, Rosti Pál születésnapja ugyanis arra a hétvégére esett. És milyen a sors – az út elejét és végét jelző mérföldkő néhány nap különbséggel követi egymást a naptárban: várostörténetünk kiemelkedő személyisége éppen ma száznegyven éve hagyta el a földi világot. Illő emlékeznünk rá ezen a napon.

1830. november 29-e: egy új élet kezdete a Rosty famíliában. Akkor még senki sem sejtette, hogy e nappal egy rendkívül kalandos életút indul, amely az európai nagyvárosokon, Amerikán és Pesten keresztül Penteléig vezet.  
A kisfiú szigorú regulában nevelkedik. Felmenői, a pentelei birtokos nemesek hagyománytisztelete és keresztény erkölcsössége a minta. Na és a patriotizmusuk! Nem véletlen, hogy az ifjúvá érett Pál az 1848-as forradalom kitörésének hírére azonnal otthagyja minisztériumi állását, Kossuth katonájává szegődik, a szabadságért küzd a Károlyi-huszárezredben. A bukás külföldre kényszeríti, de a hontalanság éveit is szellemi gyarapításra használja, majd hazatérve tudásával a közjót szolgálja. Ősei példája szerint.
A Rostyak művelt emberek, felvilágosult gondolkodók voltak. A nemzetért való önkéntes áldozatvállalás náluk családi örökség volt. Pál édesapja, Rosty Albert, egykori békési alispán a reformkori köznemesség áldozatkészségét példázta tetteivel: a közteherviselés szellemében önkéntes adófizető lett, jobbágyairól pedig örökváltsági szerződéssel gondoskodott. Sokat áldozott a kultúraátadásra is. A Nemzeti Színház daljáték felügyelőjeként tevékenykedett, fővárosi palotája a zenei élet egyik központja volt, házában a fiatal értelmiség szellemi otthonra lelt. Tekintélyét jól példázza, hogy személyes ismerősei közé fogadta Beethoven, a kor zenei császára.

Rosti Pál apjától örökölte művészi tehetségét – és megismerési vágyát is. Világnyelvek tudója lett, világkultúrák ismerője. Amerikai utazásait társadalomrajz írására és képi dokumentálásra hasznosította. Korának legjelentősebb útikönyvszerzői és fotográfusai között tartották számon. Idehaza bekapcsolódott a társasági és kulturális életbe. Jótékonysági estélyeket rendezett, megszervezte Richard Wagner pesti látogatását, és régi barátja, Liszt Ferenc kísérőjéül szegődött a mester magyarországi útjain. Megírta Úti emlékezetek Amerikából című könyvét, amellyel kivívta a tudományos körök elismerését, és az Akadémia tagjai közé választották.
Állandó ingajáratban volt a székesfőváros és nagyapja pentelei birtoka között. Visszaemlékezéseiből tudjuk, hogy az akadémiai tagsággal, a tudományos munkával járó szellemi fáradtságot fizikai munkával igyekezett eltüntetni: birtokának egyik hatalmas dombjáról a földet odébb talicskázva egy új dombot alakított ki, így született „Pál halma”. Akarat- és testedző törekvésének másik példája a hajós szenvedélye. Szinnyei József így emlékezik meg erről az 1906-ban megjelent könyvében: „… részt vett a Vízisport terjesztésében. Csolnakász és hajósegyleteket alakított, versenyeket rendezett. Legnevezetesb vállalkozása volt e téren ama nagy csolnak út, melyet 1862-ben Birly István barátja társaságában hajtott végre Ellida nevű csolnakjukon, melyet Angolországban készítettek. Rotterdamtól kezdve a Rajnán föl s a Dunán lejöttek Pestig.”

Szinnyei alapos portrét rajzol a tudós patriótáról, utalva a műveltség ősforrására is.
„Rosti fiatalsága óta bejáratos volt a felsőbb körökbe s a magasabb míveltség elemeit nemcsak könyvekből, hanem a legkiválóbb szellemekkel való érintkezésből is sajátította el. Kora ifjúságától fogva szép és nemes hajlamai voltak, barátja s mívelője mindenféle sportnak, de szerette a virágokat, rajongott a zenéért, s komoly tanulmányt fordított annak elméletére.”
Rosty Pál – az időközben a polgáriasabb Rosti nevet fölvevő hazafi – élete utolsó szakaszában munkaerejét az ősei földjén élőknek áldozza. A vallás- és közoktatásügyek elhivatott szakértőjeként tevékenykedik a helyi képviselő-testületben és a pentelei iskolaszék elnöki posztján. A vármegyei törvényhatósági bizottság tagja lesz, így nemcsak községe, de a megye szellemi arculatának alakításában is szerepet kap. A XIX. századi polgári átalakulás kivételes képességű alakjaként tiszteli az utókor, a kultúrtörténet, és különösképp a városközösség. Végakarata az volt, hogy Pentele földjében temessék el. 1874. december 7-én bekövetkezett halála óta az ősi katolikus temetőben nyugszik. Sírján mindig van friss virág…

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

2024. ápr. 24.

Remek irodalmi kalandozást hozott a József Attila Könyvtár programja, derül ki a DSTV összegzéséből. Még a magyar költészet napjára időzítve Erdős Virág vendégeskedett a gyermekkönyvtárban – a versek csodavilágába kalauzolta a vendégeket. Hangkép.

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

2024. ápr. 23.

Új kiállításról számol be a DSTV összeállítása az MMK-ból. Az intézmény földszinti folyosógalériáján nyílt meg Gusztos Piroska tárlata a napokban – és a kollekció nem véletlenül viseli az Ecset szerelem címet. Hangkép.

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

2024. ápr. 22.

Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező, filmesztéta lesz az Utószó című irodalmi antológia következő vendége a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!