Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

A puskaműves titka

Várkonyi Balázs - 2015. február 20. 10:57

A ritka szakmákat hét hajós, négy kéményseprő, három kádár és üvegező képviselte. És a regisztráltak között ott volt az egy szem puskaműves is.

Hiába keresem, nem lelem a ritka hivatás mesterének, a puskaművesnek nyomát. Amit tudok róla, igen csekély: az ’50-es évek elején sokadmagával érkezett Sztálinvárosba. Mi vonzhatta őt az „ígéret földjére”?
A nagy bevándorlás idején – ahogy a korabeli újság tudósít – kalandorok, örömlányok, „jampik” is feltűntek a városban. Az ideérkezők döntő többségét persze a munkalehetőség, a jó pénz ígérete vonzotta. Ám hogy a „gyanús elemeket” kiszűrjék, hamarosan letelepedési engedélyhez kötötték a legális itt tartózkodást. A szűrés persze nem lehetett tökéletes… tény viszont, hogy dolgos munkásemberek sokaságával épült föl a város és az iparóriás. A sokaság sokféleséget is mutatott.

Az első 3806 betelepülő között volt 292 földműves, 498 kubikos és kordélyos, 128 lakatos, kőműves viszont – ez meglepő – csak 41. Ki tudja, hány embernek kellett kőművessé vedlenie, mert az biztos, hogy a negyvenegynek a sokszorosa kellett az építkezéshez. A családos jövevényekkel érkezett hétszáznegyven gyermek, és több mint ezer háztartásbeli is. Ez utóbbiak közül sok munkásnő került ki. Jött még számos mesterség művelője – néhány tucat műszerész, esztergályos, asztalos, kereskedő, varró- és szövőnő is akadt, aztán harminchat pártmunkás, katona és rendőr. Betelepült huszonhat cipész, ugyanennyi kovács, valamivel kevesebb bányász és borbély. A ritka szakmákat hét hajós, négy kéményseprő, három kádár és üvegező képviselte. És a regisztráltak között ott volt az egy szem puskaműves is.

Na, őt aztán mi szél sodorta ide? Hol tanulta a szakmát? Hol űzte mesterségét? Esetleg muzeális fegyvereket reparált? Netán a régi hadsereg szolgálatában volt, majd az új időkben kényszerült pályamódosításra? A kérdésekre nem leltem választ. Sokat kutakodtam pedig utána, régi újvárosiakat is kérdeztem, de hírét sem hallották.
Örökre titok marad a múltja? Pedig ritka foglalkozásával kétségkívül színesítette az újvárosi társadalmat, amelyről Sándor Andrásnak a Történeti Hivatalban őrzött tanulmánya ezt rögzíti: „A lakosság heterogén jellege kezdettől fogva éles kontrasztokban mutatkozott meg. A legértékesebb alkotóelemek és kalandorok, kiváló szakmunkások és lumpenproletárok, a földtől még el sem szakadt paraszt-munkások és egykori grófok, a szocializmus harcosai és fasiszták, nagyra törő fiatalok és deklasszáltak, apácák és prostituáltak, évszázados kohászcsaládok komoly tagjai és aranyásók úgy keveredtek össze a városban, mint a Martin kemencében a tiszta nyersvas a rozsdás ócskavassal.”

Ha már egy ritka hivatás pentelei művelőjéről szóltunk, említsünk meg egy másikat is. Nevét nem tudjuk, nyomára egy regényes szakkönyvben bukkanhatunk. Botár Árpád A láthatatlan hadsereg című, 1939-ben megjelent művében ezt olvashatjuk: „Cingaroff és Iszakovics bolgár hóhér kezén végezték életüket, míg Wenzel Beranek irodatiszt urat egy markos dunapentelei legény húzta akasztófára.” A lebukott kémek szomorú sorsáról szóló tudósítás mást nem közöl a legényről, csak hogy akasztott. Hivatásos, vagy csak alkalmi hóhér volt? Ezt már aligha tudjuk meg…

A rovat további hírei: Kultúra

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.

Csodás mesevilág a Csillagvirágban (galériával)

Csodás mesevilág a Csillagvirágban (galériával)

2024. ápr. 11.

Több mint két évtizedes hagyományt folytattak, a magyar költészet napjára időzítve szervezték meg a dunaújvárosi óvodások mesemondó seregszemléjét a Csillagvirág Tagóvodában kedden délelőtt. Mesés kezdeményezés – minden ízében!

DSTV: Tapolczai Jenő emlékezete

DSTV: Tapolczai Jenő emlékezete

2024. ápr. 11.

Várostörténeti jelentőségű személyiségre emlékeznek az Intercsa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Tapolczai Jenő egykori tanácselnök a várossá válás meghatározó időszakában volt a település első embere, maradandót alkotott, munkássága még mindig tetten érhető. Hangkép.

A képmutatás komédiájára készül a Bartók (galériával)

A képmutatás komédiájára készül a Bartók (galériával)

2024. ápr. 10.

Moliére egyik legnépszerűbb, legtöbbször játszott, örökbecsű darabjával, a Tartuffe című vígjátékkal folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sora. A képmutatás és élethazugság komédiája mindig aktuális, de most talán a szokásosnál is jobban mar, csíp. Premier pénteken!