Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Enter – Aki Penteléről indult a halálba

Várkonyi Balázs - 2015. augusztus 2. 15:55

"1526. augusztus 2-át árjuk. A falutól délre táborozó sereg hajnalban sátrat bont, készülnek az útra. Vezérük közben fogadja az erdélyi vajda, Szapolyai János követét. Tárgyalásuk témája mi más lehetett volna: hadaik egyesítése..."

1526. augusztus 2-át írjuk. A falutól délre táborozó sereg hajnalban sátrat bont, készülnek az útra. Vezérük közben fogadja az erdélyi vajda, Szapolyai János követét. Tárgyalásuk témája mi más lehetett volna: hadaik egyesítése, mert a török hódítás megakadályozására készültek. A vezér maga a király, a Penteléről végzetes útjára induló II. Lajos volt.

Brodarics István kancellár, szerémi püspök leírásából (is) tudjuk: Lajos király hadseregével az előző nap érkezett Ercsi felől. A pentelei fennsíkon töltötte az éjszakát. A követtel való tárgyalás után aztán kiadta a parancsot az indulásra. A tapasztalatlan uralkodó, a mindössze húsz esztendős ifjú feladata volt a török veszedelem megelőzése.

Az előzmények balsejtelmet jeleztek: a király ellenfelei a háttérben Szapolyai trónra emelésére szövetkeztek (aki aztán az „egy ország – két király” időszakában valóban uralkodott, bár koronázás és igazi hatalom nélkül). II. Lajosnak a nemzetközi pénzhatalommal is meg kellett küzdenie: a bajor Fugger-ház – válaszul arra, hogy az 1514-es országgyűlés korlátozta magyarországi működésüket, elveszítették a rézbányák bérleti jogát is – pénzügyi blokád alá vette országunkat. Épp akkor vonta meg a segítséget, amikor a bankház pénze kellett volna egy új hadsereg felépítéséhez.

Tomori Pál már az előző év őszén hírét vette, hogy a törökök hadjáratra készülnek ellenünk. Vészjelzése hatástalan maradt, amikor aztán tavasszal megindult az invázió, egy gyenge, szedett-vetett királyi hadseregnek kellett volna azt megállítania. A Dráva mocsarainál még tán esély is lett volna erre, de ezzel elkéstek. Lajos király aztán Mohácsnál akarta megállítani a rettenetes túlerőben lévő ellenséget. Ez nagy a bátorságára utal, amint az is, ahogy Brodarich (a későbbi váci püspök, a mohácsi csata krónikása) emlékezik: „Akadnak, akik azt mondják, hogy saját oszlopának első soraiig előretörve egészen a legelsőkig nyomult, és ott hősiesen küzdött az ellenséggel.”

Az augusztus 29-én zajlott csata tragikus végkimenetele ismert. A Szegednél veszteglő Szapolyai felmentő seregét hiába várták – így esély sem volt a győzelemre. Az emlékezet szerint a menekülésre kényszerült uralkodó a lováról a megáradt Csele-patakba zuhanva lelte halálát. (Egy királyi káplán leírása szerint a menekülés közben Dunaszekcsőn megpihenő Lajost a Szapolyai-nemzetség egyik tagja, György gróf gyilkolta meg, de ezt a történetírás nem igazolta.)

1926-ban, a mohácsi csata négyszázadik évfordulóján Pentele népe két római mérföldkövet állított föl Lajos király emlékére. A „Lajos-kövek” ma a múzeumkertben állnak.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

2024. ápr. 24.

Remek irodalmi kalandozást hozott a József Attila Könyvtár programja, derül ki a DSTV összegzéséből. Még a magyar költészet napjára időzítve Erdős Virág vendégeskedett a gyermekkönyvtárban – a versek csodavilágába kalauzolta a vendégeket. Hangkép.

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

2024. ápr. 23.

Új kiállításról számol be a DSTV összeállítása az MMK-ból. Az intézmény földszinti folyosógalériáján nyílt meg Gusztos Piroska tárlata a napokban – és a kollekció nem véletlenül viseli az Ecset szerelem címet. Hangkép.

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

2024. ápr. 22.

Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező, filmesztéta lesz az Utószó című irodalmi antológia következő vendége a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!