Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

A világszép csodabanya – avagy ma esti ajándék gyermekeinknek

Várkonyi Balázs - 2016. szeptember 30. 16:44

"...a mesehősök élete véges: addig tart, amíg mi emlékezünk rájuk. Amíg emlékezni tudunk. Amíg képesek vagyunk éltetni őket."

Apa, írjunk mesét! – szögezte nekem a felszólítást kislányom, valamikor hétéves korában. – És az legyen a vége, hogy „addig éltek, míg meg nem haltunk…”
A lányka nem is sejtette, milyen bölcs dolgot mondott! Hiszen a mesehősök élete véges: addig tart, amíg mi emlékezünk rájuk. Amíg emlékezni tudunk. Amíg képesek vagyunk éltetni őket. Utána csak papíron létező, megkövesedett fantomfigurák maradnak – mindaddig, amíg egy kisgyermek újra életet nem lehel beléjük. Azzal, hogy hisz bennük; hisz abban, ami szinte valóságossá teszi őket: a csodában.

A csodateremtők egyik legkiválóbbja, a „nagy mesemondó” titulust már életében kiérdemelt Benedek Elek 157 évvel ezelőtt e napon született; hol máshol, mint a mesékben bővelkedő Székelyföldön, Erdővidék egyik varázslatos falujában, Kisbaconban. A bölcsész végzettségű férfi volt anyanyelvvédő, újságíró, irodalomtörténeti tanulmányok szerzője, színművek alkotója, kiváló lapszerkesztő, országgyűlési képviselő – de a mesevilág őrzőjeként lett a legelismertebb. Nemzedékek számára ő volt „Elek apó”. Születési dátumát, szeptember 30-át 2005 óta a Népmese Napjaként tartjuk számon.

Ma este itt a legjobb alkalom, hogy gyermekeinket-unokáinkat elalvás előtt eredeti magyar népmesével ajándékozzuk meg. Például az Elek apó által gyűjtött népi remekek egyikével: A banya című kedves-bájos „rémmesével” – amelyben persze semmi rémes nincs. Csak arról szól, hogyan segíti a három fiú közül a legkisebbet a vénséges, csúf, de roppant jólelkű banya – aki a mese végén csodálatos mód átváltozik, s lesz belőle egy világszép leány…

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.