Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Mi lett Csendesnével?

Várkonyi Balázs - 2016. október 22. 18:27

Sokszor eszembe jut, azóta, hogy először olvastam róla a várostörténeti monográfiában. Nem ismerem élettörténetét, csak annyit tudok, amit a könyv egy bekezdése rejt. És az nem sok.

De lehet éppenséggel fontos! A rövidke tudósítás röpke jellemrajzot adhat egy karakán asszonyról, akinek 1956 őszén volt bátorsága szembeszegülni a városi hatalomgyakorlókkal; akik akkor, a forradalom kitörése előtt több nappal még nyeregben érezhették magukat. Nemzeti ünnepünk előestéjén idézzük fel, mi történt hat évtizede a városházán, ahogy a Dunaújváros Története című kötet rögzíti.

„Izzó hangulat jellemezte a városi tanács október 16-i ülését. A vitát az robbantotta ki, hogy javaslat hangzott el a Sztálin út elnevezésének megváltoztatásáról. A hozzászólók az Ifjúság útja, a Marx Károly út és a Kun Béla út elnevezést javasolták. Ezt követően kért szót Csendes Istvánné tanácstag, aki keresetlen szavakkal mutatott rá arra, hogy a Sztálin út megváltoztatásának nincs értelme, változtassák meg a város nevét. A tanács tagjai nem döntöttek, hanem a névváltoztatást előkészítő bizottság megalakításáról határoztak.”

Jó lenne tudni, hogy a tanácstagok közül ki miként fogadta az asszony szavait; vajon a többség közellenségként kezelte eztán?  Az „izzó hangulat” sok mindent kifejez: a megerősödő rendszerkritika hangjai ekkor már egyre kivehetőbbek, de az elvakult rendszerhívők fölényes magabiztossága még töretlen. De nem sokáig…

A viharos testületi ülés után két nappal magas rangú vendéget kapott a város. Az Elnöki Tanács elnöke, Dobi István látogatása vártan volt – a beavatott vezetők számára persze nyilvánvalóan nem –, de a legkülönösebb az volt, hogy kinek a társaságában érkezett: réges-régi elődje, az 1946-ban megválasztott köztársasági elnök, Tildy Zoltán volt az útitárs. Vagyis a már régen félretaszított politikus, aki épp csak néhány hónapja szabadult a nyolc évig tartó házi őrizetből. Mi volt az ő szerepe? A beavatottak tudhatták, a laikusok csak sejthették: a „nagy kiegyező” biztonsági szelepként szolgált. Mert a bolsevista hatalom már sejtette: Sztálinváros veszélyes gócpont. Ezt jelezte a népi kollégisták nyári találkozója, amelyen – a Történeti Hivatalban föllelhető dokumentum szerint – „Élesen támadták a pártot, s a megjelentek közül többen egy új forradalom szükségességét hangsúlyozták.” A szervezkedő értelmiségiek a reformszándékkal alapított Fáklya Klubban gyülekeztek. Az Óvárosban is tapintható volt a feszültség: az őslakosok mozgalmat szerveztek a kitelepítettek, a politikai okból ellehetetlenítettek rehabilitálása, jóvátétele érdekében.

A hamu alatt izzott a parázs. Nem volt hát véletlen a hirtelen megszervezett Dobi-Tildy-vizit, s ennek még tán Csendes Istvánné és a többi rebellis tanácstag lázadása is oka lehetett. A látogatás valódi céljáról árulkodik, hogy a Szabad Nép másnapi számának címoldalán nem a hatalomban lévő Dobi Istvánt, hanem a „népfrontos” Tildy Zoltánt idézték, aki a sztálinvárosi benyomásairól „… elmondotta, milyen mély benyomást tett rá a nép alkotó erejének egyik fényes bizonysága, ahol gyár és város, az egész magyar nép összefogásával ily rövid idő alatt felépült”.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

2024. ápr. 25.

Molnár Ferenc színművével, A farkas című darabbal folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sora, derül ki a DSTV összegzéséből. A produkció érdekessége, hogy jobbára fiatalokból álló alkotócsapat viszi színre a művet Ágoston Péter rendezésében. Hangkép.

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

2024. ápr. 24.

Remek irodalmi kalandozást hozott a József Attila Könyvtár programja, derül ki a DSTV összegzéséből. Még a magyar költészet napjára időzítve Erdős Virág vendégeskedett a gyermekkönyvtárban – a versek csodavilágába kalauzolta a vendégeket. Hangkép.

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

2024. ápr. 23.

Új kiállításról számol be a DSTV összeállítása az MMK-ból. Az intézmény földszinti folyosógalériáján nyílt meg Gusztos Piroska tárlata a napokban – és a kollekció nem véletlenül viseli az Ecset szerelem címet. Hangkép.

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

2024. ápr. 22.

Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező, filmesztéta lesz az Utószó című irodalmi antológia következő vendége a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.