Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Micsoda március!

Várkonyi Balázs - 2017. március 15. 9:04

„Nem rebellis a magyar korán reggel” – írja visszaemlékezésében Jókai Mór, utalva arra, hogy az előző napon még oly hevült fiatalok március 15-én csak nagy sokára gyülekeznek a Pilvaxban. Ám amikor végre összeverődnek, minden felgyorsul.

Mit kíván a magyar nemzet? – teszi fel a 12 pontot felvezető kérdést Jókai, s dörgő hangon elmondja a pesti ifjúság követelését rögzítő petíciót. Petőfi lelkesen elszavalja a Nemzeti dalt. Aztán irány a Múzeum-kert. Ott már hatalmas a tömeg. Nem sok idő telik el, s Pestet hatalmába keríti a forradalom.

Pentele ekkor még csöndes. De a hírhozó már útnak indult. És másnap, harmadnap a Duna-mente falvai is részt kérnek a közös ügyből. Hamarosan megszületik a szándéknyilatkozat a forradalomhoz csatlakozásról. A megalakuló Nemzeti Bizottmány egyesíti a nemest és a zsellért, a molnárt és a kereskedőt, a kádárt és a néptanítót – a Janitsáry, Zsebeházi, Téglás nemzetség tagjai együtt vállalnak áldozatrészt a Matlagokkal, Précsényiekkel, Jovánovicsokkal. Nemzeti egység bontakozik ki a kis Pentelén!

Amikor eljön az ideje, föláll a nemzetőr sereg: közpolgárok, értelmiségiek, földművesek, nincstelenek, földbirtokosok, iparosok alkotják. Közember a kapitányuk: Jovánovics Tódor kereskedő. A szabadságért a véráldozatra is készek. Jószerével minden hadra fogható feliratkozik – még asszonyok is, ők persze nem a harcban, a háttérszolgálatban kapnak szerepet: tépést csinálnak, zubbonyt varrnak, teszik, amire szükség van.

237 önkéntessel alakul meg a nemzeti őrsereg. Fegyverzetük az, ami épp jut nekik: elöltöltős puska, kard, vagy akár csak betyárfokos. A tekintélyes nemesek is Kossuth katonái lesznek: a Janitsáryak egyike nemzetőr, a másik huszártiszt, a harmadik lovaskapitány, és az ifjú Barkóczi Rosty Pál is felölti tizennyolc évesen a tiszti kardot. A Károlyi-huszárezred parancskönyve őrzi a vitézségükről szóló jelentést. Ahogy a közkatonákét is. Nyispli János, Görbe Mihály, Kosaras Péter, Szórád Márton, a Petrovics-fivérek és sokan mások – a forradalom és szabadságharc pentelei hősei. Dicsőség nekik, a bátraknak!

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.