Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Mátyás király-emlékév

doszerk - 2018. február 4. 9:41

2018-ban Mátyás király uralkodóvá választásának 560., valamint születésének 575. évfordulójára emlékezünk. Emlékév keretében a legendás uralkodó életéről szóló vándorkiállításokkal, előadásokkal, hagyományőrző programokkal készülnek a szervezők.

A részletekről az emlékév tanácsadó testületének tagjai, Gaal Gergely országgyűlési képviselő, Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója és Lomniczi Zoltán, az Emberi Méltóság tanácsa elnöke, ötletgazda beszélgetett a Rádió Orienten.

A több százezer embert megszólított Szent László-és a Márton Áron-emlékév után 2018-at Mátyás király-emlékévnek nyilvánította a nemzetpolitikai államtitkárság. Ennek lebonyolításával Csibi Krisztinát bízták meg, aki mint elmondta, az általa irányított Magyarság Házának éppen az a célja, hogy összehozza a külhoni és a diaszpórában élő magyarokat az itthon élőkkel. Ennek keretében színházi előadásokat, kiállításokat és továbbképzéseket, gasztronómiai és gyermekeknek szóló programokat szerveznek.

A Mátyás király-emlékév programjainak szervezésében közreműködik a Pro Patria Alapítvány, a Báthory-Bem Hagyományőrző Egyesület, valamint az Őskultúra Alapítvány, de csatlakozott a Magyar Nemzeti Levéltár is. Mint azt Csibi Krisztina elmondta, mivel a legendás királynak nagyon erős az emlékezete,

céljuk nem Mátyás ismertté tétele, hanem a további tudományos kutatásokat is megalapozó szélesebb érdeklődésre számot tartó dokumentumok, információk és felvételek közzététele.

A vándorkiállítások, hagyományőrző programok és színházi előadások mellett éppen ezért olyan szakmai konferenciákat is szerveznek, amelyek célja olyan nagyobb adatbázisok létrehozása, amelyek a további kutatásokat hosszú évre garantálják.

Gaal Gergely történész emlékeztetett rá, hogy Mátyás király volt a magyar történelem egyik legismertebb és máig legnépszerűbb uralkodója, akinek egy erős Magyarország létrehozásával sikerült megvédenie hazánk déli határait a törököktől. Mindemellett a művészetek és a tudományok fejlődését is nagyon fontosnak tartotta.

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.