Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Gyalog és lóval Mohácsig

Vass Ádám - 2018. augusztus 24. 7:43

Második alkalommal érkeznek városunkba lovas és gyalogos zarándokok a Béka tér mellett található Lajos kövekhez, hogy megemlékezzenek a mohácsi csata áldozatairól.

Két nap gyaloglás és lovaglás után megérkeztek városunkba azok a zarándokok, akik az 1526-os mohácsi csatára vonuló sereg útvonalát járják be. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, valamint a Mohácsi Nemzeti Emlékhely kezelője minden évben megemlékezik a mohácsi csata áldozatairól.

Idén második alkalommal Dunaújvárosba is ellátogattak a Béke tér melletti Lajos kövekhez, ahol Lőrinczi Konrád önkormányzati képviselő fogadta őket. Az Érdről induló gyalogos zarándoklat három tagja összesen kétszáztíz kilométert tesz meg, míg a velük együtt induló lovasok közel százhetven kilométeren át haladnak egészen a mohácsi csata helyszínéig. Dr. Négyesi Lajos alezredes, a Honvéd Kulturális Egyesület alelnöke és a Honvédelmi Minisztérium belföldi szakreferense a csütörtöki érkezésükkor elmondta, elsősorban a 2026-ban esedékes ötszáz éves évfordulóra "gyakorolnak", addigra próbálnak minél több csatlakozót szerezni.

 

Olyanokat, akik akár gyalogosan, akár a tavalyihoz hasonlóan kerékpárral, akár lóval, vagy a tervek szerint jövőre kenuval csatlakoznának hozzájuk. Idén a lovasok tízen teszik meg a teljes távot, de hosszabb-rövidebb szakaszokon több lovas klub is melléjük szegődik a hosszú út alatt. Mint mondta, ez nem elsősorban róluk szól, hanem Mohácsról és az emlékezésről. Éppen ezért nem a sebesség az elsődleges, hanem az, hogy minden állomáson eltöltsenek egy kis időt, találkozzanak a helyi képviselőkkel, együtt emlékezzenek meg pontosan azon a helyen, ahol annak idején II. Lajos király serege is letáborozott. Mindezek mellett szeretnék felhívni a helyiek figyelmét arra, hogy ez az ő történelmük is, hiszen Pentele történelméhez is hozzátartozik a sereg, ami innen haladt tovább Mohács felé. A zarándoklat tagjai a csütörtöki napot Dunaújvárosban töltik, a tervek szerint pedig augusztus 29-én érkeznek meg úti céljuk végállomásához.

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.