Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Találkozás a templom történetével

Vass Ádám - 2018. szeptember 15. 16:18

A Dunaújváros Római Katolikus Egyházközség két temploma már a város történelmének részei. Szombaton a Nyitott templomok napja országos rendezvényéhez csatlakozva bárki megismerhette ennek a két épületnek a titkait.

A programok délután két órakor kezdődtek mindkét helyszínen. Az óvárosi Szentháromság Templomban templomtörténeti vezetésekre hívták a látogatókat, míg a Krisztus Király Templomban még több érdekesség várta őket. A délután folyamán több templomtörténeti vezetésre is sor került az épületegyüttesben, mely során megtudhattuk, hogy miért tartott olyan sokáig az építkezés a tervek elfogadása után a kilencvenes években. Persze az igény egy új templomra már jóval korábban felmerült, mikor a nagyjából hatezer lakost számláló Pentele hirtelen a hatvanezer fős Sztálinvárossá gyarapodott, és a mai óvárosi templom már nem tudta kiszolgálni a híveket.

Mégis a rendszerváltásig kellett várni a tervekkel, amikor már a politika is nyitottabbá vált az új templom építésére. Az önkormányzati határozat csak 1992-ben lépett életbe, majd a tervek bemutatása után, másfél évvel később tették le az alapokat. Ezután hosszú évek alatt 11 200 köbméter földet mozgattak meg, 1 620 köbméter betont használtak, amit a 4 600 tonna acél tart egyben az épületben, néhol ötven méter magasan. Ezekről az adatokról mindenki meggyőződhetett, aki részt vett az egyéni templomlátogatások egyikén a nap folyamán, vagy az altemplomban megtekinthető kiállításon. Itt a Liturgikus színek - Miseruhák című tárlatot tekinthették meg az érdeklődők. A plébánosi hagyatékokból álló tárgyak közt vannak több száz éves ruhák és imakönyvek, énekgyűjtemények is, amiket mind közelről is meg lehet nézni és kézbe venni.

A rovat további hírei: Kultúra

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.

Csodás mesevilág a Csillagvirágban (galériával)

Csodás mesevilág a Csillagvirágban (galériával)

2024. ápr. 11.

Több mint két évtizedes hagyományt folytattak, a magyar költészet napjára időzítve szervezték meg a dunaújvárosi óvodások mesemondó seregszemléjét a Csillagvirág Tagóvodában kedden délelőtt. Mesés kezdeményezés – minden ízében!

DSTV: Tapolczai Jenő emlékezete

DSTV: Tapolczai Jenő emlékezete

2024. ápr. 11.

Várostörténeti jelentőségű személyiségre emlékeznek az Intercsa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Tapolczai Jenő egykori tanácselnök a várossá válás meghatározó időszakában volt a település első embere, maradandót alkotott, munkássága még mindig tetten érhető. Hangkép.