Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

A Zöld könyv lett a legjobb film

Vass Ádám - 2019. február 25. 10:00

Hétfő hajnalban átadták az idei Oscar díjakat, a 91. gála két legnagyobb nyertese a Zöld könyv és a Roma című mexikói dráma lett, míg a legjobb színésznek járó elismerésért Rami Malek örülhetett a Bohém rapszódiából.

Botrányoktól és megelpetésektől mentes volt az idei Oscar-gála, amit magyar idő szerint hétfő hajnalban rendeztek Hollywoodban. Az egyetlen meglepetés azonban éppen a legjobb film kategóriájánál érkezett, amit a várakozásoktól eltérően nem a legnagyobb favorit Róma, hanem a második legesélyesebbnek tartott Zöld könyv - Útmutató az élethez című film gyűjtött be. Ez a díj már csak azért is érdekes, mert rendezőjét, Peter Farrelly-t nem jelölték a legjobb rendező kategóriájában. Peter Farrelly először kalandozott el a komolyabb filmek világába, korábban olyan vígjátékok fűződtek a nevéhez, mint a Keresd a nőt!, a Dumb & Dumber, vagy a Nagyon nagy Ő. A Zöld könyv a legjobb film mellett a legjobb eredeti forgatókönyv díját és bezsebelte, valamint elismerték Mahershala Ali alakítását is, aki a legjobb mellékszereplőként vihette haza immár második Oscar-díját.

Az este legnagyobb nyertese ennek ellenére Alfonso Cuarón lett, aki a Roma című film kapcsán háromszor sétálhatott a színpadra átvenni a díját. A korábban a Gravitációért már kétszeres Oscar-díjas rendezőnek számító Cuarónnak így már öt szobor díszítheti a vitrinjét, hiszen a Roma nem csak a legjobb idegen nyelvű film lett, hanem Cuarón a legjobb operatőrnek és a legjobb rendezőnek járó díjat is megkapta az est folyamán.

A tavalyi év egyik legnagyobb sikere, a Bohém rapszódia volt, ami Magyarországon a legnézettebb 2018-ban bemutatott film lett, szintén több fontos díjjal távozhatott. A Freddie Mercury életéről szóló film főszereplője, Rami Malek lett a legjobb férfi főszereplő, holott a kritikusok az öt jelölt közül őt találták a leggyengébbnek, főleg Viggo Mortensen (Zöld könyv) és Christian Bale (Alelnök) mellett. A Bohém rapszódia ez mellett a technikai díjak közül is bezsákolt párat, méghozzá a legjobb vágás, a legjobb hangvágás és a legjobb hangkeverését.

Glenn Close viszont hetedszerre is hoppon maradt, így a legendás színésznőnek továbbra sincs Oscar-díja, pedig idén már tényleg mindenki neki adta volna az A férfi mögött című filmben nyújtott alakításáért. Helyett a Olivia Colman örülhetett, aki Anna brit királynőt játszotta A kedvenc című filmben. A legjobb női mellékszereplő Regina King lett, az If Beale Street Could Talk című filmért. Ő a hatszoros jelölt Amy Adams elől hozta el a díjat.

Óriási meglepetésre a Fekete párduc című képregényfilm is több Oscart kapott, hiszen nem csak a legjobb jelmez és a legjobb díszlet, hanem a legjobb eredeti filmzene is a szuperhősmozié lett.

A legjobb vizuális effektusokért járó elismerést az Apollo 11 történetét bemutató film, Az első ember kapta, beelőzve a legújabb Bosszúállók filmet, vagy a Ready Player One-t. A legjobb adaptált forgatókönyvet a BlacKkKlansman - Csuklyások című Spike Lee alkotás érdemelte. A legjobb animációs film kategóriájában nem történt meglepetés, hiszen azt a végtelenül kreatív és lenyűgöző látványvilágú Pókember: Irány a Pókverzum! kapta, a legjobb eredeti betétdal pedig nem lehetett más, mint a Shallow, vagyis Lady Gaga és Bradley Cooper duettje a Csillag születik című filmből, ami sajnos az egyetlen jelölése a filmnek, amit díjra is tudott váltani.

Az idei talán nem volt a legemlékezetesebb gála az Oscar történetében, sajnos a magyar alkotások sem jutottak el a jelölésig, a Roma című filmmel viszont a Netflix is komolyan bekapcsolódott a versenybe a nagyobb stúdiók mellé. A streaming-szolgáltató pedig jövőre is garantáltan ott lesz a jelöltek között, méghozzá a The Irishman című, ősszel érkező filmmel, amiben együtt láthatjuk Robert De Nirot, Al Pacinot, Harvey Keitelt, és az évtizedek óta először újra visszatérő Joe Pescit, méghozzá Martin Scorsese rendezésében.

 

A rovat további hírei: Kultúra

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.

Csodás mesevilág a Csillagvirágban (galériával)

Csodás mesevilág a Csillagvirágban (galériával)

2024. ápr. 11.

Több mint két évtizedes hagyományt folytattak, a magyar költészet napjára időzítve szervezték meg a dunaújvárosi óvodások mesemondó seregszemléjét a Csillagvirág Tagóvodában kedden délelőtt. Mesés kezdeményezés – minden ízében!

DSTV: Tapolczai Jenő emlékezete

DSTV: Tapolczai Jenő emlékezete

2024. ápr. 11.

Várostörténeti jelentőségű személyiségre emlékeznek az Intercsa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Tapolczai Jenő egykori tanácselnök a várossá válás meghatározó időszakában volt a település első embere, maradandót alkotott, munkássága még mindig tetten érhető. Hangkép.

A képmutatás komédiájára készül a Bartók (galériával)

A képmutatás komédiájára készül a Bartók (galériával)

2024. ápr. 10.

Moliére egyik legnépszerűbb, legtöbbször játszott, örökbecsű darabjával, a Tartuffe című vígjátékkal folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sora. A képmutatás és élethazugság komédiája mindig aktuális, de most talán a szokásosnál is jobban mar, csíp. Premier pénteken!