Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Ünnepi előadással készül a Bartók

Vass Ádám - 2019. március 14. 12:26

Március 15-én este újabb történelmi ihletésű darabbal ünnepel a Bartók színház. A fókuszban viszont ezúttal a helyi kötődésű Rosti Pál és az ő kalandos élettörténete a XIX. századból.

Rosti Pál kevésbé ismert alakja történelmünknek, még Dunaújvárosban is, pedig egykori dunapentelei földbirtokosként sokat tett az itt élőkért. Ezen változtat a Bartók legújabb ünnepi bemutatója, a Rosti - a meg nem írt memoár című darab. Két éves kutatómunka és több ezer oldalnyi visszaemlékezés, jegyzet kellett ahhoz, hogy elkészülhessen az előadás, aminek szövegét Pálinkás Bertalan állította össze hosszú kutatás után és amit Őze Áron, a Bartók igazgatója állított színpadra. A darab kifejezetten azért jött létre, hogy bemutassa Rosti Pál életének azon szakaszait is, amiket méltatlanul elfeledtek már a mai emberek és kicsit közelebb hozza a nézőkhöz Rosti Pált, az embert. Pálinkás Bertalan szövegíró elmondta, az sem elég közismert, hogy Rosti Pál, aki dunapentelei földbirtokos lett örökség révén, fiatal korában, tizenhét évesen önként bevonult a Károlyi huszárezredbe, és tiszti rangban végigharcolta az egész forradalmat a világosi fegyverletételig.

- Azt gondolom, hogy helye van ennek az időszaknak, hogy megjelenjen életének ezen szakasza is a műsorban. Két évig kitartóan kerestük a forrásokat, közel ezer oldalnyi jegyzetet, visszaemlékezést olvasva Rosti Páltól, illetve róla. Közben döbbentünk rá, hogy ennyi feldolgozott anyag mellett az ő személyiségét, egyéniségét is megmutathatjuk. Megtaláltuk a módját, hogyan tudjuk hitelesen bemutatni ezt az időszakot, hiszen voltak olyan katonatársai, akik rendszeresen feljegyezték ennek az időszaknak a történéseit, sokszor elég részletesen.

A darabban visszaemlékezéseken keresztül ismerhetjük meg Rosti utazásainak történeteit, a bálokat, az összejöveteleket, amiken egyaránt részt vett Liszt, Deák és Eötvös is, valamint a Magyar út 11. szám alatti birtokán történteket. A gazdag történelmi forrásgyűjteményből, válogatott képi- és hanganyaggal, valós alapokon nyugvó történteket először a város középiskolásai láthatták csütörtökön, amikor reggel nyolc után egymás után négyszer mutatták be nekik a darabot. Az ünnepi prmeirre március 15-én, pénteken este kerül sor a Bartók stúdiótermében.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.

Csodás mesevilág a Csillagvirágban (galériával)

Csodás mesevilág a Csillagvirágban (galériával)

2024. ápr. 11.

Több mint két évtizedes hagyományt folytattak, a magyar költészet napjára időzítve szervezték meg a dunaújvárosi óvodások mesemondó seregszemléjét a Csillagvirág Tagóvodában kedden délelőtt. Mesés kezdeményezés – minden ízében!