Érettségi: gondolatok a könyvárban (FRISSÍTVE!)

Öcaline - 2020. május 4. 10:03

A könyvek története, az olvasás és a kódexek világa – erről kapták az érettségi első, szövegértési feladatsorát a diákok, adta hírül az Eduline oktatási portál. 90 perc a betű birodalmában; innen folytatjuk! Frissítés: mutatjuk a műértelmező feladatok választéka után az összes megoldáshoz vezető ugródeszkát is!

A tematikus weblap összegzése szerint a könyvek történetéről, az olvasásról és a kódexekről kaptak szövegértési feladatot a középszinten vizsgázók az érettségi első feladatsorában. A maturálóknak előbb alaposan el kell olvasniuk az összesen két oldalas szöveget, majd az olvasottakkal kapcsolatos kérdésekre kell válaszolniuk. A szakportál első tanári értékelése szerint viszonylag könnyű szöveggel kell megbirkózniuk a középszinten érettségizőknek. A tesztet követően a vizsga első, 90 perces részében a diákoknak egy rövid (maximum 120 szavas) fogalmazást is papírra kell vetniük. Az Eduline összegzése szerint itt már két választás lehet: a sport és a testnevelés fontosságáról írhatnak érvelést,  vagy egy egészségügyi problémákról szóló hivatalos levelet szerkeszthetnek. 
Mint köztudott, a kormányzati döntés értelmében ma kilenc órakor kezdődtek az érettségik – a diákok magyar nyelv és irodalomból írnak tesztet; a koronavírus-járvány miatt idén csak írásbeli vizsgák vannak, a szóbeliket nem tartják meg. 

A teszt megoldására közép- és emelt szinten is négy órát kapnak a diákok. A feladatok megoldásával maximum 100 pontot lehet elérni. A vizsga két részből áll – az első rész már ismertetett "tesztüzeme" (a szövegértési és szövegalkotási) feladat után ismertetik az esszékérdés választható témáit. Ez lehet egy mű adott szempontú értelmezése vagy két mű adott szempontú összehasonlító értelmezése – a műértelmező szöveg megalkotására 150 percet kapnak az érettségizők. A témákat 10.30-kor ismertetik a diákokkal – innen folytatjuk!

UPDATE 11.13 – Fekete István, Arany János, Tóth Árpád a műértelmező kínálatban

A magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi második felvonásaként egy Fekete István-novellát, valamint egy Arany János- és egy Tóth Árpád-költeményt kaptak a vizsgázók. A műelemző feladat egy Fekete István-novellához, míg az összehasonlító elemzés egy Arany János-vershez és egy Tóth Árpár-költeményhez kapcsolódik.
Amint fentebb olvasható, a műértelmező/összehasonlító szöveg megalkotására 150 perc áll az érettségizők rendelkezésére – a dolgozat terjedelme 400-800 szó lehet. Az Eduline kora délutánra a feladatok megoldását is ígéri – mutatom majd!

UPDATE 14.47 – itt az összes megoldáshoz vezető út!

A szövegértés, a rövid szövegalkotási feladatok és a középszintű érettségi második feladatlapjának szövegalkotási részeinek megoldását is összegyűjtötte az Eduline szakportál. Ahogy ígértem, máris mutatom a linket!

Az összes megoldás egy helyen (katt) >>

(Forrás: Eduline.hu; a kép illusztráció Jorge Luis Borges Bábeli könyvtár című művéhez) 
 

A rovat további hírei: Oktatás

DSTV: gálát rendezett a Petőfi iskola

DSTV: gálát rendezett a Petőfi iskola

2024. már. 26.

Nagyszabású és rendhagyó megemlékezésről számol be a DSTV összeállítása. A Petőfi Sándor Általános Iskola közösségének közelmúltban tartott gálaműsorán mintegy 250 diák lépett közönség elé a KULTIK Moziban. Hangkép.

DSTV: szakmai nap a Dunaferr középiskolában

DSTV: szakmai nap a Dunaferr középiskolában

2024. már. 24.

Látványos és szó szerint mozgalmas bevetésről tudósít a DSTV összeállítása. A vármegyei rendőr-főkapitányság és a rendészeti képzést végző középiskolák közötti kapcsolat keretében látogattak el a MEKTA-alosztály szakemberei a Dunaferr iskola szakmai napjára. Hangkép.
 

DSTV: minőségi időtöltés a gyerekekkel

DSTV: minőségi időtöltés a gyerekekkel

2024. már. 21.

Érdekes témát boncolgat a DSTV sorozatának új darabja a Dunaújvárosi Óvoda vezetőjével. Gyenes Éva ezúttal a minőségi időtöltésről fejtette ki gondolatait – többek között arról, miért is fontos minél több időt a szabadban tölteni, és segíteni a kicsiket élményszerzéssel, új impulzusokkal. Hangkép.
 

DSTV: beilleszkedés az óvodába

DSTV: beilleszkedés az óvodába

2024. már. 18.

Komoly témával, az óvodai beilleszkedés kérdéskörével foglalkozik a DSTV összeállítása. A gyerekeknek, de a szülőknek is jelentős "ugrás" ez, az ismerkedés-megismerés folyamata elsőrendűen fontos ebben az életszakaszban. Hangkép.

DSTV: újabb remek évfolyamkoncert a Móriczban

DSTV: újabb remek évfolyamkoncert a Móriczban

2024. már. 15.

Idén immáron második alkalommal szerveztek évfolyamkoncertet a Móricz Zsigmond Általános Iskolában, derül ki a DSTV összeállításából. Ez alkalommal a szülőknek szóltak a dalok, akik vastapssal jutalmazták a diákok produkcióit. Hangkép.

DSTV: iskolanyitogató a Dózsában

DSTV: iskolanyitogató a Dózsában

2024. már. 14.

Teljes arzenált bevetve várták a jövő tanév elsőseit és szüleiket a Dózsa György Általános Iskolában, derül ki a DSTV összegzéséből. Az iskolanyitogató keretében színes foglalkozásokon mutatták be az intézmény oktatási programját, kínálatát. Hangkép.

DSTV: régi rudasosok is meséltek

DSTV: régi rudasosok is meséltek

2024. már. 07.

Folytatták a szép hagyományt, "hazahívták" egy-egy szakterület jeles képviselőjét a Rudas középiskolába, derül ki a DSTV összegzéséből. A "öregdiákok" a szakai előadások mellett arról is meséltek, milyen útravalóval indultak el pályájukon iskolájukból. Hangkép.