Dunaújváros Hetilap

Gazdaság: üzleti túlélőcsomag vállalkozásoknak

Öcaline - 2020. május 14. 11:17

Megjelent a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és az Országos Vállalkozói Mentorprogram csapata által összeállított Üzleti túlélőcsomag vállalkozásoknak kiadvány legújabb frissítése. Az immár harmadik változatot a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara hivatalos oldala tette közzé.

Az összegzés alkotói csapata friss helyzetértékelésében kiemeli: a március eleje óta tartó járványügyi veszélyhelyet gazdaságot érintő hatásai már most érezhetőek mikrogazdasági és nemzetgazdasági szinten egyaránt, azonban a hatások végső kimenetele még senki számára nem ismert. 

Brutális számok

A kamara márciusban indított, hasábjainkon is hírvert második kérdőíves kutatásának eredményeként kiderült, hogy a magyar cégek 70 százaléka nagyon kedvezőtlennek látja saját üzleti helyzetét a következő hat hónapra vonatkozóan. Az adatok minimum elgondolkodtatóak: a járvány terjedésének hatására 71 százalékuk komoly, a cég működését jelentősen akadályozó zavarokat tapasztal. 

A felmérés döbbenetes mutatókkal is szolgált: a válaszadó cégek 92 százalékánál (!!!) a kapacitáskihasználtság csökkent a járvány előtti időszakhoz képest, 34 százalékuk pedig teljes leállásról számolt be. 

Szintén beszédes mutató, hogy a felmérések szerint a cégek 61 százaléka egy hónapig vagy annál rövidebb ideig számít a fizetőképessége megőrzésére a jelenlegi helyzetben, külső források bevonása nélkül. 
A válaszadók meghatározóan nagy többsége (75 százaléka) a kereslet csökkenését érzi a fő akadályozó tényezőnek. 38 százalékuk a rendelkezések miatt kényszerül leállásra, 23 százalékukat a rendezvények betiltása és a nyitvatartási időre vonatkozó korlátozások érintik hátrányosan. 

Merre tovább, hogyan tovább?

A válaszadó cégek 31 százaléka a vállalati tartalékokat élné fel, ha egy esetleges karantén esetén egy hónapig nem lenne bevétele a cégnek, míg 34 százalékuk úgy érzi, hogy ebben az esetben nem lenne semmilyen lehetősége a fennmaradáshoz. A kamarai túlélőcsomag helyzetértékelésében megfogalmazzák: 

„míg a nagyvállalatok rendelkeznek pénzügyi tartalékokkal a sokk enyhítésére, addig a kis- és középvállalkozások ezek hiányában nehéz helyzetben vannak, lesznek”. 

Mindeközben a kis- és középvállalkozások jelentik Magyarország gazdaságának gerincét, és mivel vélhetően a veszélyhelyzet egyaránt hatással van és lesz a munkavállalókra, az ügyfelekre és az ellátási láncokra, a kis- és középvállalkozásoknak jelentős támogatásra lesz szükségük.
Az MKIK a jelen helyzetben az aszimmetrikus tehermegosztás és a kényszerszolidaritás elvét tartja mérvadónak: az állami szerepvállalás dominanciája mellett a munkaadói és munkavállalói oldalnak is szerepet kell vállalnia a gazdaságra nehezedő nyomás enyhítésében. A kormányzatnak eljuttatott első javaslatcsomag részeként az MKIK az alábbi feladatokat tekinti legfontosabbnak a vállalkozások vonatkozásában:
– a jelenlegi helyzetnek megfelelő működés fenntartása (fokozott higiéniai szabályok betartása,
üzletmenet-folytonosság, belső- és külső kommunikáció)
– a vállalati cash-flow fenntartása, javítása,
– a foglalkoztatási szint fenntartása,
– a beruházási szint jelentős visszaesésének elkerülése.
A stratégiai tervek megvalósításához szükséges konkrét lépéseket foglalja össze a kamara és az Országos Vállalkozói Mentorprogram közös summázata. A túlélőcsomagot a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara weboldaláról tölthetik le az érintettek és érdeklődők.

A közvetlen elérhetőség máris itt!

Üzleti túlélőcsomag vállalkozásoknak.pdf (katt) >> 

(Forrás: DKIK; a kép illusztráció)
 

A rovat további hírei: Közélet

Megnyílt a baptista Új Esély Központ

Megnyílt a baptista Új Esély Központ

2024. ápr. 20.

Intézményátadó ünnepséget szerveztek a volt Bánki iskolában a közelmúltban. Mostantól az épület egyik földszinti szárnyában a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió nappali szociális központot üzemeltet. Szívvel segítenek.

90 év szép idő, sok boldogságot, Anna néni!

90 év szép idő, sok boldogságot, Anna néni!

2024. ápr. 20.

Bujáki Györgyné a 90. születésnapját ünnepelte – ez alkalomból igencsak jó hangulatban fogadta Barta Endre alpolgármestert, aki az önkormányzat ajándékai mellett a város nevében a jókívánságokat is tolmácsolta. Isten éltesse, Anna néni! 

Házigazdaként és programvezetőként kezdtük el a BiodiverCity projektet

Házigazdaként és programvezetőként kezdtük el a BiodiverCity projektet

2024. ápr. 19.

9 európai ország 10 városával együtt, Dunaújváros vezetésével, közvetlen európai uniós forrásból valósul meg az Európai Unió Urbact programjának BiodiverCity projektje. A program partnertalálkozóval startolt Dunaújvárosban kedden délelőtt.

A napokban érkezik a nyugdíjasoknak az önkormányzati távhőtámogatás is

A napokban érkezik a nyugdíjasoknak az önkormányzati távhőtámogatás is

2024. ápr. 19.

Április 15-én az egész országban, így Dunaújvárosban is véget ért a fűtési szezon. A hirtelen visszatérő hideg idő miatt azonban Pintér Tamás és az önkormányzat vezetése úgy döntött, hogy egyelőre ne állítsa le a DVG Zrt. a fűtést.

Eldöntötték, számos fejlesztéshez biztosít fedezetet a közgyűlés

Eldöntötték, számos fejlesztéshez biztosít fedezetet a közgyűlés

2024. ápr. 18.

Díjátadó ünnepséggel kezdődött az önkormányzat csütörtöki közgyűlése, ahol Pintér Tamás polgármester átadta a "Dunaújváros Közbiztonságáért" díjakat, majd nyílt ülésen több mint harminc témát tárgyalt a testület. Fontos témákról döntöttek.

A város közbiztonságáért – három díjazottal

A város közbiztonságáért – három díjazottal

2024. ápr. 18.

Kővágóné Kőkuti Eszter tűzoltó főhadnagy, Bak Róbert József rendőr főtörzszászlós, valamint – posztumusz díjazottként – Varga Éva "Hugi", a Pannon Polgárőrség nemrégiben elhunyt titkára érdemelte a szféra legrangosabb önkormányzati elismerését. Méltatások, főhajtással.
 

Isten éltesse még sokáig, "Nővérke"!

Isten éltesse még sokáig, "Nővérke"!

2024. ápr. 18.

Folytatódott a szépkorú polgárok köszöntése városunkban. Barta Endre alpolgármester a 90. születésnapját ünneplő Imre Józsefnét, Mária nénit köszöntötte otthonában.