"Unokázós" csalók: egymásra figyelve előzzük meg a bajt!

Öcaline - 2020. június 11. 11:20

Az elmúlt hetekben rendre feltűnt felületünkön a téma: megyeszerte, így Dunaújvárosban is sikerrel próbálkoztak az úgynevezett "unokázós" csalók. Ezúttal az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) hasznos tanácsai szolgálnak összeállításunk alapjául. Figyeljünk egymásra, előzzük meg együtt a bajt!

Az úgynevezett "unokázós" csalások közös jellemzője, hogy a bűnözők telefonon hívnak fel idős embereket, áll az ORFK bűnmegelőzési összegzésében. 

Hamis híradás

A csaló a kiszemelt áldozat hozzátartozójának adja ki magát, vagy azt mondja, hogy az ő megbízásából telefonál. Azt állítja, hogy a hozzátartozó valamilyen bajba került  – autóbalesetet szenvedett vagy tartozása van –, és sürgősen pénzre van szüksége. Mivel közvetlen találkozáskor könnyen kiderülne, hogy nem ő az unoka,  akadályoztatására hivatkozva valakit elküld a pénzért, ékszerekért.
A csalók általában telefonkönyv alapján hívják fel a potenciális célpontokat, de az is előfordul, hogy előzetesen a kiszemelt áldozat lakókörnyezetében puhatolóznak, vagy a közösségi oldalakon megadott információkat felhasználva teszik hihetőbbé történetüket.

Ne dőljön be!

A rendőrség célja, hogy az elkövetési módszer tudatosításával lehetőleg senki se dőljön be a csalóknak. Minél többen beszélgetnek erről idős rokonaikkal, ismerőseikkel, annál kisebb eséllyel csaphatják be őket. Az ORFK tanácsai arra az esetre, ha valaki ilyen hívást kap:
– Járjon utána, hogy valóban baj van-e – tegye le a telefont, majd hívja vissza hozzátartozóját! 
– Tegyen fel ellenőrző kérdéseket – „Hogy hívnak? Mikor születtél? Mikor találkoztunk utoljára?” 
– Ne hagyja, hogy sürgessék, próbáljon nyugodt maradni!
– Egy életmentő műtét külföldön sem maradhat el, mert valaki nem tud azonnal fizetni.
– Hivatalos személy nem kér pénzt: se rendőr, se mentő, se tűzoltó.
– Ne adja meg adatait ismeretleneknek!

Végül, de közel sem utolsósorban egy univerzális tipp: ha felmerül a gyanú, hogy bűncselekményt próbáltak meg elkövetni, hívja azonnal a 112-es segélyhívószámot!

(Illusztráció: ORFK)
 

A rovat további hírei: Sziréna

Két városban is életet mentett a szénmonoxid-érzékelő

Két városban is életet mentett a szénmonoxid-érzékelő

2024. ápr. 15.

Dunaújvárosi társasházi lakásban is a szénmonoxid-érzékelő figyelmeztette a lakókat a mérgező gázra vasárnap. Nem ez volt az egyetlen eset aznap a vármegyében, szerencsére nem történt személyi sérülés, értesült a DO.

Kapatos vezetők húsvét ünnepén

Kapatos vezetők húsvét ünnepén

2024. ápr. 11.

Dunaújvárosi helyzetkép is színesíti a Zsaru Magazin húsvéti körképét – a város közútjain végzett ellenőrzésekről Kőhalmi László főtörzszászlós, a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztályának helyettes vezetője számolt be.

Látta a balesetet? Jelentkezzen!

Látta a balesetet? Jelentkezzen!

2024. ápr. 10.

Ismeretlen személyazonosságú gépjárművezető azonosításához kérik a lakosság segítségét a dunaújvárosi rendőrök. Elektromos kerékpárral közlekedő hölgyet sodort el, megállás nélkül koccolt a helyszínről, értesült a DO. Egy megosztás is közelebb vihet hozzá!

A fél város keresi a mérget kiszóró gazembert

A fél város keresi a mérget kiszóró gazembert

2024. ápr. 07.

Az internetes közösségi oldalakon, csoportokban terjedt el a hír, miszerint a felső Duna-parton mérgező eledeleket találtak, amelyek akár végzetesek is lehetnek a házi kedvencekre.

Értékes kapcsolószekrényt lopott – vád a vége ellene

Értékes kapcsolószekrényt lopott – vád a vége ellene

2024. ápr. 04.

Félmillió forint értékű berendezést lovasított meg az a férfi, aki ellen a Dunaújvárosi Járási Ügyészség emelt vádat. Hihetetlen, de még a két társa sem tudta, hogy éppen lopnak, értesült a DO.

Vigyázat, csalók! Ne dőljön be! És adja tovább!

Vigyázat, csalók! Ne dőljön be! És adja tovább!

2024. ápr. 03.

A nagy közösségi portálon élesített tájékoztató videóval jelentkezett a rendőrség – a cél egyértelmű: az úgynevezett "bankos" csalók üzelmeinek megakadályozása. Egy megosztás is sokat érhet!

Megkárosította a szolgáltatót – vádemelés a vége

Megkárosította a szolgáltatót – vádemelés a vége

2024. már. 23.

Több hónap alatt összesen 730 ezer forinttal károsította meg az egyik távközlési szolgáltató céget az a férfi, aki ellen csalás miatt emeltek vádat a napokban. Adathalászattal kezdődött, értesült a DO.