Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

"Aztaaaa, tényleg! Ott vagyunk!" Helykereső a Földabroszon!

Öcaline - 2020. augusztus 26. 14:24

"Megtalálod Pentelét?" – egyszerű, de nagyszerű kérdéssel rántott ki a szerdából nem sokkal dél után M., azóta elvesztem. Régi térképeket böngészek, unhatatlan. És persze meg is lett, naná, mutatom!

Dehogy kellenek ellenségek, amikor ilyen barátai vannak az embernek, M. ha nem is tudta, de sejtette, hogy időszámításunk előtt töriből felvételiztem, a lokálpatrióta elkötelezettség sem volt számára ismeretlen – legalább egyszer meséltem neki a Boda-Öcaline sejtésről –, úgyhogy picit átlátszó, de annál hatásosabb trükkel terelgetett a témához. Előbb csak a 444 cikkét ajánlotta arról, hogy mintegy ezer, jellemzően XVII-XVIII. századi térképet tett szabadon hozzáférhetővé az Országos Széchényi Könyvtár, egészen pontosan az intézmény térkép-, plakát- és kisnyomtatványtára, aztán amikor visszaírtam, hogy oké, megvan, akkor következett a bevezetőben emlegetett kérdés – amivel pár órára kiszálltam a pörgő-zörgő világmindenségből, egyúttal elmerültem a régi idők topográfiájának csodavilágában.
A lelőhely amúgy az OSZK remek tematikus blogja, a Földabrosz, ide pattintották a régi idők térképeit, a böngészők/kutatók dolgát nagyon korrekt keresőmotor segíti, a Pentele szóra ugyan nem akadt találat, a Duna viszont azonnal kiadott egy tucat címet, és körülbelül a harmadiknál  következett az egész Görbe utcát átzengő diadalordítás, amit  a címben csak -18-as formában merhetek idézni.

Tökéletesen látszik a Duna-kanyar, aztán jól olvasható Ofen (Buda) és Pest, kivehető a Balaton (Platten See) mainál jóval rendezetlenebb kontúrja, és a Csepel-sziget alatt picivel ott virít a név: Pentele.

Mindez az idézett szakmunka leírása szerint a Duna-vidék általános térképén található, 1788-ból. Az OSZK gyűjteményében fellelhető dokumentum ígérete szerint a folyam magyarországi, erdélyi, horvát, szlavóniai, boszniai, valamint szerb, moldvai, román és besszarábiai útját követi végig, 1:1 000 000-s méretarányban készült Bécsben, a két szelvényből álló, kézi színezésű munkát – ami típusa szerint általános térkép és hadszíntérkép egyszerre – Ignaz Alberti (1760-1794) metsző közreműködésével készítette és adta közre Ignaz Kibler. A térkép raktári jelzete TR 3 033, aki Adonyt, Rác Almást[sic!], Perkátát, esetleg Földvárt és Paksot is szeretné megkeresni rajta, annak mutatom a közvetlen elérhetőséget:

Kibler-térkép az OSZK gyűjteményéből (katt) >>

A térkép leírása is nagyon érdekes olvasmány, az még hagyján, hogy megtudjuk, miszerint az ábrázolt terület a Duna vonalán vezet végig Bécstől egészen a torkolatig, de például az is kiderül belőle, hogy a domborzatot halmos ábrázolással tünteti fel (ez a korabeli topográfiai sztenderd). Lenyűgöző, hogy  az országokat és/vagy tartományokat egységesen – határokkal és névvel – jelöli, viszont már ügyel olyan finomságokra, hogy a települések nevét nagyság szerinti betűmérettel írja, ráadásul (és ez is a dokumentum hadászati térkép mivoltára utal) a nagyobb települések mellett a Duna szélesség- és mélységadatait is feltünteti.

Ezt most gyorsan kiteszem, és megyek vissza böngészni a többi kincset, keresni rajtuk Pentelét, hagyjatok békén, köszi, köszi!

(A 444 cikkére M. hívta fel a figyelmem, nagy pacsi jár érte! Illusztráció: foldabrosz.hu – Országos Széchényi Könyvtár, Térkép-, Plakát- és Kisnyomtatványtár, részlet)
 

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.