Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Ismeretlen ismerősök

Várkonyi Balázs - 2015. július 11. 18:26

Pardon! – mondtam egy mosoly kíséretében, könnyed főhajtással. Pardon! – mondta az ismeretlen úr, ő is mosolygott, ő is meghajolt. Ezzel az utcai gyalogosütközés békességben véget ért.

Amit sosem felejtek el: az az elegancia, az a méltóság, ahogy ez a férfi kezelt egy helyzetet; végül is én mentem véletlenül neki. Barátságosan intett, aztán ki-ki ment a maga útján. Nyílt tekintete az agyamba égett.

Aztán este, egy tévétudósításban ismerős arc tűnt fel. Néztem, néztem – igen! Ő volt, akibe botlottam az utcán. Aznap, épp öt éve, márciusban az Akadémián Magyar Örökség Díjat vett át a nemzetközi űrkutatásban érdemeket szerzett tudóstársai nevében, ő: Bejczy Antal. Világhírű magyar. Mérnök, fizikus, űrkutató, a Mars-járó egyik alkotója. Ezt már persze csak azóta tudom…

1930-ban született, itt, tőlünk nem messze, Ercsi peremén, Sinatelepen. A jezsuitáknál tanult Kalocsán, de hiába a kitűnő érettségi – sehova se vették föl. Édesapja ugyanis, mint grófi uradalmi főintéző, „osztályidegen” volt. Antal gyári munkás lett. Nagy nehezen aztán bejutott a Műegyetem esti tagozatára.

’56.ban viszont a szabad világ mellett döntött. Norvégiában kitüntetéssel szerzett diplomát, az alkalmazott fizika doktorává avatták. Ösztöndíjasként az Egyesült Államokba került. Ismét egyetem, újabb diploma, és egy életre elköteleződött az űrkutatással. Évtizedekig a Kármán Tódor alapította világhírű laboratórium munkatársa volt, emellett a Washington Egyetem robotika tanszékét vezette. A magyar tudomány követe volt Amerikában. És mindvégig hazájának népszerűsítője.

Ismeretlen ismerősök… néha tényleg jó lenne tudni, ki mellé sodorja az embert a véletlen. Ifjúságom élménye: a diákok kedvenc kerthelyiségében sokszor hallgattuk egy víg kedélyű úr varázslatos történeteit. Csak később tudtuk meg, hogy kiváló nyelvész, az egyik legnagyobb szlavista tudós volt. Újvárosi öreg barátom mesélte: az Aranyhordóban sok estét kellett eltöltenie, mire rájött, hogy az a tekintélyes bajszú, szép meséket mondó bölcs ember, akit barátai Harcsánk hívtak, a magyar írótársadalom legjavából való. Igen, Barsi (születésekor Harcsa) Dénes már tekintélyes életművel a tarsolyában érkezett 1961-ben Újvárosba, hogy fölfedezze a munkásvilágot. Országos hírű folyóirat alapítása és sikeres regények voltak mögötte; no meg a pályatársak tisztelete. Vagy említsük a város első főépítészét, Weiner Tibort. Világot látott tervezőként – Pest, Dessau, Moszkva, Párizs, aztán a chilei Santiago alkotóműhelyeit megjárva – lett a város profiljának alakítója; és sosem büszkélkedett a hírnevével. Ő is megmaradt hétköznapi embernek, sokak számára „ismeretlen ismerősnek”. Rá is, Harcsa Dénesre is emlékezhettünk a héten egy jeles évfordulón: az író épp száztíz éve született, a főépítész pedig ötven éve ment el…

Ahogy örökre elment a minap Bejczy Antal is. Nyolcvanöt esztendős volt. Barátai, tudóstársai a hétvégén búcsúznak el tőle Los Angelesben, aztán – kívánsága szerint – hamvait hazahozzák. Hazatér. Itt nyugszik majd, azok közelségében, akik, mint Barsi Dénes vagy Weiner Tibor is, várost választhattak; de hazát, nemzetet életre-halálra érvényesen örököltek.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

2025. ápr. 17.

Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

2025. ápr. 16.

Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

2025. ápr. 15.

Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

2025. ápr. 15.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

2025. ápr. 14.

Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

2025. ápr. 12.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
 

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

2025. ápr. 11.

Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.