Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Tízezer dühös ember

Várkonyi Balázs - 2016. október 24. 17:51

Szerda volt, kellemetlen hűvös-nyirkos nap. Azon a hajnalon, 1956. október 24-én Sánta Károly alezredes utasítására a 15. légvédelmi tüzér hadosztály ezredei riadókészültségbe léptek. Így történt ez Sztálinvárosban is.

Az ezredparancsnok, Nagyéri Károly százados könnyűlövegekkel erősítette meg a laktanya védelmét, és elrendelte a város kiemelt objektumainak biztosítását. Védőőrizetet kapott a szivattyútelep, az összes víztározó, a tűzoltó parancsnokság. A városba vezető utakat ellenőrzés alá vonták.

A tüzérlaktanya persze – ekkor még – nem volt veszélyben, ahogy más objektum sem. A várost még nem kerítette hatalmába az előző nap kitört forradalom, de a lázadás szelleme már megmutatkozott. A Pestről érkező hírek fölvillanyozták az embereket; kisebb-nagyobb csoportokba verődve tárgyalták az eseményeket, mind több helyen hangzottak fel a forradalmat éltető jelszavak, és mind több követelést fogalmaztak meg. A Technikum tanára, Pados István volt a legismertebb hangadó. A délutánra spontán módon szerveződött népgyűlésen az óvatos becslés szerint nyolc-, más adat szerint tízezer hangos, dühös tiltakozó vett részt. Vagyis a városlakók egyharmada!

Forradalmi átalakulást! – kiáltozták az emberek. Többen szorgalmazták, hogy vonuljanak a fővárosba, a forradalmárok megsegítésére, és ehhez a laktanyából szerezzenek fegyvert. Aznap ennek még nem volt foganatja – de, mint tudjuk, másnap e követeléssel mentek a lázadók a laktanyához, s ott sortűz fogadta őket...

A népgyűlés legmarkánsabb határozata a városnevet érintette: estére „megszűnt” Sztálinváros, a résztvevők közfelkiáltással az ősi Dunaptenele név visszavételéről döntöttek. Időközben a Kossuth rádióban fölolvasták a Vasmű karbantartó gyárrészlege munkásai nevében írt táviratot, amelyben egyebek közt ez állt: „… az ellenforradalmi horda fel akarta számolni békés életünket, békés szocialista fejlődésünket. Munkásokhoz méltóan fogunk helytállni, és minden romboló kísérletet megakadályozunk.” Ám ez csak olaj volt a tűzre. A távirat-akció volt a Magyar Dolgozók Pártja városi bizottságának a legszerencsétlenebb ötlete. A többség nem a „békés szocialista fejlődés” továbbvitele, hanem a gyökeres változtatás mellett voksolt. Az utca népe már más törvényeket szabott…

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

2024. ápr. 25.

Molnár Ferenc színművével, A farkas című darabbal folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sora, derül ki a DSTV összegzéséből. A produkció érdekessége, hogy jobbára fiatalokból álló alkotócsapat viszi színre a művet Ágoston Péter rendezésében. Hangkép.

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

2024. ápr. 24.

Remek irodalmi kalandozást hozott a József Attila Könyvtár programja, derül ki a DSTV összegzéséből. Még a magyar költészet napjára időzítve Erdős Virág vendégeskedett a gyermekkönyvtárban – a versek csodavilágába kalauzolta a vendégeket. Hangkép.

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

2024. ápr. 23.

Új kiállításról számol be a DSTV összeállítása az MMK-ból. Az intézmény földszinti folyosógalériáján nyílt meg Gusztos Piroska tárlata a napokban – és a kollekció nem véletlenül viseli az Ecset szerelem címet. Hangkép.

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

2024. ápr. 22.

Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező, filmesztéta lesz az Utószó című irodalmi antológia következő vendége a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.