Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2025. dec. 23. Viktória
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü

Szauna helyett a kemence rácsán ugráltak

Sport
birkózás
Olimpia
Dunaújváros

facebook megosztás

Pálinkás István - 2015. már. 22., 14:48

Többekről leakadt az ékszíj, amikor éppen a birkózást akarták kizárni az olimpiai sportágak közül. Éppen azt a sportágat, ami azzá emelte e világjátékokat, amiről egyébként is szól. És amiben egyébként mi, magyarok kellően jók is vagyunk, s bizony Dunaújváros is komoly birkózótörténelemre tekinthet vissza.

Bizony Dunaújváros is komoly birkózótörténelemre tekinthet vissza fiatalsága ellenére – ám ettől jóval többet tudtunk meg Szabó Tamástól, aki csak maga sok-sok siker ellenére egy 1968-as harckovoi ezüstéremmel is büszkélkedhet:

A krotóni Milón hétszer volt olimpiai bajnok Delphoiban, ami hétszer négy, azaz 28 éven keresztül. Senki nem győzte le. Hozzátéve, hogy az akkori birkózás nem az volt, mint a mai, mert kéztörésektől kezdve minden előfordult. Az újkori olimpiákon a magyar birkózók mindig helytálltak, Weisz Richárddal kezdődött 1908-ban a bajnokságok sora, majd nagyon sok szép bajnokkal. Dunaújvárosban az ’50-es években kezdtek érkezni mindenhonnan, s kezdték űzni ezt a sportot: Szalma Miska bácsi, Palotai Sándor – élenjártak a megalapításban. Három műszak mellett edzettek a szabadban, de már 1952-ben volt csapatunk, s ehhez kellett olyan edző, mint Baranyai Laci bácsi, aki hallatlan lelkesedéssel, szuggesztív egyéniséggel találkoztunk, példaképünk lett.

Ez egy eléggé egyéni sportág

Abszolút! Itt nem lehet sumákolni, a felkészülésektől kezdődően végig dolgozni kell. Itt nem segít ki senki, mint csapatban. Jön az ellenfél, küzdeni kell – vagy nyerni, vagy veszíteni.

Az igazi fénykor 1959-60-ban kezdődött, akkor visszahívták Gurics Gyuri bácsit ezdősködni, akivel szép fejlődés kezdődött. Akkor jött 52 kg-ban Kiss Gabi, aki akkor az országban a legjobb volt. Czellér Béla, aztán Komóczi Gábor, aki 63 kg-ban volt az első háromban az országban, aztán Hermann Józsi, Gyuri Laci hetven kilóban, két pentelei gyerek, aztán Wolf Józsi, aki az első magyar bajnoka volt a városnak ifjúsági szabadfogásban. Óriási dolog volt!

Mit kap mentálisan ettől a sporttól egy gyerek?

Rendszerességet, nagyfokú koncentrációkészséget, szorgalmat, kitartást. Aki ebben elkötelezi magát, nagyon céltudatosan kell készülnie. 1968-70-ben még nem volt a városban szauna. Úgy oldottuk meg, hogy a meleg hengermű két kemencéje között volt egy rács 80-90 fokos meleggel, persze gázzal fűtötték… Komóczi Gabival kitaláltuk, egyikünk fölment a rácsra, a kötél a bokánkra volt erősítve, a másik meg ugrált, hogy az izzadása ne álljon meg – három-négy melegítőben persze. Ha gázkitörés volt, rángattam a kötelet, aztán leugrottunk… (Ma már mosolyogva meséli.) Az is csoda, hogy ilyen körülmények között 1970-ben magyar bajnokságot tudtam nyerni, munka mellett, addig Hegedűs Csaba napi négy órát edzet...

A cikknyitó tablófotónkon ők láthatóak (fontos, mert sok pentelei van köztük):

Állnak balról jobbra: Hoffmann Béla (intéző), Wolf József, Dóró József, Szabó Tamás, Bácskai Tóth János  (edző), Szabó János, Kovács Vince, Nyers László, Fadgyas Mihály (szakosztályvezető)

Guggolnak: Hermann József, Nyuli László, Seres Dezső, Komóczi Gábor, Czellér Béla, Szalóki Sándor, Nagy László.

A rovat további hírei: Sport

Focival készültek az ünnepekre

2025. dec. 23.

A KK-Grain FC csapatának sikerével ért véget a Rácalmási Sportcsarnokban megrendezett XVIII. Tomolik Senior Kupa elnevezésű kispályás labdarúgó viadal.

Látható a fejlődés és befektetett munka

2025. dec. 22.

Négy tagszervezet harminc versenyzőjével rendezte meg hagyományos országos tornaversenyét a Magyar Speciális Olimpia Szövetség a Pap Zoltán Tornacsarnokban.

A kevesebbet hibázó nyert

2025. dec. 22.

A szettsiker összejött, de a pontosabb Kecskemét négy játszmában legyőzte a DKSE röplabdázóit a TippmixPro Férfi NBI Extraliga alapszakaszának vasárnapesti fordulójában.

Nem borult a papírforma a Brassó ellen

2025. dec. 22.

A vendég Brassó magabiztos, ötgólos győzelmet aratott Acélbikáink ellen az Erste Liga vasárnap esti fordulójában.

Fontos csata vár a DKSE röplabdázóira

2025. dec. 21.

A tabellán éppen a mieink előtt álló Kecskemét ellen folytatja a TippmixPro Férfi NBI Extraliga küzdelmeit a DKSE röplabda csapata vasárnap kora este.

Nincs pihenés - újra jégen a DAB

2025. dec. 21.

A listavezető után a tabella második helyezettje ellen korcsolyázik jégre a Dunaújvárosi Acélbikák csapata az Erste Liga vasárnapi fordulójában.

Az országos döntőért küzdöttek a fiatalok

2025. dec. 20.

Remek hangulatban, közel kétszáz versenyzővel rendezték Mezőfalván a grundbirkózó diákolimpia országos elődöntőjét december 16-án.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Csábító üzenetek, súlyos következmények

  2. Karácsony a Krisztus Király főtemplomban

  3. Hatékony kéztörlés a munkahelyeken

  4. Focival készültek az ünnepekre

  5. DSTV: jótékonyság a Restiben

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: jótékonyság a Restiben

DSTV: jótékonyság a Restiben

Embedded thumbnail for A szeretet fénye emlékeztet karácsony ünnepének igazi jelentésére (galériával)

A szeretet fénye emlékeztet karácsony ünnepének igazi jelentésére (galériával)

Embedded thumbnail for DKIK: új titkár az iparkamaránál

DKIK: új titkár az iparkamaránál

Top hírek

  1. Bréking: lakástűz a Hold utcában – a mentőket is bevetették (FRISSÍTVE)

  2. Hármas karambol, útlezárás a 6-oson

  3. Életet mentettek a dunaújvárosi rendőrök

  4. Korlát teszi biztonságosabbá a közlekedést

  5. Rablás miatt tartóztatták le a buszmegállók üvegtörőjét

Galéria

A szeretet lángja is ég

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria) - fotó:

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria)

DKSE évzáró (2025) - fotó:

DKSE évzáró (2025)

Dunaújváros Hetilap

XIV. évfolyam 50. szám - 2025.12.19.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő