Több a bejegyzett cég, fehéredik a gazdaság
Tavaly év végén 1 millió 703 ezer bejegyzett vállalkozást tartott nyilván a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Magyarországon, ami 15 ezerrel több, mint egy évvel korábban.
A növekedés kizárólag az önálló vállalkozók számának mintegy 27 ezres emelkedéséből adódik, a társas vállalkozások száma 12 ezerrel csökkent.
A KSH statisztikai tükör című kiadványa szerint 2014. december 31-én megközelítőleg 1 millió 115 ezer önálló vállalkozó és mintegy 588 ezer társas vállalkozás volt Magyarországon.
Az összes regisztrált gazdasági szervezet száma tavaly év végén meghaladta az 1 millió 845 ezret, ami 18 ezerrel több mint egy évvel korábban. Ebből 127 ezret tettek ki a nonprofit szervezetek, ami két és félezres növekedés 2013-hoz képest. A költségvetési, illetve a költségvetési rend szerint gazdálkodó szervek száma 86-tal, 12 866-ra csökkent.
A társas vállalkozások számának csökkenése jogszabályi változásokkal magyarázható a KSH szerint: a közel héttizedet kitevő korlátolt felelősségű társaságok (kft.-k) törzstőkéje 500 ezerről ismét 3 millió forintra emelkedett az új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) 2014. március 15-i hatályba lépésével. A statisztikai hivatal kiemeli: a legjelentősebb változás az új Ptk.-ban, hogy a betéti társaságok és a közkereseti társaságok a jogi személyiségű vállalkozások közé kerültek, valamint a nonprofit betéti társaságok és nonprofit közkereseti társaságok bekerültek a jogi személyiséggel rendelkező nonprofit szervezetek közé.
A vállalkozások főtevékenység szerinti megoszlása az előző évhez hasonlóan alakult a KSH szerint: több mint negyedük a mezőgazdaságban tevékenykedett, jelentős ágazat még az ingatlanügyletek (13,1 százalék), a kereskedelem (12,1 százalék), valamint a szakmai, tudományos - jogi, számviteli, adótanácsadói, mérnöki - tevékenység (10,5 százalék). A mezőgazdasági vállalkozások aránya az őstermelők 2008-tól kötelező regisztrációját követően nőtt meg ilyen mértékben, ezért a KSH külön-külön is megvizsgálta a társas, illetve az önálló vállalkozások főtevékenység szerinti megoszlását.
A legtöbb vállalkozást - mind társas, mind egyéni - a kereskedelemben regisztrálta a hivatal (24,1, illetve 15,9 százalék), utána következik a szakmai, tudományos tevékenység (16,8 és 13,2 százalék) és az építőipar (9,3, és 9,5 százalék).
A KSH az egy évvel korábbinál 3,5 százalékkal kevesebb, 105 ezer új vállalkozást regisztrált 2014-ben. Az új társas vállalkozások bejegyzése jelentősen, 13,8 százalékkal csökkent, az önálló vállalkozóké 3,1 százalékkal emelkedett. Az önálló vállalkozók körében újonnan nyilvántartásba vett egyéni vállalkozók száma ennél is nagyobb mértékben, 11,3 százalékkal nőtt. A kft.-k törzstőkéjének hatszorosára emelése miatt számuk az első negyedévet követően a felére esett vissza.
A társas vállalkozásokat érintő felszámolási eljárások száma 2014-ben 16 ezer volt, 61,2 százalékkal több az előző évinél. Így a 2011–2012. évi visszaesés után az elmúlt két évben ismét nőtt a felszámolások száma és jelentős mértékben meghaladta a 2009–2010. évit. Az összes eljárás 87 százalékát kft.-k körében indították. Arányaiban a legtöbb felszámolási eljárás az építőipar, illetve a kereskedelem, szállítás, vendéglátás ágazatokban indult.
A társas vállalkozást végelszámolással lezárók száma 5 és fél ezer volt, ami 2008 óta a legalacsonyabb érték, negyedével kevesebb, mint 2013-ban. A csődeljárások száma 2014-ben 88 volt, szemben az előző évi 128-cal - írja a KSH.
Forrás:OPH
A rovat további hírei: Közélet
Meghitt, szép eseményen ünnepelte immár 35. születésnapját a „Jószoli” család
2025. szep. 05.
Megható pillanatok, örök emlékek: bensőséges ünneppel emlékezett a Jószolgálati Otthon fennállásának 35. évfordulójára. Az intézmény 1990. szeptember 3-án nyitotta ki kapuit akkor még Értelmi Fogyatékosok Napközi Otthona elnevezéssel, de az évek alatt már sokszor kiderült – ez a hely nem csupán intézmény, de egyúttal biztonságos családi közeg is. Igazi otthon.
Dunaújvárosba érkezik a Richter Egészségváros: egy nap az egészségért és a közösségért
2025. szep. 04.
A Richter Gedeon Nyrt. országjáró edukációs és egészségmegőrző programsorozata, a Richter Egészségváros szeptember 20-án látogat Dunaújvárosba, a Városháza térre. Színes kínálattal csalogatnak – mindenkit szeretettel várnak!
Új intézményt alakítottak ki, már fogadják a gyerekeket az EGYMI óvodájában
2025. szep. 04.
Égető szükség volt Dunaújvárosban olyan intézményre, amely berkein belül megfelelő ellátásban részesülnek az SNI-s és más nehézséggel élő gyerekek. Ezekkel az óvodásokkal eddig kizárólag a Dunaújvárosi Óvoda tagintézményeiben foglalkoztak – a napokban új intézmény kezdte meg működését.
Megkezdődött az idei tanév az egyetemen is
2025. szep. 04.
Megkezdődött a 2025/2026-os tanév. Az oktatási intézmények életében ez mindig izgalmas pillanat, és egyben újrakezdés is: új kihívások, élmények, új barátságok – a Dunaújvárosi Egyetemen is üdvözölték az elsőéves hallgatókat.
Elkészült a klímák beszerelése a bölcsiben
2025. szep. 03.
Még a nyár első felében adott hírt arról a Napraforgó Bölcsőde, hogy klímaberendezésekre indítanak gyűjtést – az akció rendkívül sikeresnek bizonyult, ugyanis mára az intézmény összes csoportját felszerelték klímával. A készülékeket már használják, számoltak be a közösségi akció kezdeményezői.
Almási Zsolt polgármester nevét kapta a közgyűlési terem (galériával)
2025. szep. 02.
A város első szabadon választott polgármestere, Dunaújváros díszpolgára nevét vette fel a Városháza "C" szárnya közgyűlési terme: a névadásról ünnepi közgyűlés döntött délelőtt, a közelmúltban elhunyt városvezetőről bensőséges ünnepség keretében emlékeztek.
DSTV: mozgalmas volt a nyár a "halászban"
2025. szep. 02.
A vendéglátóegységek számára a nyári időszak sok esetben a megnövekedett forgalomról és az újdonságokról szól, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunagyöngye Halászcsárdában az elmúlt időszak tapasztalatairól Dancs László konyhafőnök mesélt. Hangkép.