Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. jan. 13. Veronika
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

Útdíj - na ezért kapnak a legtöbben 15 ezres csekket

Közélet
útdíj
büntetés
autópályák
matrica

facebook megosztás

doszerk - 2015. ápr. 09., 14:24

Az útdíjrendelet módosítása óta eltelt három hónapban a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató tapasztalatai szerint az autósok egyik leggyakoribb tévesztése az volt, hogy a fizetős útszakaszokon a januártól már D2-es kategóriába tartozó járművekre D1-es kategóriában váltottak e-matricát. Dédé.

Ez a szabályozás értelmében jogosulatlan úthasználatnak minősül, és pótdíjfizetési kötelezettséget von maga után - hívta fel a figyelmet a NÚSZ.

A januártól bevezetett D2-es díjkategóriába tartoznak a hétnél több utas szállítására alkalmas személygépkocsik, valamint a legfeljebb 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsik és a lakóautók. A D2-es kategóriában a heti (10 napos) és a havi e-matricák a D1-es kategória díjainak kétszeresére emelkedtek, az éves matricák ára azonban megegyezik a D1-es kategória árával - emlékeztetett az MTI-hez eljuttatott összefoglalójában a NÚSZ.

Szintén gyakran előforduló hiba, hogy a kisebb, 15 személyes autóbuszok üzemeltetői nincsenek tisztában azzal, hogy járművük a B2-es díjkategóriába tartozik, és tévesen D1-es vagy D2-es kategóriában váltanak jogosultságot.

A díjköteles szakaszokon az utánfutók úthasználatáért a D2-es és B2-es kategóriákban külön kell fizetni. Az U kategóriában a jogosultságot minden esetben a vontatmány rendszámára kell megvásárolni. Az útdíjfizetési szolgáltató példaként említi, ha busz vontat utánfutót, akkor váltani kell B2-es és U kategóriás jogosultságot is. Ha az utánfutót egy 9 személyes mikrobusz vontatja, akkor D2-es kategóriájú e-matricát kell váltani a mikrobusz rendszámára, és U kategóriájú jogosultságot az utánfutó rendszámára.

A D1-es kategóriába tartozó személyautóval vontatott utánfutóra nem kell külön e-matricát váltani.

Ugyancsak gyakori tévesztés, hogy az autós utólag váltja meg az e-matricát. Ezt a jogszabály értelmében minden esetben előre, a díjköteles szakaszra való felhajtás előtt kell megváltani, az akár néhány perccel később megvett e-matrica jogosulatlan úthasználatnak minősül - figyelmeztetett a NÚSZ. Az ellenőrző kamerák az autóról rendszám alapján azonnal megállapítják, van-e érvényes e-matricája.

Mivel a hazai gyorsforgalmi utak többsége díjkötelessé vált, ezért az autópályát vagy autóutat jelző tábla szinte kivétel nélkül a fizetős szakasz kezdetét is jelöli - mutatott rá az útdíjfizetési szolgáltató.

A főváros környékén a fizetős szakaszok kezdetére kiegészítő tábla is utal. A tájékoztató táblák az M1-es, az M3-as és az M7-es Budapestről kivezető szakaszain az utolsó díjmentesen használható csomópont előtt figyelmeztetnek arra, hogy mekkora távolságot követően következik a fizetős autópálya-szakasz.

Az M0-s autóúton az irányjelző táblák informálnak a díjköteles útvonal kezdetéről az arra való ráhajtás előtt, így az autósok a díjköteles szakasz előtti utolsó csomóponton keresztül elhagyhatják az autóutat.

A díjköteles úthálózatról tájékozódni lehet a nemzetiutdij.hu oldalon, ahol országos és megyei térképek is találhatók - közölte a NÚSZ.

Az adatok szerint az év első három hónapjában 2,97 millió e-matricát vásároltak az autósok, ebből 949 ezer volt az idén bevezetett megyei matrica.

Forrás,fotó:MTI

A rovat további hírei: Közélet

Április 12-én lesz az országgyűlési választás

2026. jan. 13.

A köztársasági elnök április 12-re tűzte ki az országgyűlési választás időpontját - közölte a Sándor-palota kedden az MTI-vel.

A szolidaritási hozzájárulás újra kormányzati sarc, milliárdos teher a városnak

2026. jan. 12.

Karácsony közeledtével nem mindenki örülhetett: a december 23-án megjelent kormányrendelet szerint idén is jelentős szolidaritási adót kell fizetnie a fővárosnak és 23 kerületének, valamint 334 további önkormányzatnak – Dunaújvárosnak 1 milliárd 588 millió forintot.

Beszélgetés Gyöngyössy Csabával – egy év tapasztalatairól, a feladatokról, tervekről

2026. jan. 11.

Nagyjából egy év telt el azóta, hogy Gyöngyössy Csaba elfoglalta helyét a városi közgyűlésben. Bár a képviselői szerep új volt számára, a közélet világa nem jelentett ismeretlen terepet, ráadásul szeret ügyeket elintézni.

DSTV: az év első dunaújvárosi babája

2026. jan. 10.

A köszöntésről már beszámoltunk, most itt a DSTV összeállítása arról, hogy megszületett az esztendő első dunaújvárosi babája. Isten hozott a Föld nevű bolygón, Sárközi Máté Adrián, jó egészséget és sok boldogságot az egész családnak! Hangkép.

Óvintézkedések a tartós, kemény fagyok idejére

2026. jan. 08.

Tételes közleménnyel szolgált a következő napok fagyveszélye kapcsán a város önkormányzata. A dokumentum tartalmát Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester ismertette – az alábbiakban betűhíven közöljük!

Gyászol a kórház, elhunyt dr. Makkai Noémi

2026. jan. 08.

Fájdalmas veszteség érte a Szent Pantaleon Kórház közösségét: az intézmény mély megrendüléssel tudatta, hogy életének 43. évében elhunyt Toponáryné dr. Makkai Noémi, a csecsemő- és gyermekosztályunk szakorvosa. Nekrológ.

Ideiglenes melegedőhelyek és vörös kód Dunaújvárosban!

2026. jan. 07.

A tartós hideg és a hóhelyzet miatt a város önkormányzati intézményei közül többet ideiglenes melegedőhelyként is megnyit a lakosság számára – az adott intézmények nyitvatartási idejében. A szociális intézmények esetében a vörös kód protokoll érvényes!

  • További hírek

Friss hírek

  1. Számtalan trükköt bevetnek az online csalók

  2. DSTV: jeges Dunaújváros

  3. DSTV: erős a jótékony oldal

  4. Szőrtelenítés és plasztikai beavatkozások: tévhitek és valós kérdések

  5. Április 12-én lesz az országgyűlési választás

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: jeges Dunaújváros

DSTV: jeges Dunaújváros

Embedded thumbnail for DSTV: erős a jótékony oldal

DSTV: erős a jótékony oldal

Embedded thumbnail for DSTV: havas, fagyos tudnivalók

DSTV: havas, fagyos tudnivalók

Top hírek

  1. Bestiálisan bántalmazta az albérlőjét – letartóztatták

  2. Elrendelték a zaklató bűnügyi felügyeletét

  3. Eltűnés miatt keresik a testvérpárt

  4. Beszélgetés Gyöngyössy Csabával – egy év tapasztalatairól, a feladatokról, tervekről

  5. Alakul a DFC 2026-os kerete

Galéria

Újévi Gála (2026)

BÚÉK, Dunaújváros! (2026)

A szeretet lángja is ég

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 1. szám - 2026.01.09.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő