Dunaújváros Hetilap

Hulladékgyűjtés - Kétkukás rendszer váltaná fel a jelenlegit

Molnár Emese - 2015. augusztus 3. 7:20

Új hulladékgazdálkodási koncepciót, tervet dolgoztak ki, amelynek része, hogy kétkukás hulladékgyűjtési rendszert vezetnének be, ezen kívül épülne egy komposztáló telep is. Mindezekről Ferencz Kornél, a Dunanett Nonprofit Kft. ügyvezető-igazgatója beszélt a DO-nak.

A dunaújvárosi hulladéklerakót öt évvel ezelőtt bezárták, mivel nem felelt meg az érvényben lévő jogszabályoknak, nem volt műszaki védelemmel ellátva. Azóta az adonyi térségi hulladéklerakóba viszik a városban begyűjtött kommunális hulladékot.

-A 2012-ben bevezetett új hulladékgazdálkodási törvény következtében, amely az uniós előírásokat vette át, szigorúbb lett a szabályozás, a piac átrendeződött. Kivonultak a külföldi szolgáltatók, és állami, illetve önkormányzati nonprofit szektor vette át a teljes hulladékgazdálkodást. Emellett a 2013-ban bevezetett rezsitörvény is újabb kihívások elé állította közszolgáltatókat - vázolta az előzményeket Ferencz Kornél.

A piac átrendeződése, a külföldi szolgáltatók kivonulása számokban azt jelenti, hogy 2012-ben még háromszázötven, napjainkban pedig körülbelül nyolcvan közszolgáltató van. A hulladékgazdálkodási törvényben bevezetésre került egy úgynevezett lerakási járulék, amelyet a szolgáltatóknak kell megfizetni a hulladéklerakóban lerakott hulladék mennyisége után. Ez a kezdeti 3 ezer forintos tonnánkénti árról idén január 1-től 6 ezer forintra emelkedett.

-Ilyen járulékfizetés nem csak Magyarországon, hanem az EU-ban mindenhol van. Alapvető célja, hogy rákényszerítse a hulladékgazdálkodó cégeket arra, hogy ne csak a lerakóba vigyék a hulladékot, hanem gyűjtsenek szelektíven, dolgozzák fel, értékesítsék, így a lehető legalacsonyabbra csökkentsék a lerakásra kerülő mennyiséget. Mindezek ismeretében elkerülhetetlen volt egy koncepció kidolgozása - magyarázta az ügyvezető-igazgató.  

A tizenöt éve megalakult Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulásnak is fel kell mérnie az új helyzetet a változások tükrében. Ám ahogy Ferencz Kornél is hangsúlyozta, az egyéni problémákat helyben kell megoldani. Jelenleg a kommunális hulladékot házhoz menő formában szállítja el a Dunanett Kft. A családi házas övezetben már bevezették a zsákba gyűjtött papír és PET-palackok gyűjtését, és városszerte vannak szelektív hulladékgyűjtő szigetek is. Ezeket váltaná fel az új koncepció alapján a házhoz menő kétkukás hulladékgyűjtési rendszer. A keletkező hulladékot kétfelé kell válogatni. A száraz hulladék közé összességében az úgynevezett csomagolási anyagok tartoznak, mint például italos dobozok, műanyag flakonok, ruha, papír, üveg. A nedves hulladékgyűjtő edénybe olyan hulladékot lehetne tenni, amely lebomlik, komposztálható, például a kerti és konyhai hulladék, ételmaradékok.

-A koncepció tartalmazza egy komposztáló telep kialakítását, amelyet itt helyben, a város külterületén lehetne felépíteni, a nedves hulladék feldolgozására. A szelektív hulladék válogatása a Dunanett Kft. telephelyén maradhatna, hiszen most is itt történik a válogatás, majd azt követően a bálázás. A koncepcióban tervezzük a régi hulladéklerakó rekultiválást is - ismertette a fejlesztési elképzeléseket Ferencz Kornél.

Mindezek megvalósítása az előzetes számítások szerint 1,8 milliárd forintba kerülne.

A koncepció megalkotása után a következő feladat, hogy forrást találjunk a megvalósításra, amely lehet uniós támogatásból, hiszen az EU kiemelt támogatási területe a környezetvédelem, a hulladékgazdálkodás fejlesztése. Elképzelhető az is, hogy a Dunanett Kft. saját költségvetéséből, önkormányzati támogatásból viszi véghez a kitűzött célokat, amelyről majd az önkormányzat dönt, hiszen nem feltétlenül kell egyszerre indítani mindent. A kétkukás rendszert jövő évtől tervezzük bevezetni. Természetesen az ehhez szükséges eszközök beszerzése nem a lakosságot terhelné - tette hozzá az ügyvezető-igazgató, aki arról is beszélt, hogy a kétkukás gyűjtési rendszert már bevezették néhány környező településen.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy csökkent az illegális hulladéklerakás a településeken.

A rovat további hírei: Közélet

Dr. Vántus Judit érdemelte a Dunaújváros Közszolgálatáért Díjat

Dr. Vántus Judit érdemelte a Dunaújváros Közszolgálatáért Díjat

2025. jún. 27.

A szféra legrangosabb elismerését a köztisztviselők napja alkalmából rendezett ünnepségen vehette át a vagyonkezelési osztály vezetője a Városháza "C" szárnya emeleti rendezvénytermében ma délelőtt. Méltatás.

DSTV: Rejtő János szép, íves pályája

DSTV: Rejtő János szép, íves pályája

2025. jún. 27.

Gazdag és szerteágazó életpálya áll Rejtő János mögött, derül ki a DSTV összegzéséből. A neves műszaki szakember hatalmas tudását a villamosipar területén kamatoztatta, jelenleg is fáradhatatlanul kutatja a megújuló energiaforrások kínálta lehetőségeket. Portré, hangkép.

Változik az ügyfélfogadás a Polgármesteri Hivatalban

Változik az ügyfélfogadás a Polgármesteri Hivatalban

2025. jún. 26.

Módosul az ügyfélfogadás már pénteken is, majd hétfőn és kedden zárva tart a hivatal. A következő ügyfélfogadási nap jövő szerdán lesz!

DSTV: előadás a függőségekről

DSTV: előadás a függőségekről

2025. jún. 26.

Fontos ismeretterjesztő előadásra várta a szülőket az Arany János Általános Iskola, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szertelen Ház szakemberei a gyerekeket leggyakrabban érintő függőségekről, a megelőzés és a felismerés módszereiről számoltak be. Hangkép.

Hűsítő figyelmesség a tikkasztó hőségben

Hűsítő figyelmesség a tikkasztó hőségben

2025. jún. 25.

Azzal talán mindenki egyetért, hogy a héten borzalmas volt a hőség. Akinek nem volt dolga, nem is lépett az utcára – aki viszont útnak indult a Rómain, hűtött vizet kapott Szabó Zsolt alpolgármestertől és Motyovszki Mátyás képviselőtől.

A vasmű "megmentése" – kommentár nélkül

A vasmű "megmentése" – kommentár nélkül

2025. jún. 25.

Egyetlen nap alatt 1700 dolgozót küldött el a Dunarolling Dunai Vasmű Kft hétfőn. Dunaújvárosban talán nincs olyan ember, akinek ne lenne kötődése a szebb napokat látott acélipari óriáshoz – a vasmű szolgált városunk alapjául. 

„Dunaújváros fái négy évszakban” – a napokban lezárult az első, tavaszi forduló

„Dunaújváros fái négy évszakban” – a napokban lezárult az első, tavaszi forduló

2025. jún. 24.

Mint arról már korábban beszámoltunk, remek felhívást tett közzé Pappné Grabant Ilona önkormányzati képviselő. A címben említett fotópályázatról már olvashattak – most lezárult a tavaszi ciklus, következik az első díjátadó.