Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 19. József, Bánk
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Ötezer éves tóra-tekercsek az Intercisában

Kultúra
kiállítás
zsidó kultúra
Intercisa Múzeum
Dunaújváros

facebook megosztás

Pálinkás István - 2015. szep. 12., 15:13

Zsidó kéziratok és szertartási tárgyak címmel nyílik kiállítás szeptember 16-án 17 órakor az Intercisa Múzeumban. A tavaly útjára indult tárlat Szentendrével kezdődően hat várost látogat ereklyéivel, köztük Pécset, Szolnokot, Egert, Karcagot, most pedig Dunaújvárosba érkezik (majd Bajára).

A múzeum vezetője, Farkas Lajos vallástörténészként is remekbe szabott és kultúrtörténeti jelentőségűnek tartja az eseményt:

-Az izraeli nagykövetséggel, a Jeruzsálemi Múzeummal karöltve szeretnék bemutatni a zsidó kultúrát. Kegytárgyakat, négy-ötezer éves tekercsek hiteles másolatait. Ha ezt nézzük, akkor a Szent Írás is ebből ered. A legősibb, leghitelesebb, aminek zsidó gyökerei vannak. Ha megnézzük a Tórát, az Ószövetséget, akkor látjuk, hogy sok átfedés van közöttük. Az Intercisa Múzeum pályázat útján nyerte el a rendezést, amit az izraeli nagykövetség és a Magyarországi Vidéki Múzeumok Szövetség patronálásával jött létre. Mint vallástörténész mondom, hogy a keresztény kultúra zsidó gyökerekből táplálkozik. Nem beszélhetünk kereszténységről, ha nincsenek zsidó gyökerek. A mostani, XIX. - XX. századi politikai feszültségek is ebből eredtek gyakorlatilag. Nem ismerték, nem akarták tudni, beleértve a nagy diktátorokat is. A kereszténység és zsidóság között nagyon komoly összefüggés van, s most több ezer éves dokumentumokat láthatnak majd. Olyan kultúrákat, értékeket láthatnak a dunaújvárosiak, amiket, ha látni akarnak, Jeruzsálemig kell utazniuk. Vesszőparipám, hogy évente legalább egy olyan kiállítást rendezzünk az Intercisa falai között, ami meghaladja a város történetét. Érdekes, felrázó, fantáziát megmozgatja és tudományos alappal, kulturális beágyazottsággal rendelkezik. Nagyon érdekes kultúrát tudunk bemutatni úgy, hogy mindenkihez eljusson és az is megértse, aki nem végzett teológiai egyetemet. Fontos funkciója egy múzeumnak.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: újra zenélt a cukrászda

2026. már. 19.

Vannak a városban közkedvelt, időről-időre visszatérő sorozatok. Ilyen a Zenélő Cukrászda is, amely legutóbbi felvonására stábunk is meghívást kapott. Hangkép.

ICA-D: két nőművész közös bemutatkozása

2026. már. 17.

A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) új, Ways of Being című kiállítása két meghatározó nőművész munkásságát hozza párbeszédbe: Lőrincz Rékáét és El-Hassan Rózáét. Közös tárlat, sőt, közös alkotások sora csalogatja a vendégeket – a megnyitó szombaton lesz!

DSTV: levelezőlap lett a hónap műtárgya

2026. már. 17.

Farsangi témával folytatódott az Intercisa Múzeum múltidéző sorozata, derül ki a DSTV összeállításából. A hónap műtárgya különleges képes levelezőlap lett – fotója pentelei mulatságok helyszínén készült, ott, ahol a "torkos csütörtök" és a "bőgőtemetés" is zajlott régen. Hangkép.

Örömfotós várostárlat a könyvtárban

2026. már. 16.

Fotókiállítással folytatódik a társművészeti programok sora a József Attila Könyvtárban: az Így látjuk MI! örömfotós facebook csoport tagjainak bemutatójára csütörtökön délután várják a vendégeket.

DSTV: aranykorszellem a Bartók galériájában

2026. már. 16.

Új kiállítás fogadja a Bartók Kamaraszínház látogatóit, derül ki a DSTV összegzéséből. Az Aula Galériában Vidovits Iván figurális olajfestményei csalogatják a vendégeket Az öltöztetőnők aranykora című tárlaton. Hangkép.

DSTV: restaurátori rejtelmek a múzeumban

2026. már. 15.

Ismét betekintést engedtek a történelem- és régiségkedvelők számára az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Sok érdeklődő látogatott el a restaurátorműhelybe, ahol a munkafolyamatokkal és a múlt, a történelem kincseivel ismerkedhettek. Hangkép.

Kortárs divatbemutatóval csalogat az ICA-D

2026. már. 10.

Nem mindennapi társművészeti programmal folytatódik az események sora a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) – kollégánk, Veres Viktória divatbemutatójára várják az érdeklődőket Wawes/Hullámok címmel pénteken délután.

  • További hírek

Friss hírek

  1. DSTV: mozgalmas iskolai napok

  2. A kiberbiztonságról a Római Civil Házban

  3. DSTV: újra zenélt a cukrászda

  4. Két vereség a megyei rivális ellen

  5. Megállíthatatlanul terjed a netes csalás

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: mozgalmas iskolai napok

DSTV: mozgalmas iskolai napok

Embedded thumbnail for DSTV: újra zenélt a cukrászda

DSTV: újra zenélt a cukrászda

Embedded thumbnail for DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

Top hírek

  1. Így ünnepelte március 15-ét a város (galéria)

  2. Választás 2026: már végleges a szavazólap

  3. Konyhatűzhöz riasztották a lánglovagokat

  4. Új szakképzési bázis épül Dunaújvárosban

  5. „Tiszta udvar, rendes ház” a Technikumban

Galéria

Március 15-i ünnepség

Veres Viktória bemutatója a Kortárs Művészeti Intézetben

FitCity Dunaújváros (2026. március)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 10. szám - 2026.03.13.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő