A zene mindenkié – Zeneiskola városunkban
A Bartók Béla utcában sétálva fülbemászó dallamok szűrödnek ki az egyik épület falai közül. Napjainkban már szokványos, hogy a zeneiskola órái különleges atmoszférát teremtenek a környéken. Nézzük, honnan is indult az intézmény története.
Ismerősen csenghet az intézmény elnevezése: Sztálinvárosi Állami Zeneiskola. Az 1995-ös átkeresztelőjén kapta meg Sándor Frigyes nevét – így már a fiatalabb generáció is be tudja tájolni ezt az iskolát. 1953. október 19-én nyitotta meg kapuit a még ma is üzemelő zeneiskola. A kor eszményének megfelelően céljuk elsősorban az volt, hogy egészséges zenei érzéket a művészet szeretetét oltsák be a gyerekek lelkébe.
Hét zeneiskolát hoztak létre a korszak kormányprogramja keretén belül, ebből egy került Sztálinvárosba. A város kultúréletében ez jelentős állomást jelentett. Megnyitásakor a tíz tantermes iskolában a tanárok ünnepi műsorral mutatkoztak be. Másnap a tanítás öt tanszakon indult el: zongora, harmonika, vonós, fúvós és ének tagozatokat töltöttek be a gyerekek. A Népművelési Minisztérium biztosította megfelelő hangszereket is és irányította ide a zeneszakos tanárokat. A beiratkozók túlnyomó többsége diák volt, de a felvételizők között gyári munkások és értelmiségi dolgozók is voltak. A zene és a művészet szeretete sokakat megmozgatott.
Első nyilvános hangversenyüket megnyitásuk után fél évvel tartották a Bartók Béla Kultúrházban, mely nagy sikert aratott. 1960-ban olyan szinten megnövekedett a tanulók létszáma, hogy a délutáni tanítási programot ki kellett bővíteni délelőtti „műszakkal”. 1970-ben az iskola a régi Tanácsház épületébe kapott helyet, bár ott csak 8 évet maradt az intézmény. 1978 tavaszán a volt nővérszállót alakították át, amely a végleges helyéül is szolgál a jelenleg is ott üzemelő iskolának. 2012-ben alapították meg a Sándor Frigyes Díjat és először került megrendezésre a Sándor Frigyes Napok is. Napjainkra már a korábbi öt tagozatot kibővítették, a vonószenekartól kezdve a basszusgitáron, zongorán, és a fagotton át szinte minden hangszeren megtanulhatnak játszani az ide beiratkozók.
A rovat további hírei: Oktatás
DSTV: elballagtak a Rosti gimnazistái is
2025. máj. 17.
Ahogy az év végéhez közeledve mindenütt, a Rosti iskola gimnazistái is ballagással búcsúztak intézményüktől a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az esemény több okból is különleges volt. Hangkép.
DSTV: elballagtak a Rudas végzősei
2025. máj. 16.
Az intézmény és a végzős diákok számára is fontos mérföldkő a ballagás, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rudas középiskolában 4 osztály 104 diákja vett búcsút a közelmúltban az alma matertől. Hangkép.
A diákcserét ünnepelték a Dózsa iskolában
2025. máj. 15.
Bensőséges ünnepség színhelye volt a fennállása 45. évét ünneplő Dózsa György Általános Iskola a napokban abból az alkalomból, hogy éppen 25 éve indult útnak Németországba a partnerintézmény meghívására az első dózsás diákcsoport.
DSTV: a legkisebbeknek is nyitva a kőtár
2025. máj. 15.
Ahogy minden évben, úgy idén is tartogatott érdekességeket a gyerekek számára a Körlánc elnevezésű kezdeményezés. Az óvodás csoportok ezúttal az Intercisa Múzeum római kori kőtárába látogattak el – izgalmas foglalkozások sora várta a kicsiket. Hangkép.
DSTV: Liliomfi a színpadon
2025. ápr. 14.
Sikeres volt a Waldorf iskola nyolcadik évfolyamos diákjainak művészeti vizsgaelőadása, derül ki a DSTV összegzéséből. A csapat Szigligeti Ede Liliomfi című produkcióját vitte színre a Városháza "C" szárnya dísztermében tartott bemutatón. Vidám, derűs közösségi munka kerekedett. Hangkép.
DSTV: ismerkedési nappal készültek
2025. ápr. 10.
Minden iskola életében fontos időszak a beíratás, valamint az azt megelőző ismerkedés, derül ki a DSTV összegzéséből. Így volt ez a Szent Pantaleimon Általános Iskolában is – a közelmúltban több lehetősége volt megismerkedni a szülőknek és a gyerekeknek az intézménnyel. Hangkép.
DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban
2025. ápr. 04.
Szép hagyományt folytattak a Rudas középiskolában, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szakmák Napja című seregszemle keretében a diákok öt különböző szekcióban hallhattak előadásokat meghívott vendégektől, illetve egykori rudasosoktól a közelmúltban. Hangkép.