Szenzációs magyar fejlesztés a Parkinson-kór felismerésére
A beszélő hangja alapján a Parkinson-kór felismerésére alkalmas algoritmust fejlesztettek ki a Szegedi Tudományegyetem kutatói egy nemzetközi beszédtechnológiai versenyre.
A Computational Paralinguistic Challenge elnevezésű megmérettetésen a feladat a beszédben rejlő információk kinyerése automatikus módszerekkel. Minden évben 20-25 nemzetközi csapat indul, idén az SZTE kutatói bizonyultak a legjobbnak - áll a közleményben.
Az Interspeech konferencia a beszédtechnológiával foglalkozók legnagyobb és legrangosabb éves konferenciája, amelyet idén Drezdában rendeztek. A szervezők minden évben versenyt is kiírnak a résztvevőknek. A Computational Paralinguistic Challenge-en a feladat a beszédben rejlő információ kinyerése automatikus módszerekkel. A korábbi években beszéd alapján kellett az alany véralkohol-szintjét megbecsülni, megsaccolni, hogy mióta fut valaki a futópadon vagy milyen ételt rág a beszéde közben. Idén többek között a Parkinson-kór felismerése volt a cél a beszélő hangja alapján.
A versenyen idén a szegedi csapat - Gosztolya Gábor és Tóth László, az MTA-SZTE Mesterséges Intelligencia Kutatócsoport tudományos munkatársa és -főmunkatársa, Grósz Tamás, az SZTE TTIK Informatikai Tanszékcsoport doktorandusz hallgatója és Busa-Fekete Róbert, a németországi Paderborni Egyetem oktatója - bizonyult a legjobbnak. A szegedi kutatók nem először vettek részt a konferencián és a versenyen, amelyről a korábbi években is szép eredményekkel tértek haza.
"A konferencia előtt egy-két hónappal egy honlapon adatbázist helyeznek el, ezen az adatbázison kell a résztvevőknek kísérletezni" - idézte a közlemény Tóth Lászlót. "A verseny lényege a gépi tanulási algoritmusok használata. Ennek során tanítópéldákat adunk az algoritmusnak, az pedig automatikusan megtalálja az összefüggéseket. A nehézséget általában a megfelelő algoritmus kiválasztása és finomhangolása jelenti. A hang felismerése ezután számítógépen keresztül szoftver segítségével történik" - tudatta a kutató.
MTI
A rovat további hírei: Mozaik
Kezdődik az ünnepváró Adventi Forgatag a Városháza téren
2024. nov. 28.
Elérkeztünk az év utolsó hónapjához, ami egyben azt is jelenti, hogy kezdetét veszi az ünnepi időszak. Advent első vasárnapjára a Városháza tér is ünnepi külsőbe öltözik.
Digitális fizetési trendek Magyarországon: mire érdemes felkészülnie a kereskedőknek?
2024. nov. 28.
Az elmúlt években a digitális fizetési megoldások térnyerése megállíthatatlannak tűnik Magyarországon is. A vásárlók egyre inkább a gyors, kényelmes és biztonságos fizetési módokat keresik, a kereskedőknek pedig érdemes lépést tartaniuk ezekkel az elvárásokkal. (X)
Közeleg a téli szünet a magyar bajnokságban
2024. nov. 28.
Már csak néhány forduló és beköszönt a tél a magyar labdarúgó bajnokságban is. Túl vagyunk 13 fordulón, már egyértelműen kezd körvonalazódni az, hogy ki milyen pozícióra számíthat az idény végén, de a december-január tökéletes lehetőséget ad arra, hogy mindenki rendezze a sorait. (X)
DSTV: kutyás kihívásra készülnek
2024. nov. 28.
Különleges programra készül a LEAF Kutyás Kutató-Mentő Sportegyesület csapata, derül ki a DSTV összegzéséből. A közösség nemzetközi mentőkutya vizsgát és versenyt szervez városunkban december 6-án és 7-én – már javában tartanak az előkészületek. Hangkép.
Események egész sorával folytatta ünnepi sorozatát a Rosti iskola
2024. nov. 27.
Érzékenyítő program és kiállítás, ősfotók és vetélkedő: programözönnel folytatódott a Dunaújvárosi Rosti Pál Gimnázium és Általános Iskola jubileumi tanéve. Hírcsokor és eredménymustra itt!
Modern tető a modern igényekre tervezve
2024. nov. 27.
A cserepeslemez egy igazán okos és modern megoldás, ha új tetőt tervezünk, vagy a régit szeretnénk lecserélni. Talán bele sem gondolunk, de a tető anyaga nemcsak az esztétikát határozza meg, hanem az otthonunk kényelmét, biztonságát és fenntartási költségeit is, ez utóbbiról pedig a hírekből is látjuk, a bőrünkön is tapasztaljuk, hogy milyen lényeges kérdés. (X)
Országos sirályszámlálást tartott az MME
2024. nov. 27.
Legalább 63 707 sirály volt az országban november 15-18. között - összegezte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a különböző sirályfajok szinkronszámlálásának eredményét az internetes oldalán kedden.