A szakoktatásban a duális képzésé a jövő

Pálinkás István - 2015. november 22. 9:14

A munkaerőpiac az egyik olyan területe a gazdaságnak, amit nem hagyott érintetlenül a válság hazánkban sem. Budai Gábor, a Dunaújvárosi Főiskola főiskolai tanársegédje 1993-tól máig hatóan ennek átalakulását kívánja disszertációjában rögzíteni Dunaújvárosra tekintettel.

Mindezt úgy, hogy a munkaerőpiac átalakulását vizsgálva, a hozzá szorosan köthető szakképzési rendszer megváltozására figyelemmel.

Láthatóan sok interjú készült vállalatvezetőkkel, az érintettekkel. Mire fókuszálnak ezek a vizsgálódások térségünket tekintve?

A folyamatot nézve ne szaladjuk ennyire előre, hiszen a gazdasági világválság 2008-ban kezdődött, és a számomra érdekes folyamatok már a rendszerváltást követően megindultak Dunaújvárosban. Két fókuszpontot vizsgáltam: Dunaújváros szakképzési rendszerét és munkaerőpiacát, amely területek irányítóival és vezetőivel összesen 32 interjút készítettem, strukturált formában. A két szakterület önmagában is vizsgálható lett volna, de már a szakirodalmak tanulmányozásakor is felfigyeltem arra a jelenségre, hogy „ezer szállal” kötődnek egymáshoz. A szakképzési rendszert vizsgálva a dunaújvárosi középiskolák működésébe és azok – számomra merevnek tűnő – szakmakínálatába nyerhettem betekintést, főként az iskolaigazgatókkal készített interjúk kapcsán. Munkaerőpiaci oldalról pedig elsősorban arra kerestem a választ a vállalatvezetőktől, hogy vajon a középfokú oktatási intézmények olyan szakmákat kínálnak-e a továbbtanulás előtt állóknak, amelyekkel a végzést követően – lehetőleg rövid időn belül és a lakóhelyükhöz közel –, sikeresen el is tudnak majd helyezkedni, illetve arra, hogy az időközben megjelent multinacionális vállalatok szakember-igényeire reagált-e, és ha igen, milyen rugalmasan adott választ a szakképzési rendszer. Ezzel kapcsolatban megfigyeltem azt, hogy az oktatáspolitika, mint a törvényi szabályozás színtere, valamint az iskolafenntartó és a település önkormányzatának tevékenysége már előre behatárolhatja az iskolák mozgásterét, ezért is hosszú folyamat az, amíg egy új szakma megjelenik az adott iskola képzési kínálatában.

Dunaújváros gazdasági szerkezetváltásáról (átalakulásáról) beszélhetünk az elmúlt évek tükrében?

A 90-es évek elején sok magyarországi nagyvállalat tönkrement vagy privatizálták azokat. A 90-es évek végéig létrejött új vállalkozások és a privatizáció felgyorsulása sem hozott új, pozitív fordulatot Dunaújváros és kistérsége foglalkoztatottsági adataiban.  A 2000-es évek közepétől viszont a „teremtett” város már globális kihívásokkal szembesült, hiszen egyre több multinacionális vállalat telepedett le a régióban, amelyek Dunaújvárosban és a kistérségében is új munkalehetőségeket kínáltak, igaz már egy másfajta – az addigra már megszokottól eltérő – szociális védelemmel.

A megváltozó piaci viszonyok és a szakképzési rendszer mostani átalakulása összhangban képes szolgálni a gazdaság fellendülését?

A piacgazdaságban működő gazdasági társaságok új feltételeket támasztottak a hozzájuk jelentkező vagy a már náluk dolgozó szakemberekkel szemben. A legtöbb esetben már minimum feltételként jelölték meg, hogy a szakdudáshoz párosuljon az érettségi bizonyítvány megléte, valamit egyre inkább elvárták az informatikai- és az idegen nyelvtudást is. Ezzel párhuzamosan megindult a „kétkezi szakmák” presztízsének csökkenése. Az említett jelenség Dunaújvárosban is megfigyelhető volt, hiszen a 90-es évektől kezdődően egyre többen választották a szakközépiskolai- vagy a gimnáziumi képzéseket, amely hatására a szakiskolai szakmák háttérbe szorultak. Ez a folyamat a szakiskolai és a speciális szakiskolai tanulók létszám adataiban mutatkozik leginkább. Ezekben az iskolatípusokban az 1994/95-ös tanévben 2023 diák tanult, míg a 2007/2008-as tanévben már csak 1265 tanuló választotta ezt a – szakmát adó – képzési formát. – hozzáteszem ez a tendencia a napjainkban is megfigyelhető. Többek között erre a jelenségre szolgált megoldásként a 2012-ben hatályba lépett új szakképzési törvény, amely a szakmát – azon belül is a hiányszakmákat – tanulni kívánókat helyezi előtérbe, - és itt elsősorban az új ösztönzési rendszerre gondolok. A duális szakképzés bevezetésével pedig egyre inkább arra ösztönzi az új törvényi szabályozás az oktatási intézményeket, hogy az ipar szereplőivel közösen keressenek megoldást az évek óta jelentkező szakemberhiányra, amely közös munka várhatóan a gazdaság megerősödését vetíti előre.

A rovat további hírei: Oktatás

DSTV: a Móricztól is búcsúztak

DSTV: a Móricztól is búcsúztak

2025. júl. 07.

A tanév vége felé településünk összes iskolája megtartotta a hagyományos ballagásokat és évzárókat, derül ki a DSTV összegzéséből. A sorból természetesen nem maradt ki a Móricz sem – az intézményből két osztály 46 tanulója ballagott. Hangkép.

Új diplomásokat köszöntöttek az egyetemen

Új diplomásokat köszöntöttek az egyetemen

2025. júl. 01.

Összesen 327 magyar és 57 külföldi hallgató tett sikeres záróvizsgát Dunaújvárosban. A frissen végzett egyetemistákat a városvezetés nevében Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester köszöntötte s kívánt nekik sok sikert a pályafutásuk következő szakaszára.

DSTV: lakatoltak a zeneiskola búcsúzói

DSTV: lakatoltak a zeneiskola búcsúzói

2025. jún. 30.

Kitört a vakáció a Sándor Frigyes Zeneiskolában is, derül ki a DSTV összegzéséből. Az ünnepélyes évzáró ünnepség keretében a hagyományoknak megfelelően idén is felkerültek a lakatok az intézmény melletti szoborra. Hangkép.

DSTV: ballagás a Szabó Magda iskolában

DSTV: ballagás a Szabó Magda iskolában

2025. jún. 29.

A legutóbbi ballagással lezárult egy korszak a BIROK Szabó Magda Tagintézményében, derül ki a DSTV összegzéséből. Az iskolából a tanév végén egy osztály ballagott – az az osztály, amely még a Szilágyiban kezdte meg a tanulmányait. Hangkép.
 

DSTV: elballagtak a Rosti gimnazistái is

DSTV: elballagtak a Rosti gimnazistái is

2025. máj. 17.

Ahogy az év végéhez közeledve mindenütt, a Rosti iskola gimnazistái is ballagással búcsúztak intézményüktől a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az esemény több okból is különleges volt. Hangkép.

DSTV: elballagtak a Rudas végzősei

DSTV: elballagtak a Rudas végzősei

2025. máj. 16.

Az intézmény és a végzős diákok számára is fontos mérföldkő a ballagás, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rudas középiskolában 4 osztály 104 diákja vett búcsút a közelmúltban az alma matertől. Hangkép.
 

A diákcserét ünnepelték a Dózsa iskolában

A diákcserét ünnepelték a Dózsa iskolában

2025. máj. 15.

Bensőséges ünnepség színhelye volt a fennállása 45. évét ünneplő Dózsa György Általános Iskola a napokban abból az alkalomból, hogy éppen 25 éve indult útnak Németországba a partnerintézmény meghívására az első dózsás diákcsoport.