Nem drágulnak az autók?
Alapvetően az euró árfolyama befolyásolja az új személyautók árát. A piaci szereplők e téren nem számítanak jelentős kilengésre, így gyakorlatilag az idei áron lehet majd jövőre is új autót venni.
A tartósan lényegesen alacsonyabb forint–euró-árfolyamnak árcsökkentő, a magasabbnak pedig természetesen árnövelő hatása lehet.
Az ideinél jövőre sem kerülnek kevesebbe az új személyautók, de jelentős áremelésre sem kell számítaniuk azoknak, akik 2016-ban akarnak új kocsit vásárolni – mondta a Világgazdaságnak Gablini Gábor, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének (Gémosz) elnöke. A Porsche Hungária Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója, Eppel János sem vár jelentős elmozdulást.
A gyárak az év vége felé megvizsgálják a modellek piaci teljesítményét, fogadtatását, a költségek alakulását, és általában egy-másfél százalékos árkorrekciót hajtanak végre. Ez a minimális, a fogyasztók számára alig érzékelhető elmozdulás most is várható – mondta alapunknak Eppel, aki hozzátette: az árak alakulásában ennél jelentősebb szerepet játszik a forint–euró-árfolyam alakulása. A Volkswagen-csoport márkáit forgalmazó Porsche Hungária 310-315 forint–euróval számol.
A tartósan lényegesen alacsonyabb forint–euró-árfolyamnak árcsökkentő, a magasabbnak pedig természetesen árnövelő hatása lehet. Eppel arra számít, hogy az ármozgás plusz-mínusz 1-2 százalékon belül marad. Arra a kérdésre, hogy milyen időtávra lehet előre látni az árakat, Eppel azt válaszolta, hogy értékesítési és üzletpolitikájuknak a fix forintár a sarokköve. Előfordulhat, hogy a gyári árat – bizonyos határok között – akkor is tartják, ha romlik a forint. A Porsche árai legalább negyedéves, de általában féléves viszonylatban stabilnak tekinthetők, forintalapon.
Ezzel tehát az ügyfélnek a kiszámíthatóságot, árstabilitást üzen a cég. Az ügyféllel forintban rögzített árak esetében az importőrök árgaranciát vállalnak, az euróalapú szerződéseknél az euróárfolyam alapján számítják a gépkocsik árát – mondta lapuknak Erdélyi Péter. A Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) ügyvezető elnöke is 315-320 forint–euró-árfolyammal számol. A japán modellek esetében a jen–euró-árfolyam is befolyásoló tényező – tette hozzá Erdélyi.
A Gémosz elnöke is 310 forint–euró-középárfolyammal tervez, és Gablini szerint is ez a tétel a legmeghatározóbb az új kocsik árának alakulásában. A gazdasági folyamatok kiegyensúlyozottak, és az infláció sem olyan mértékű, ami érdemi hatással lenne az árakra – tette hozzá Gablini. Eppel sem lát most más, az árra esetleg később hatással lévő tényezőt, az elfogadott jogszabályok alapján sem az adózásban, sem pedig a Porsche árréspolitikájában sem várható változás.
-OPH-
A rovat további hírei: Közélet
Húsvét a templomban: nagyheti szertartások
2025. ápr. 15.
Már a virágvasárnappal megkezdődött a nagyheti szertartások sora a Krisztus Király Főtemplomban – összeállításunk az előttünk álló időszak eseményeit veszi sorra, az urnatemető rendjének változásával kiegészítve.
DSTV: életmentő fiatalok a Kultikban
2025. ápr. 15.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összegzése: rekordszámú résztvevővel rendezte meg a felmenő rendszerű elsősegélynyújtó verseny térségi fordulóját a Magyar Vöröskereszt. Harminckét csapat adott számot tudásáról a különféle állomásokon. Hangkép.
Együtt cselekedtek vízi értékünkért (galériával)
2025. ápr. 14.
Révbe ért a kezdeményezés – közös erővel tisztították meg a Duna-partot. A Kék Duna Projekt keretében iskolások és civil szervezetek képviselői lepték el a város vízparti betonkockáját, ahonnan zsákokkal felszerelkezve indultak el a tisztító akcióra még múlt pénteken.
DSTV: pályaorientáció a gyógyítás frontján
2025. ápr. 13.
Különleges sorozat kezdődött a Szent Pantaleon Kórházban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény pályaorientációs programjának első állomására a pályaváltókat várták – méghozzá a "Merj váltani!" jelszavával. Hangkép.
A kulturális élet jeles színhelye a múzeum
2025. ápr. 12.
Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester látogatott el az Intercisa Múzeumba péntek délelőtt. Farkas Lajos igazgatóval egyeztettek a múzeum helyzetéről, az intézmény programjairól és a terveikről.
Munkálatok miatt lezárják a Martinovics egy szakaszát – változik a buszközlekedés!
2025. ápr. 11.
A DVG Zrt. tájékoztatja a lakosságot, hogy távhővezeték csere miatt a Martinovics utca egy szakaszának lezárására kell számítani április 14. és 23. között. Itt az összes fontos tudnivaló!
Életmentő fiatalok a Kultik Moziban
2025. ápr. 11.
32 csapat részvételével zajlott az 54. felmenő rendszerű elsősegély verseny a moziban s a mozi előtti téren. A megnyitó alkalmával szervező Vöröskereszt részéről Feth Katalin köszöntötte a fiatalokat, míg az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester osztotta meg a gondolatait.