Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. feb. 20. Aladár, Álmos
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

Olcsóbban vehetünk lakást?

Közélet
lakáshitel
ÁFA
kormány
lakosság

facebook megosztás

doszerk - 2015. dec. 10., 12:10

A kormány várhatóan még a héten dönt arról, hogy a lakásépítéseket terhelő általános forgalmi adó a jelenlegi 27 százaléknál alacsonyabb legyen - mondta Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős helyettes államtitkára.

A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy a 2020-ig tartó uniós költségvetési időszakban az építőiparra 3474 milliárd forint forrás jut. Ebből 561,4 milliárd forintot tesz ki a Nemzeti Épületenergetikai Stratégia keretében a köz- és lakóépületek felújítására fordítható összeg.

Lenner Áron Márk úgy vélte, hogy még két jó év kell az építőiparnak ahhoz, hogy elérje a 2006-os 2360 milliárd forintos csúcs-teljesítményét. Elmondta, az idén a szerződésállomány csak fele a tavalyinak és szeptember végéig csak 4657 lakás épült, ami 9,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. A lakásépítést növelheti, ha csökken az áfája, de hozzájárul a lakossági deviza hitelek rendezése, a növekedési hitelprogram, továbbá a családok otthonteremtési támogatása is - tette hozzá a helyettes államtitkár.

Koji László, az ÉVOSZ elnöke a lakásépítéssel kapcsolatban kifejtette, hogy Magyarországon az építőipar teljesítményének 7 százalékát adja a lakásépítés, ugyanez az arány az EU-ban 36 százalék. Az elmozduláshoz feltétlenül szükséges a lakás-áfa 5 százalékra való csökkentése, amely egyúttal a fekete gazdaságot is tisztítaná - mondta.

Az új közbeszerzési törvényről szólva üdvözölte az elnök azt, hogy nem a legolcsóbb, hanem a minden szempontból legelőnyösebb ajánlatot kell elfogadnia a nyertesnek. Ugyanakkor nem értett egyet azzal, hogy az új törvény szerint a megrendelőnek kell kifizetnie a fővállalkozó alvállalkozóit. Az ÉVOSZ javasolja a korábbi szabály visszaállítását: a fővállalkozó csak akkor kapja meg a díját, ha igazolja az alvállalkozói kifizetését.

Arra is kitért Koji László, hogy az uniós támogatásból megvalósult építéseknél kevés idő jutott az előkészítésre. Miután a 2014 és 2020 közötti következő ciklusból már odaítélés nélkül telt el két év, várható, hogy a 2017-re tervezett kifizetések miatt újra az előkészítés hiánya lesz a jellemző - vélte.

Beszélt arról is, hogy az építőipari árak idén 2 százalékkal emelkedtek, viszont a bérek 5 százalékkal nőttek. Ez utóbbi oka az, hogy már a szakmunkásokért is versenyezni kell. Az ágazat árbevétel arányos nyeresége 4-5 százalék közötti, de nagy a szórás, sok cég veszteséget könyvel el, de akad 15 százalékos árbevétel-arányos nyereséget elérő cég is - közölte, s úgy vélte, ebben az évben 2100 milliárd forint árbevétel várható az ágazatban.

Az ÉVOSZ közgyűlésén elismeréseket is átadtak: az Építőipari Nívódíj pályázatra érkezett nevezések közül díjat nyert a felcsúti Pancho Aréna, a debreceni Nagyerdei Stadion, az FTC Groupama Arénája, a tihanyi Kogart Galéria, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem főépülete (a Ludovika Campus), a debreceni Tudományok Palotája, a kárászteleki (Románia) szőlőfeldolgozó üzem, a hatvani Grassalkovich kastélyban kialakított Széchenyi Zsigmond nevét viselő vadászati múzeum, a budapesti 4-es metró 10 állomása, a felújítások közül nívódíjas lett a Debreceni Református Nagytemplom, a Liszt Ferenc Zeneakadémia, valamint a budapesti Kossuth tér rekonstrukciója.

-OPH-
 

A rovat további hírei: Közélet

Felelős költségvetés – nehéz gazdasági környezetben

2026. feb. 19.

Dunaújváros közgyűlése múlt heti ülésén fogadta el a város 2026-os költségvetését. A döntés kapcsán Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármesterrel beszélgettünk, aki hangsúlyozta: a büdzsé nem pusztán számok halmaza, hanem egy iránytű, amely megmutatja, hogyan működik a város, és milyen értékeket tart szem előtt a városvezetés.

Szociálpolitikai kerekasztal Dunaújvárosban

2026. feb. 19.

Eleget téve a törvényi kötelezettségnek újfent szociálpolitikai kerekasztalbeszélgetést szerveztek Dunaújvárosban. Korábban is szó esett már arról, hogy a szociális háló jól működik a városban – a cél, hogy a jövőben ez a munka még hatékonyabb legyen a városban. 

Várják az átképzési program jelentkezőit

2026. feb. 17.

Mint arról már korábban beszámoltunk, a SteelCityZen projekt keretében átképzési programmal segítik a munkakeresőket, elsősorban a vasmű egykori dolgozóit. Az önkormányzat fontos partnere ebben a kezdeményezésben a Pannon Oktatási Központ – helyben lesznek a képzések. 

PÉNZ7: a DKIK szerepet vállal a témahét lebonyolításában

2026. feb. 17.

A PÉNZ7 elnevezésű országos kezdeményezést március elején rendezik azzal a céllal, hogy támogassák az általános és középiskolai korosztály pénzügyi és vállalkozói ismereteinek bővítését. A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara (DKIK) is részt vesz a vállalkozói önkéntesek toborzásában. Összegzés és felhívás.

DSTV: együtt a menstruációs szegénység ellen

2026. feb. 17.

A felhívást már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása a közelgő nőnap alkalmából szervezett akcióról, amely az Útkeresés Segítő Szolgálat munkáját és ellátottjait hivatott támogatni. A közösség erejével könnyebbé tehetők az érintett nők nehéz napjai – segítsen, aki tud! Hangkép.

Véradás: két különleges kitelepüléssel készülnek

2026. feb. 16.

Az előzetes donortoborzóban már olvashattak róla, de érdemes felidézni: két különleges alkalmat szervez a következő napokban a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezete. Lássuk a részleteket, bevallottan nógató célzattal!

Lakossági fórumon kérdezheti az MSZP elnökét

2026. feb. 15.

"Mire elég a nyugdíj és a munkabér?" – a súlyos kérdésre Komjáthi Imre, az MSZP elnöke és házigazdaként Tóth Kálmán, a helyi szervezet első embere ad választ az MMK-ban rendezendő fórumon kedden délután. Várják az érdeklődőket!

  • További hírek

Friss hírek

  1. Felelős költségvetés – nehéz gazdasági környezetben

  2. Köszöntötték az Eb hőseit

  3. Sokba került az ötperces rövidzárlat

  4. Szociálpolitikai kerekasztal Dunaújvárosban

  5. Hogyan válassz betonkeverő gépet: tippek és tanácsok

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: farsang az Intercisa Múzeumban

DSTV: farsang az Intercisa Múzeumban

Embedded thumbnail for DSTV: folytatták a  közös örömsportot

DSTV: folytatták a közös örömsportot

Embedded thumbnail for "A halál négy kapuja" – új horrorfilm díszbemutatója a Kultikban

"A halál négy kapuja" – új horrorfilm díszbemutatója a Kultikban

Top hírek

  1. "A halál négy kapuja" – új horrorfilm díszbemutatója a Kultikban

  2. DSTV: a Szöglet lett a város kedvence

  3. Újra jól kisütötte az ízorgia közössége! (galéria)

  4. Várják az átképzési program jelentkezőit

  5. Dunaújvárosi előadó is áll A Dal színpadán

Galéria

Kolbászfesztivál (2026)

FitCity Dunaújváros (2026. február)

Farsangi forgatag (2026)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 6. szám - 2026.02.13.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő