Szakmák Éjszakája - Így kell vonzóvá tenni a továbbtanulást

2016. április 16. (szombat) 13:31 - Vass Ádám

Péntek este lezajlott városunkban is a Szakmák Éjszakája, melyen a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum városi tagintézményei mutatták be iskolájukat, képzéseiket interaktív módon. A programon főleg felső tagozatos, vagy már végzős általános iskolások vettek részt szüleikkel, kifejezetten nagy számban.

Péntek este hat és és tíz óra között tárt kapukkal várt minden érdeklődőt a Centrum hat dunaújvárosi tagintézménye, hogy a pályaválasztás előtt állók megismerkedhessenek a kínált szakmákkal és a különböző képzésekkel. A programon főleg felső tagozatos, vagy már végzős általános iskolások vettek részt szüleikkel, kifejezetten nagy számban. A város középiskolái pedig örömmel mutatták be a profiljukhoz kapcsolódó szakmákat, néhol interaktív módon bevonva a látogatókat.

A Rudas iskolában a látogatók elkészíthettek egy fiktív SZJA bevallást, karriertesztet tölthettek ki, megismerkedhettek az ügyviteli titkosírással, a gépírással, de a vadonatúj, decemberben elkészült fitnessz-teremben is végezhettek egy kis átmozgató gimnasztikai gyakorlatot az új eszközökkel. Az informatika szak iránt érdeklődők pedig egy Legorobot-bemutatót láthattak, melyet teljes egészében a tanulók programoztak és már képes akadályokat kikerülni, vagy felismerni az út vonalát. A robot bizonyítéka annak, hogy a számok és az elméleti tudás elsajátítása után érdemes a gyakorlatban is jártasságot szerezni, hiszen az sikerélményt adhat a tanulóknak, és nem mellesleg jobb problémamegoldó készséget is.

 

A Dunaferr villamos tagozatán a látogatók mikrovezérlő bemutatón ismerkedhettek meg egy automata háztartási gép működésével, de akár mikrovezérlő programot is készíthettek. Ha kedvük támadt, néhány perc alatt egy teljes LED-es villogó áramkört építhettek, melyhez hasonló vezérlőáramkör működik a vasúti átjárók jelzőlámpáiban is. A hegesztőszimulátor mellett pedig egy érintésvédelmi bemutatón is részt vehettek egy szimulációs tábla segítségével, vagy akár megnézhették a hidraulikai elemek működésének bemutatóját egy folyadékvezérelt hidromotoron. A rendvédelmi szakközepes diákok pedig önvédelmi, kés- és botharc bemutatóval készültek.

A Hild iskolában a méréstechnikai eszközök bemutatóján az építész-tervezők látványos programja várta az érdeklődőket, de a rajzszakkör munkáival is megismerkedhetett bárki, aki ellátogatott a szakiskolába. A kőműves építészek bemutatóján mozaik makett és építészeti puzzle várt mindenkit, az ács szerkezetek bemutatásán pedig a boltív készítésének rejtelmeit ismerhették meg az érdeklődők.

A Lorántffy tanműhelyében is rengetegen jelentek meg, ahol szinte alig lehetett elférni a látogatóktól. A természetvédelmi szakosok a gyógynövényeket és hatásait ismertették, teákat kínáltak, az analitika laborban a vegyész szakosok egy "vulkánt" építettek, melyet mosogatószer, kálium jodid, víz és hidrogén peroxid keverékével töltöttek meg látványos eredménnyel, a varró műhelyben és a bőrdíszműves szakosoknál pedig a legkülönbözőbb kézzel készített ruhákat, kiegészítőket láthatták az arra járók. Este kilenc óra körül egy igazi divatbemutatóra került sor, mely előtt bepillantást nyerhettünk a színfalak mögé is, a fodrászok és a kozmetikusok segítségével. A bemutatón a modellek tetőtől talpig az iskolában készült ruhában, sminkben, frizurával jelentek meg a közönség előtt. A divat mellett az egészségügyi szakmacsoport is képviselte magát, a sebkötözés, újraélesztés mellett többet megtudhatott mindenki a jeltolmácsolásról vagy a vakvezetésről, de akár egy egészségügyi állapotfelmérésen is részt vehetett.

A Bánkiban bárki átélhette a mozdonyvezetés élményét egy szimulátorral, ahogy a hegesztés folyamatát is. A számítógép szét- és összeszerelése is népszerű program volt az iskolában, ahogy a logikai játékok, vagy a digitális műszerek bemutatása is. A pneumatikus kapcsolások és a számítógép vezérelt gépek bemutatása mellett az egyszerű fizikai és kémiai kísérletek kipróbálása, valamint a 3D tervezés is izgalmas volt sokak számára.

A Kereskedelmi iskolában kizárt, hogy valaki ne talált volna magának valami finomságot, ugyanis a hagyományos magyar ételektől kezdve az autentikus kelti ízekkel is találkozhattak a látogatók. Volt sajtkóstoló, méz bemutató, karamellhúzás, pörköltfőzés bográcsban az udvaron, palacsintasütőverseny, péksütemények, fagylalt, sütemények, vagy akár savanyúság is. De nem csak jóllakni lehetett az iskolában, hanem megismerkedni közelebbről a szakmákkal, az előadásokon a képzésekről is szó volt, de hallhattak a leendő diákok előadást a csokoládéról, a gombákról, vagy a laktózról is.

A pincér ügyességi versenyen  is kipróbálhatta magát néhány bevállalósabb látogató, de a fűszerfelismerő játékon vagy eszközfelismerésen is bárki részt vehetett, aki tudta hogy néz ki az osztrigatörő, vagy a svájci tányér. A szalvétahajtogatás és a nyakkendő kötés után pedig akár vissza is térhetett a régi magyar konyhának berendezett terembe, megismerkedni a nagyanyáink korabeli ételekkel akár tájegységek szerint is.

Összességében sikeres este volt ez mind az iskoláknak, mind a továbbtanulni vágyóknak. Utóbbiaknak csak az okozhatott gondot, hogy túl sok érdekes program volt túl kevés idő alatt, valamint az, hogy az iskolák nem megkönnyítették, hanem sokkal inkább megnehezítették a döntést, hiszen rendkívül vonzóvá tették a legkülönbözőbb szakmákat is.

A Szakmák Éjszakája képekben

A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit
A Szakmák Éjszakája képekben - fotó: Sándor Judit

A rovat további hírei: Oktatás

Bánki 50: színes nyitány, mozgalmas folytatás

Bánki 50: színes nyitány, mozgalmas folytatás

2020. március 04. (szerda)

Amint arról legutóbb is beszámoltunk, több eseménnyel ünnepli alapítása fél évszázados jubileumát a Bánki középiskola. Míg múlt héten könyvbemutató és projektnap helyszíne volt az intézmény, ezúttal cirkuszművészek közreműködésével rendhagyó tesiórát szerveznek, valamint a népszerű "Kapcsolda" programját kínálják.

Bánki 50: színes és gazdag az ünnepi kínálat

Bánki 50: színes és gazdag az ünnepi kínálat

2020. február 25. (kedd)

Több eseménnyel ünnepli alapítása fél évszázados jubileumát a Bánki középiskola. A születésnapi kínálat heti menüje ünnepi bizonyítványátadással kezdődött, csütörtökön könyvbemutató, pénteken projektnap kényezteti a bánkisokat. Boldog születésnapot!

Fórum a közoktatásról: válság, helyzet

Fórum a közoktatásról: válság, helyzet

2020. február 24. (hétfő)

Érzékeny téma, középerősnek is csak masszív túlzással nevezhető érdeklődés, alapszintű gondok, súlyos válság – címszavakban így foglalható össze a nyílt oktatási fórum, amelynek az MMK adott otthont még múlt pénteken.  

Diáknapok 2020: már lehet nevezni!

Diáknapok 2020: már lehet nevezni!

2020. február 19. (szerda)

Dunaújváros ad otthont idén a megye középiskolásainak legjelentősebb kulturális seregszemléje, a Fejér Megyei Diáknapok eseménysorozatának. A háromnapos kavalkádot április 3-5. között rendezik – de már most lehet nevezni a produkciókkal!

PSZ: nyílt fórum a közoktatás válságáról

PSZ: nyílt fórum a közoktatás válságáról

2020. február 18. (kedd)

A közoktatás jelenéről és jövőjéről, égető és életbevágó kérdéseiről szervez nyílt fórumot a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szeretett városunkban is – az érintetteket és érdeklődőket az MMK-ban várják pénteken délután.

Állásbörze-Karriernap: várják a kiállítókat is!

Állásbörze-Karriernap: várják a kiállítókat is!

2020. február 11. (kedd)

Idén is megrendezik a térség legjelentősebb foglalkoztatóinak seregszemléjét, az Állásörze-Karriernap eseményére kiállítók jelentkezését várják a szervezők. A program március végén lesz – de már most csalogatják a bemutatkozó cégeket!

Előre a múltba helyett – határozott nem a NAT-2020-ra!

Előre a múltba helyett – határozott nem a NAT-2020-ra!

2020. február 04. (kedd)

Részletes állásfoglalást, határozott és kemény kritikát tett közzé a NAT-2020 dokumentum kormányrendeletéről a Civil Közoktatási Platform. Minden diákot, tanárt, szülőt érint – szeretett városunkban is. Elemzés.