Köznevelési kerekasztal - Napirenden a pedagógus-továbbképzés megújítása

doszerk - 2016. június 28. 15:09

A pedagógus-továbbképzés megújításáról, a vezető szaktanácsadói rendszer kialakításáról volt szó a többi között a köznevelési kerekasztal kedden Budapesten tartott tizedik ülésén.

Puszter Bernadett, a köznevelés-irányítási munkacsoport vezetője az ülés után tartott sajtótájékoztatón elmondta: a pedagógusok körében erőteljes az igény a továbbképzésekre, amelyek száma várhatóan nőni fog. Helyi szinten szeretnék közelebb vinni ezeket a képzéseket a pedagógusokhoz és együtt kívánnak működni a felsőoktatási intézményekkel is. Emellett egységes informatikai rendszert és ösztönző rendszert is kialakítanának. Beszámoltak a keddi ülésen a vezető szaktanácsadói rendszer kialakítására vonatkozó javaslataikról. A szaktanácsadóknak a rendszer megerősítésében szánnak szerepet, s a fő tantárgyak és műveltségterületek esetében kineveznének megyei szinten ilyen vezető szaktanácsadókat.

Közlése szerint az Oktatási Hivatal pedagógiai oktatási központjainak bázisintézmény-hálózatára is javaslatot tettek, ezek célja az lesz, hogy területi szinten könnyebben hozzáférjenek az intézmények a szakmai szolgáltatásokhoz. A tényleges működés januártól várható - jelezte. Szakál Ferenc a foglalkoztatási munkacsoport képviseletében kiemelte a nyugdíjazással összefüggő kormányhatározat módosítását, eszerint nem zárolnák a nyugdíjba vonuló pedagógusok státuszát. A kötött munkaidőben való kötelező intézményi tartózkodás is kikerül a jogszabályból - közölte. Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar hétvégén újraválasztott elnöke úgy értékelte, eredményeket az oktatás hatékonyságának érdekében tárgyalásos úton lehet elérni, és ehhez tartják magukat a jövőben is. Úgy látja, sikerült eredményeket elérni, és a tankerületek létrejötte nemcsak formai változás lesz, hanem a költséghatékonyságot illetően is jobb helyzet alakul ki. Sikerült a nyugdíjas munkavállalóknál eredményeket elérni, ahogyan a tanfelügyelet területén is - jegyezte meg.

Sipos Imre köznevelési helyettes államtitkár összegzése szerint a legfontosabb feladatokat a kerekasztal elvégezte, és minden olyan javaslatot, amit csak lehetett, jogszabályban rögzített az államtitkárság, illetve annak kimunkálása folyamatban van. A kerekasztal mellett hat szakmai munkacsoport működött, 45 ülést tartottak, a munkában több mint 250 szakember vett részt. Közölte: a héten kezdődő, több mint 500 pedagógus jelenlétével Sonkádon tartandó konferencián megvitatják a munkacsoportok által kidolgozott dokumentumokat. A szakmai munka nem áll le, a kerekasztal szeptemberben folytatja munkáját, ekkor a tartalomfejlesztés, a nemzeti alaptanterv új változata, a diákönkormányzatiság, a szakmai szolgáltatás kérdése mellett az átalakuló intézményfenntartás kerül majd napirendre - mondta. A helyettes államtitkár kérdésre válaszolva kitért arra: intézkedéseket terveznek a végzettség nélküli iskolaelhagyás csökkentése érdekében, a pedagógiai oktatási központok például jelzőrendszert működtetnének.

-MTI- (főoldali kép forrása: kormany.hu)

A rovat további hírei: Oktatás

DSTV: elballagtak a Rosti gimnazistái is

DSTV: elballagtak a Rosti gimnazistái is

2025. máj. 17.

Ahogy az év végéhez közeledve mindenütt, a Rosti iskola gimnazistái is ballagással búcsúztak intézményüktől a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az esemény több okból is különleges volt. Hangkép.

DSTV: elballagtak a Rudas végzősei

DSTV: elballagtak a Rudas végzősei

2025. máj. 16.

Az intézmény és a végzős diákok számára is fontos mérföldkő a ballagás, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rudas középiskolában 4 osztály 104 diákja vett búcsút a közelmúltban az alma matertől. Hangkép.
 

A diákcserét ünnepelték a Dózsa iskolában

A diákcserét ünnepelték a Dózsa iskolában

2025. máj. 15.

Bensőséges ünnepség színhelye volt a fennállása 45. évét ünneplő Dózsa György Általános Iskola a napokban abból az alkalomból, hogy éppen 25 éve indult útnak Németországba a partnerintézmény meghívására az első dózsás diákcsoport.

DSTV: a legkisebbeknek is nyitva a kőtár

DSTV: a legkisebbeknek is nyitva a kőtár

2025. máj. 15.

Ahogy minden évben, úgy idén is tartogatott érdekességeket a gyerekek számára a Körlánc elnevezésű kezdeményezés. Az óvodás csoportok ezúttal az Intercisa Múzeum római kori kőtárába látogattak el – izgalmas foglalkozások sora várta a kicsiket. Hangkép.
 

DSTV: Liliomfi a színpadon

DSTV: Liliomfi a színpadon

2025. ápr. 14.

Sikeres volt a Waldorf iskola nyolcadik évfolyamos diákjainak művészeti vizsgaelőadása, derül ki a DSTV összegzéséből. A csapat Szigligeti Ede Liliomfi című produkcióját vitte színre a Városháza "C" szárnya dísztermében tartott bemutatón. Vidám, derűs közösségi munka kerekedett.  Hangkép.

DSTV: ismerkedési nappal készültek

DSTV: ismerkedési nappal készültek

2025. ápr. 10.

Minden iskola életében fontos időszak a beíratás, valamint az azt megelőző ismerkedés, derül ki a DSTV összegzéséből. Így volt ez a Szent Pantaleimon Általános Iskolában is – a közelmúltban több lehetősége volt megismerkedni a szülőknek és a gyerekeknek az intézménnyel. Hangkép.

DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban

DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban

2025. ápr. 04.

Szép hagyományt folytattak a Rudas középiskolában, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szakmák Napja című seregszemle keretében a diákok öt különböző szekcióban hallhattak előadásokat meghívott vendégektől, illetve egykori rudasosoktól a közelmúltban. Hangkép.