Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Népszerűbb a horror, mint a vígjáték

Vass Ádám - 2016. augusztus 10. 10:45

Három és fél éve már, hogy megérkezett az új, digitális vetítőgép, és azóta minden évben egyre több néző választja a helyi mozit kikapcsolódásul. Az idei filmsikerekről Verasztó Sándorral, a Dózsa Mozicentrum Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.

- Átlagosan előrébb vagyunk nézőszámban, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában, nagyjából háromezerrel több látogató fordult meg a moziban, az elmúlt évhez képest. A tavalyi évet 48 ezer nézővel zártuk, ami a 2014-es évhez képest negyvenöt százalékos növekedés. Ezt főleg 2015 három kiugróan magas nézőszámot produkáló filmjének köszönhetjük, ami a Szürke ötven árnyalata, a Minyonok és a Star Wars volt, utóbbi 38 előadás alatt hatezer nézőt vonzott. Most tartunk 34 ezer nézőnél, ami már több, mint a 2014-es szám volt, tavaly ennyi néző pedig csak szeptember közepéig látogatott el hozzánk.

Idén is elérhetik az ötvenezres nézőszámot már csak azért is, mert olyan siker-várományos filmek érkeznek még a helyi moziba, mint például a Ben Hur, a Bridget Jones babát vár, az Inferno, a Doktor Strange, vagy a Zsivány Egyes - Egy Star Wars történet. Bár sem a bejáratott brand, sem a műfaj nem garancia a magas nézőszámra.  

- Idén az a jellemző, hogy nem tudjuk megmondani, mi lesz sikeres. Most nagyon népszerűek a horrorfilmek, átlagosan többen nézik a horrorfilmeket, mint a velük párhuzamosan futó vígjátékokat, ami eddig nem volt jellemző és a nagy nyári látványfilmek sem számítanak biztos sikernek. Idén meglepően jól ment a Deadpool, a Nagyfater elszabadul és a Démonok között második része. Aminél nem számítottunk magas nézettségre, mégis jól teljesített, az a Leonardo DiCaprio-féle A visszatérő volt ezer nézővel, ami egy tartalommal megtűzdelt, kemény film volt. Hozzá hasonlóan meglepően jó nézőszámot hozott Tarantino új filmje, az Aljas nyolcas is.

Továbbra is az a meglátásunk, hogy az a film, amelyiknek van tévéreklámja, illetve olyan nevek szerepelnek benne, akit megjegyeztek az elmúlt 5-15 évben, azoknak valószínűleg magas lesz a nézettsége és ez független például attól, hogy mi a sztori, vagy folytatásos történet-e. Továbbá olyan filmek érnek el magas nézőszámot, amik a gyerekek közelében vannak, főleg a folytatások, mint például az új Jégkorszak, ami nálunk kétezer nézővel zárt. A Rendes fickók azonban az idei év egyik legjobbja, egy oltári vígjáték, mégis csak 140 nézőt ért el, mert a kisebb forgalmazónak nincs annyi lehetősége reklámozni.

Mi, dunaújvárosiak nem vagyunk azonban könnyen kiismerhetőek országos viszonylatban sem, hiszen, mint azt Verasztó Sándor elmondta, a három hete bemutatott új Star Trek film nálunk kifejezetten rosszul teljesített és bukásnak számít, míg országosan a sorozat egyik legnagyobb nézőszámát hozó darabjává kezd válni. 

Mindezek mellett a jövőbeni tervekkel és fejlesztésekkel kapcsolatban elmondta, hogy a tavalyi színpadcsere után a Galéria Jazz Klubban idén nyáron minden a falfelületek megújulásáról szól. Amennyiben lehetőségük engedi, a kamarateremből digitalizált termet alakítanak ki, illetve szeretnék, ha a Galéria Jazz Klub vetítőteremként funkcionálna, ahol olyan digitalizált tartalmakat vetíthetnének, amik nem kifejezetten moziba valók, de közösségi vetítésre alkalmasak egy kávé, vagy sör mellett.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: így látták a filmfesztivált

DSTV: így látták a filmfesztivált

2025. okt. 16.

A programról már olvashattak, most itt a DSTV összegzése a 70. Országos Függetlenfilm Fesztivál eseményeiről. A seregszemlén 45 alkotás versengett a Kultik Moziban – a vetítéseket követő szakmai értékeléseknek a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) adott otthont a közelmúltban. Hangkép.

A Magyar Nemzeti Galériában lép közönség elé a Viadana

A Magyar Nemzeti Galériában lép közönség elé a Viadana

2025. okt. 15.

Ősbemutatóval, valamint gyermekkari közreműködéssel színesítik a fővárosi "matinékoncert" programját vasárnap délelőtt; a nagy tavaszi visszatérés után újabb komoly mérföldkő előtt áll a Viadana Kamarakórus.

Emléktárlat a Rosti tantermi sorozatában

Emléktárlat a Rosti tantermi sorozatában

2025. okt. 14.

Feltóti Sándor emléke előtt tiszteleg az a bemutató, amely egyúttal évadnyitója is lesz a gimnázium Tantermi tárlatok a Rostiban című sorozatának; csütörtökön várnak minden érdeklődőt.

DSTV: a muzsika ünnepe a zeneiskolában

DSTV: a muzsika ünnepe a zeneiskolában

2025. okt. 12.

A Sándor Frigyes Zeneiskola is színes programmal várta a muzsika szerelmeseit a zene világnapján, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény kamaratermében az intézmény növendékei és művész-tanárai adtak ünnepi koncertet. Hangkép.

 

Városunkban jubilált a filmes seregszemle

Városunkban jubilált a filmes seregszemle

2025. okt. 10.

Stílszerűen az Időutazás címet kapta a keresztségben a 70. Országos Függetlenfim Fesztivál – a Magyar Független Film és Videó Szövetség (MAFSZ) jubileumi seregszemléjét a múlt hét második felében rendezték Dunaújvárosban.

DSTV: varázslatos meseünnep a könyvtárban

DSTV: varázslatos meseünnep a könyvtárban

2025. okt. 10.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása a József Attila Könyvár meseünnepéről. A Magyar Olvasástársaság javaslatára 2005 óta Benedek Elek születésnapján a magyar népmeséket is ünnepeljük – a gyermekkönyvtárban is színes foglalkozást szerveztek a jeles élvfordulóra. Hangkép.

 

DSTV: a zene napját ünnepelték

DSTV: a zene napját ünnepelték

2025. okt. 09.

Dunaújvárosban is több eseményt szenteltek a zene világnapjának, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szent Pantaleimon iskola sem maradt ki a sorból – a Sándor Frigyes Zeneiskolola jazz-formációja vendégeskedett az intézményben a jeles napon. Hangkép.