Forradalmi bemutató a Bartókban
Ősbemutatóval tiszteleg a Bartók Kamaraszínház az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója előtt. Az Igazságtalanság című előadást a fiatal generációknak is ajánlják. A látottak könnyebb feldolgozása és megértése céljából a színház drámapedagógiai foglalkozást is szervez az előadás köré.
Csadi Zoltán, a Bartók Kamaraszínház igazgató-helyettese, színésze és rendezője két fiatalnak, Mansfeld Péternek és Tóth Ilonának állít emléket az Igazságtalanság című stúdiótermi darabbal, melyben az 1956-os eseményekben vállalt szerepüket, tettük okait, valamint a megtorlás alatti szenvedéseiket állítja középpontba. A Galambos Attilával közösen írt színdarab bemutatója október 23-án 20 órakor lesz a Bartók színház stúdiótermében.
-Történetünk középpontjában egy olyan találkozás áll, ami a való életben soha nem jött létre, hiszen Mansfeld Péter és Tóth Ilona soha nem találkoztak, a történelem vihara és a forradalomban valamint az azt követő megtorlásban betöltött szerepük az, ami közös nevezőre hozza őket. Mindketten emblematikus figurái az 56-os eseményeknek, olyan fiatal felnőttek, akik erkölcsi tartásukban, becsületességükben, a szabadság élményétől átitatottan vállalták a sors által rájuk mért küldetést. Nem szeretnénk ideologizálni és túlmisztifikálni vagy szentté avatni szereplőinket, de célunk, hogy minden esendőségükkel és emberi hibájukkal együtt mégis csak példának állítsuk a fiatal nemzedékek elé őket. Mert az életük példázat. A tartás, a szolgálat és hősiesség példázata – mondta a darabról Csadi Zoltán.
Az Igazságtalanság című előadást a fiatal generációknak is ajánlják. A látottak könnyebb feldolgozása és megértése céljából a színház drámapedagógiai feldolgozó foglalkozást is szervez az előadás köré.
-Mansfeld Péter 18, míg Tóth Ilona 25 évig élt. Életkorukat tekintve nagyon közel vannak azokhoz a fiatalokhoz, akik ma középiskolások, egyetemisták. Mint alkotó művész fontos feladatomnak tartom, hogy az elmúlt években a történészek által feltárt tények birtokában a fiatal generációkhoz közel hozzuk ’56 történéseit és bemutassuk azokat a hősöket, akik alig voltak idősebbek náluk és mégis milyen nagyszerű dolgot vittek véghez, akár az életük árán is. Ezt felmutatni, újra és újra elmondani és talán a művészet eszközeivel segíteni a megértést és az átélést, hiszem, hogy nem csak feladatunk, hanem kötelességünk is – tette hozzá a rendező.
Műsoron a darab:
Október 26. 19 óra
Október 27. 19 óra
November 8. 19 óra
November 13. 19 óra
Nyerjen színházjegyet!
A Dunaújváros hetilap és a Bartók Kamaraszínház együttműködésének köszönhetően, nyereményjátékokkal lepjük meg olvasóinkat az évad során. A következő játékunk az Igazságtalanság című drámához kapcsolódik. Válaszoljanak a lenti kérdésre és küldjék el a megfejtést a szerkesztoseg@media-haz.hu e-mail címre. A helyes megfejtést beküldők között egy darab páros belépőjegyet sorsolunk ki az Igazságtalanság című darabra, amelyet az október 26. és november 13. közötti előadások valamelyikén használhatnak fel. Kérjük, a megfejtés mellé adják meg telefonszámukat, hogy értesíthessük a nyertest.
A kérdés a következő: Kik azok az 1956-os hősök, akiknek emléket állítanak az Igazságtalanság című darabbal?
Beküldési határidő: október 25.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: így látták a filmfesztivált
2025. okt. 16.
A programról már olvashattak, most itt a DSTV összegzése a 70. Országos Függetlenfilm Fesztivál eseményeiről. A seregszemlén 45 alkotás versengett a Kultik Moziban – a vetítéseket követő szakmai értékeléseknek a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) adott otthont a közelmúltban. Hangkép.
A Magyar Nemzeti Galériában lép közönség elé a Viadana
2025. okt. 15.
Ősbemutatóval, valamint gyermekkari közreműködéssel színesítik a fővárosi "matinékoncert" programját vasárnap délelőtt; a nagy tavaszi visszatérés után újabb komoly mérföldkő előtt áll a Viadana Kamarakórus.
Emléktárlat a Rosti tantermi sorozatában
2025. okt. 14.
Feltóti Sándor emléke előtt tiszteleg az a bemutató, amely egyúttal évadnyitója is lesz a gimnázium Tantermi tárlatok a Rostiban című sorozatának; csütörtökön várnak minden érdeklődőt.
DSTV: a muzsika ünnepe a zeneiskolában
2025. okt. 12.
A Sándor Frigyes Zeneiskola is színes programmal várta a muzsika szerelmeseit a zene világnapján, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény kamaratermében az intézmény növendékei és művész-tanárai adtak ünnepi koncertet. Hangkép.
Városunkban jubilált a filmes seregszemle
2025. okt. 10.
Stílszerűen az Időutazás címet kapta a keresztségben a 70. Országos Függetlenfim Fesztivál – a Magyar Független Film és Videó Szövetség (MAFSZ) jubileumi seregszemléjét a múlt hét második felében rendezték Dunaújvárosban.
DSTV: varázslatos meseünnep a könyvtárban
2025. okt. 10.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása a József Attila Könyvár meseünnepéről. A Magyar Olvasástársaság javaslatára 2005 óta Benedek Elek születésnapján a magyar népmeséket is ünnepeljük – a gyermekkönyvtárban is színes foglalkozást szerveztek a jeles élvfordulóra. Hangkép.
DSTV: a zene napját ünnepelték
2025. okt. 09.
Dunaújvárosban is több eseményt szenteltek a zene világnapjának, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szent Pantaleimon iskola sem maradt ki a sorból – a Sándor Frigyes Zeneiskolola jazz-formációja vendégeskedett az intézményben a jeles napon. Hangkép.