Az ellenőrzések miatt fele annyi a tűzeset
Az egységes katasztrófavédelem 2012-es létrehozása óta 2016-ra mintegy 53 százalékkal csökkent a tűzesetek száma Magyarországon - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője az elmúlt évet értékelő pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján.
Góra Zoltán főigazgató szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy az elmúlt öt évben 94 százalékkal nőtt a szervezet által elvégzett tűzvédelmi ellenőrzések száma. Jelentős volt tavaly a szabadtéri tüzek számának visszaesése: míg 2015-ben 7816 ilyen eset volt, addig az elmúlt évben 4592, ami 41 százalékos csökkenést jelent - tette hozzá a tűzoltó vezérőrnagy.
Elmondta: 2016-ban a fő célkitűzések közé tartozott a tűzmegelőzés erősítése, az önkéntes tűzoltó- és mentőszervezetek támogatása, a kéményseprő szolgáltatás bevezetése, új gépjárműfecskendők üzembe állítása, valamint a veszélyes anyagok szállításáról szóló uniós irányelvek alkalmazása.
Hozzátette, hogy az elmúlt évben jelentős eredményeket értek el: 2015-höz képest 17 százalékkal kevesebb tűzeset történt és 2 százalékkal kevesebb műszaki mentést hajtottak végre.
Kitért arra, hogy beváltotta a reményeket az önkéntesek támogatása is: már 556 önkéntes tűzoltó-egyesülettel működnek együtt és ezek közül 39 szerezte meg az önálló beavatkozáshoz szükséges jogosítványt. Tavaly 15-tel bővült ezek száma.
Góra Zoltán arról is beszámolt: igen népszerű a diákok körében az érettségi megszerzéséhez szükséges közösségi szolgálat az OKF keretében. Ezen a területen a 2015-ös adatokhoz képest 66 százalékos növekedést tapasztaltak. Ugyancsak eredményesen működnek együtt az önkéntes mentőszervezetekkel. Ezekben 981 településen 18 ezer ember teljesít szolgálatot és kétszáz alkalommal segítették tavaly a katasztrófavédelem munkáját.
A főigazgató közlése szerint az ellenőrzések nyomán a 2012-es adatokhoz viszonyítva 5 százalékkal csökkent a szabálytalan veszélyes közúti szállítmányok száma. A vízi szállítás esetében 22 százalékos, a vasúton pedig 6 százalékos csökkentés tapasztalható.
Hangsúlyozta, hogy uniós támogatás nyomán 108 hazai gyártású tűzoltóautó üzembe állítására nyílt lehetőség. Ezek közül 36-ot adtak át tavaly, az idén pedig további 54 szolgálatba állítását tervezik - sorolta. A szervezet 800 ezer hektáron végzett szúnyogirtást, illetve új feladatként 17 megye csaknem 2500 településén látják el a kéményseprőipari szolgáltatást - mondta Góra Zoltán.
-MTI-
A rovat további hírei: Sziréna
DSTV: az internet sötét oldala
2025. ápr. 06.
Az Internet Fiesta programsorozata számos érdekes előadást tartogatott a látogatóknak a József Attila Könyvtárban, derül ki a DSTV összegzéséből. Ilyen volt az Internet sötét oldala című bűnmegelőzési beszámoló arról, hogy egyre több gondot jelentenek az online csalások. Hangkép.
DSTV: avarégetést csak szabályosan!
2025. ápr. 01.
A kerti zöldhulladék elégetésének szabályairól már olvashattak hasábjainkon, most következzen a DSTV összegzése arról, milyen előírásoknak kell megfelelni azoknak, akik komposztálás helyett az égetést választják. A kalauz Orosz Csaba önkormányzati képviselő. Hangkép.
Lakat alá kerülhet a férfi, aki lakásba zárta élettársát és annak gyermekeit
2025. már. 26.
A Dunaújvárosi Járási Ügyészség indítványozta személyi szabadság megsértésének bűntette és további bűncselekmények miatt annak a férfinak a letartóztatását, aki élettársát és két kiskorú gyermekét nem engedte ki a lakásból. Teljes volt a tilalom, értesült a DO.
Idős ember kirablásáért felelhet
2025. már. 21.
A Dunaújvárosi Járási Ügyészség emelt vádat az ellen a férfi ellen, aki idős személyt rabolt ki a városban még 2023 decemberében. A sértett korából és a támadás miatti sérülésből adódóan korlátozottan tudott csak védekezni, a vádlott fegyházbüntetést kaphat, értesült a DO.
Elismerések nemzeti ünnepünk alkalmából
2025. már. 14.
A dunaújvárosi Erdélyi Dánielt is jutalmazták a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság március 14-én megrendezett ünnepségén.
Eltűnt, nagyon keresik Biankát – jelezzen, ha tud róla! (FRISSÍTVE)
2025. már. 13.
A dunaújvárosi rendőrök kérik a lakosság segítségét a 17 éves fiatal eltűnése ügyében. Jelentkezzen, ha tud a hollétéről – de már egy megosztás is segíthet. (FRISSÍTVE)
A kerítéseken át is a börtönig jutott
2025. már. 07.
Rossz taktikát választott a körözési toplistán szereplő zsaroló: a 44 éves férfit összehangolt akció keretében, a dunaújvárosi nyomozók közreműködésével fogták el. A bevetés során a férfit üldöző rendőrök sebessége döntött, értesült a DO.