Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. feb. 05. Ágota, Ingrid
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Útirajzok - Petőfi vándorútja a Bartókban

Kultúra
Útirajzok
Csadi Zoltán
Bartók Kamaraszínház
Dunaújváros

facebook megosztás

Vass Ádám - 2017. feb. 22., 08:35

Csadi Zoltán, a Bartók színház színésze és igazgatóhelyettese nagy fába vágta a fejszéjét, mikor elhatározta, hogy egy hetvenperces előadás során megosztja a nézőkkel a 26 éves Petőfi Sándor utazásainak fiktív történetét.

1847-ben Petőfi Sándor a már országszerte híres költő, alig 26 évesen otthagyja biztos állását a Pesti Divatlapnál és elindul felfedezni Erdélyt és a Felvidéket. Az utazásairól jóbarátjának, Kerényi Frigyesnek írt fiktív leveleket, amiket két naplója, az Úti jegyzetek és az Úti levelek tartalmaznak. Ezekben megismerhetünk egy huszonhat éves fiatalembert, akinek határozott és komoly véleménye volt a világról és ezekről mind a maga sajátos stílusában írt barátjának. Csadi Zoltán, a Bartók Kamaraszínház igazgatóhelyettese ezekből a levelekből válogatott ki egy több, mint egyórás adagot, mely segít teljes képet adni a költőről.

Az első előadás kedden volt a második szerdán 19 órakor lesz, ezt követően viszont áprilisig kell várnunk a legközelebbi előadásra. Csadi Zoltán szerint a levelekből megismert Petőfi sok tekintetben hasonlít a mai fiatalságra, és izgalmas egy viszonylag új oldaláról mutatkozik be nekünk. Mivel róla mindenkinek elsősorban a versei ugranak be, ezért különleges élmény a prózai Petőfit hallgatni, aki rendkívül olvasmányosan, humorosan és különlegesen ír. A hetvenperces előadás húsz teleírt oldalból áll, ami komoly kihívást jelent minden színész számára, főleg, ha egyedül áll a színpadon. Csadi Zoltán, mint mondta, ez számára egy mérce is volt, hogy színészként képes-e ilyen mértékű szöveget elsajátítani, ezért az elmúlt fél év során minden nap foglalkozott a levelekkel, hogy vissza tudja adni azokat emberi, szerethető módon, személyessé téve a történetet.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: római kori emlék lett a hónap műtárgya

2026. feb. 05.

Drámai pillanatot örökít meg az Intercisa Múzeum sorozatának januári darabja, idézi fel a DSTV összeállítása. A Rácdombon feltárt dombormű a II-III. századból származhat, a mészkő lenyomaton több mint kétezer éves mitológiai történet elemeit fedezték fel a kutatók. Hangkép.

ICA-D: tárlatvezetés és finisszázs csalogat

2026. feb. 04.

Két izgalmas kulturális kalandozással ér véget Martinkó Márk kiállítása a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): most pénteken újabb tárlatvezetés, míg jövő szombaton zenei performansz és a művek egy részének felülírása csalogat.

Cimborafarsang és Mazsola percek a gyermekkönyvtárban

2026. feb. 03.

Két érdekes programot is kínál a fiatal korosztálynak, illetve a családoknak a József Attila Könyvtár – figyelem, az első eseményre már ma délután várják a régi és az új cimborákat!

DSTV: az éremművészet atyja

2026. feb. 02.

Berán Lajos neve ismert az érme- és plakettgyűjtők körében – művészetéből és életéből könyv is született, derül ki a DSTV összeállításából. A kötetet a magyar kultúra napján mutatták be az Intercisa Múzeumban. Hangkép.

DSTV: várostörténeti kalandozások a médiatárban

2026. jan. 31.

Foglalkoztunk már hasábjainkon a József Attila Könyvtár nagyszerű kezdeményezésével, most erre fókuszál a DSTV összeállítása is: a várostörténet iránt érdeklődőknek sok-sok kincset rejt az intézmény folyamatosan bővülő médiatára. Hangkép.

DSTV: gyógyulás a művészet erejével

2026. jan. 29.

A művészet gyógyító erővel bír – ráadásul mindenki épülhet az alkotások segítségével, idézi fel a DSTV összeállítása. Kajtár Lara neve már ismerősen csenghet: a fiatal most újabb tárlattal mutatkozott be, ezúttal a József Attila Könyvtárban. Hangkép.

DSTV: képeslapok lettek az évzáró műtárgyak

2026. jan. 28.

Egyre kevesebb képeslapot és papíralapú üzenetet küldenek egymásnak az emberek, de ez nem mindig volt így, eleveníti fel a DSTV összeállítása. Az Intercisa Múzeum népszerű sorozatának év végi felvonása éppen egy karácsonyi és egy újévi levelezőlapot mutat be. Hangkép.

  • További hírek

Friss hírek

  1. DSTV: birkózó emlékverseny

  2. Baleset és teljes útzár Dunaújvárosnál

  3. A vészhelyzetek gyors elhárítására képezték az óvodai és bölcsődei dolgozókat

  4. A címvédő érkezik

  5. DSTV: római kori emlék lett a hónap műtárgya

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: birkózó emlékverseny

DSTV: birkózó emlékverseny

Embedded thumbnail for DSTV: római kori emlék lett a hónap műtárgya

DSTV: római kori emlék lett a hónap műtárgya

Embedded thumbnail for DSTV: nyílt nap és bemutatók

DSTV: nyílt nap és bemutatók

Top hírek

  1. 30 napra letartóztatták Mezei Zsoltot (frissítve)

  2. Újra élnek a bajnoki remények

  3. Birkózással emlékeztek a sportág szerelmesére (galériával)

  4. Pappné Grabant Ilona: "... a legfontosabb, hogy jelen legyek az emberek életében"

  5. Közösségépítők (1.): a varázsos Madártanya

Galéria

Majosházi István Emlékverseny (2026)

Magyar Motoros Vízisport Szövetség díjátadó (2026)

Jeges örömök (2026)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 4. szám - 2026.01.30.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő