Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Kiállítás a múlt századból

Vass Ádám - 2017. szeptember 22. 7:48

Pentelei Molnár János mellett városunk egy másik kiemelkedően nagy színvonalú festőt is adott az országnak, mégpedig a méltatlanul elfeledett Galla Endrét, aki éppen 120 éve született. Most az ő festményeiből látható kiállítás a Bartók színházban.

Az új évadban a Bartók Kamaraszínház sok tekintetben hamarosan megváltozik, azonban Őze Áron, a színház igazgatója csütörtök délután a tárlat megnyitóján hangsúlyozta, továbbra is kiemelt figyelmet szentelnek arra, hogy rendszeresen magas színvonalú kiállításokat láthassanak a nézők az aulában, mint amilyen ez a legújabb is. Galla Endre festőművész képeiből álló kiállítást rendhagyónak is lehet nevezni, hiszen maga a festő már 46 éve nem él és városunkban nem is kísérte munkáit olyan elismerés, mint Pentelei Molnár Jánosét.

A kiállítás a Pentele Baráti Kör Civil Egyesületnek és képviselőjének, Pálinkás Bertalannak köszönhetően jött létre, aki felkutatta az elfeledett festményeket és a művész hagyatékának 260 darabjából harmincat teljes valójában elhozott a Bartókba, további százat pedig vetítésen láthatnak az érdeklődők a festő családjának jóvoltából.

Galla Endre pályája már 17 évesen, az első világháborúban elkezdődött, szokványosnak aligha nevezhető módon, akkoriban ugyanis katonaportrékat készített a fővárosi Szekerész laktanyában. Később a Képzőművészeti Főiskolán rajztanári oklevelet szerzett, évtizedeken át pedig rajztanárként vezetett önképzőköröket. A második világháborús katonaportrék után családjával Újpestre költözött, ahol elsősorban megrendelésekre készítette tájképeit, életképeit és portréit. 1960-ban a Pedagógusok Szakszervezete elsőként őt tüntette ki Székely Bertalan díjjal, két évvel később nyugdíjba vonult, majd 1971 november 15-én hunyt el Újpesten. 

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.