Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2025. dec. 22. Zénó
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Emlékkiállítás a könyvtárban

Kultúra
kiállítás
József Attila Könyvtár
Dunaújváros
megemlékezés

facebook megosztás

Vass Ádám - 2018. jún. 02., 08:43

Évtizedeken át a József Attila Könyvtár lelke volt Vágó Józsefné Héjja Ilona, vagyis a gyermekolvasók Ica nénije. Pénteken délután az ő képeiből nyílt kiállítás egykori munkahelyén, amit sajnos már nem élhetett meg.

Hetvenöt évvel ezelőtt, Jászladányban született Vágó Józsefné Héjja Ilona. Iskolái elvégzése után a Szegedi Tanárképző Főiskolán magyar-orosz-rajz szakos  általános iskolai tanárként szerzett diplomát. Itt ismerkedett meg a könyvtári ismeretekkel is. Pályája kezdetén három éven át a Jászkiséri Általános Iskolában tanított, majd 1969-ben Dunaújvárosba költözött. 1969. augusztus 15-től a dunaújvárosi József Attila Városi és Járási Könyvtárban helyezkedett el. 1971-től nyugdíjazásáig gyermekkönyvtárosként dolgozott. Mindig arra ösztönözte a gyerekeket, hogy egy életre szóló, bensőséges kapcsolatot alakítsanak ki a könyvekkel, a bennük feltáruló világgal. Emellett rajztanárként, művészetet értő és kedvelő emberként nagy hangsúlyt fektetett az esztétikai nevelésre is. A rá jellemző lelkesedéssel, lelkiismeretességgel kezdett a városi mesemondó verseny megszervezéséhez is, ami mai napig megrendezésre kerül minden évben a gyerekkönyvtárban. Szerette a munkáját és a gyerekeket.

Arra törekedett, hogy a gyermekolvasók életkoruknak, érdeklődésüknek megfelelő hasznos és irodalmilag értékes könyveket olvassanak, rendszeres olvasókká váljanak. 2004-ben nyugdíjba vonulása után is aktív életet élt még tíz évig. Szeretett kertészkedni, utazgatni a családdal, beszélgetni barátokkal, a nyugdíjas könyvtárosokkal összejárni, szőni, de leginkább a rajzolásban és a festésben találta meg az örömét. Szívesen alkotott farostra, papírra és textilre is. Munkáit azonban ritkán mutatta meg másoknak. Tervei közt szerepelt, hogy nyugdíjas éveiben egyszerűen csak kiüljön a kertbe és virágokat fessen. Ezt néhány évig meg is valósíthatta, így most a könyvtár emeleti aulája szinte egy nagy virágcsokorra emlékeztet. Ő azonban sajnos már nem láthatja ezt, mivel a gyermekolvasók Ica nénije 2018-ban, életének 75. évében elhunyt.

A rovat további hírei: Kultúra

Az Élesztő ajándéka

2025. dec. 22.

Különleges meglepetéssel, verses-mesés összeállítással készül a karácsony ünnepére az Élesztő néven futó lokálpatrióta közösség. A gyűjtemény premierjét szentestére tervezik, a DS Média jóvoltából a nagy videómegosztó portál mellett a helyi televízó ünnepi műsorfolyamában is feltűnik majd.

Ünnepi akciókkal készül a könyvtár!

2025. dec. 21.

Az év végi amnesztia és az olvasójegy akció mellett az ünnepi nyitva tartás részleteit is megtalálják összeállításunkban.

Adventi varázslat a Viadana Kamarakórussal

Adventi varázslat a Viadana Kamarakórussal

2025. dec. 17.

Sok-sok adventi esemény színesítette az elmúlt időszakban a város programjainak palettáját – örömteli visszatérésről is hírt adhatunk, hiszen hosszú évek után folytatódott a Viadana Kamarakórus adventi hangversenyeinek szép hagyománya.

"A közös hang" – különleges adventi bemutatóra készülnek

"A közös hang" – különleges adventi bemutatóra készülnek

2025. dec. 17.

A Góbé zenekar és a Dunaújvárosi Vegyeskar közös előadása a klasszikus zene, a népzene és a világzene összekapcsolására tesz kísérletet: a nem mindennapi bemutatóra a Bartók színháztermében várják a közönséget pénteken este.

DSTV: kastélymesék az MMK-ban

DSTV: kastélymesék az MMK-ban

2025. dec. 17.

Rendszeres előadássorozat hozza lázba a kastélyok iránt érdeklődőket, derül ki a DSTV összegzéséből. Az MMK vendégei számára igazi csemege, ahogy Csibri Erika bemutatóinak köszönhetően bepillantást nyerhetnek a történelmi falak közé. Útravaló hangkép.

 

Adventi koncertet ad a Viadana Kamarakórus

Adventi koncertet ad a Viadana Kamarakórus

2025. dec. 13.

Hosszú-hosszú évek után újra adventi koncertre várja a kórusmuzsika szerelmeseit a Viadana Kamarakórus – vasárnap délután várják a közönséget a Krisztus Király Főtemplomban.

Panoráma: díjátadó és kiállítás a könyvtárban

Panoráma: díjátadó és kiállítás a könyvtárban

2025. dec. 11.

Első fotópályázatának díjátadóját, valamint a beérkezett művekből válogatott tárlat megnyitóját rendezi a Panoráma Fotó Egyesület. A megnyitó pénteken 17 órakor kezdődik a József Attila Könyvtárban – mindenkit szeretettel várnak! Flyer.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Látható a fejlődés és befektetett munka

  2. Az Élesztő ajándéka

  3. Gyakori esküvői bakik

  4. A kevesebbet hibázó nyert

  5. Borongós karácsony, vegyes halmazállapotú csapadékkal

Videók

Embedded thumbnail for DKIK: új titkár az iparkamaránál

DKIK: új titkár az iparkamaránál

Embedded thumbnail for DSTV: a véradókat köszöntötték

DSTV: a véradókat köszöntötték

Embedded thumbnail for Karácsonyfákkal készülnek a körzetben

Karácsonyfákkal készülnek a körzetben

Top hírek

  1. Bréking: lakástűz a Hold utcában – a mentőket is bevetették (FRISSÍTVE)

  2. Hármas karambol, útlezárás a 6-oson

  3. Életet mentettek a dunaújvárosi rendőrök

  4. Korlát teszi biztonságosabbá a közlekedést

  5. Új kezdeményezés valósul meg Dunaújvárosban

Galéria

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria) - fotó:

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria)

DKSE évzáró (2025) - fotó:

DKSE évzáró (2025)

Sportolók köszöntése (2025) - fotó:

Sportolók köszöntése (2025)

Dunaújváros Hetilap

XIV. évfolyam 50. szám - 2025.12.19.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő