Szinte érezni a sülő kenyér illatát
Rendhagyó kiállítás érkezett a Munkásművelődési Központba. Keddtől szeptember elejéig látható a Szőgyényi Sándor vándorkiállítás, ami egy kivételes kort, nagyapáink, dédapáink korát mutatja be a maga valójában.
A Múltunk peremén című vándorkiállítás több szempontból is különlegesnek számít. A Munkásművelődési Központ földszinti színháztermében kedd óta látogatható kiállítás darabjai Dömsödről érkeztek, és mind magántulajdonban vannak. A tárgyak tulajdonosa pedig nem más, mint a tárlat névadójának, Szőgyényi Sándornak a dédunokája, Ifj. Jancsó Attila, aki mindössze 21 éves. A tárlat bemutatásában olvasható, hogy a kiállítást dédapjáról nevezte el, akinek jelleme és egyénisége benne, dédunokájában él tovább. Szőgyényi Sándor a két világháború embert próbáló időszakában született egy szegény földműves családban. Gyerekkorát a Nagy tanyán töltötte, ahol a hat elemi elvégzése után molnár inasnak, majd molnár segédmunkásnak állt. Házassága és gyermekei születése után mindig is nagy szeretettel és odaadással ültette unokáiba, dédikéibe a dolgok fontosságát, a föld szeretetét, eleink tudását, ezért szinte mindenki ismerte és szerette.
A huszonegy éves fiatalemberről a kiállítás megnyitója, Szabóné Lévai Csilla lelkész is megemlített pár dolgot. Mint mondta, kivételes, hogy egy ilyen fiatal fiú egy ilyen elfoglaltságot, ilyen lelkiismeretesen végezzen, ahogyan ő teszi ezekkel az emléktárgyakkal. A céltudatos anyaggyűjtés, az értékek megőrzése igen tiszteletre méltóvá teszi őt. Mivel a múlt század első felének hétköznapjait mutatja be, ezért sok idős emberrel találkozik, akiknek életében tisztelettel és szeretettel van jelen. Nagy energiákat fektet a kiállítás bemutatásába, ez mellett pedig a Reformáció 500. évfordulójára a tavalyi évben egy színdarabot is írt, illetve rendezett, ami a dömsödi gyülekezetet mutatta be, de nélküle nem készülhetett volna el a Kálvin János mellszobor sem. Odaadásáért és elhivatottságáért, valamint a közösségért tett szolgálataiért néhány hete a Dömsödért emlékérmet is átvehette, ezzel ő lett a legfiatalabb tulajdonosa a címnek. Az MMK-ban látható rendkívül részletgazdag kiállítás személyes, hétköznapi dolgokat mutat be a múltból, melynek célja, hogy megismerjük gyökereinket, megismerjük őseink életét és mindennapjait.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: a második tábor az MMK-ban (galériával)
2022. júl. 01.
Színes sorozattal, kézműveskedéssel és kertészkedéssel folytatódott a tematikus táborok hete az MMK-ban, derül ki a DSTV összegzéséből. Varázspálca és manókészítés is szerepel a Nyártündér hete kínálatában. Hangkép és galéria itt!
DSTV: vissza a kőtárba! (galériával)
2022. jún. 30.
Gazdag program, tömeges jelenlét – minden szempontból sikeres volt az Intercisa Múzeum rendezvénye, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény a Múzeumok Éjszakája keretében a római kori kőtárban várt a vendégeket. Hangkép és galéria itt!
Sugárúti Fesztivál – csatangoljuk be együtt a Vasmű utat!
2022. jún. 29.
Egykor a Vasmű úton összpontosult Dunaújváros közösségi élete; az elegáns hangulatú, színes kirakatokkal csalogató sugárút a társasági élet különleges, meghatározó helyszíne volt, amely hétvégi délutánokon benépesült szépen felöltözött dunaújvárosi családokkal – ezt a hangulatot idézi meg a Sugárúti Fesztivál a hét végén.
DSTV: szabad szemmel a Szertelen Házban
2022. jún. 29.
Új dunaújvárosi helyszínen is láthatják az érdeklődők a KineDok dokumentumfilmjeit, derül ki a DSTV összeállításából. Az országos hálózathoz a Szabad szemmel című programmal csatlakozott az MRE Újváros Drogambulancia, vagyis a Szertelen Ház. Hangkép.
DSTV: nagy találkozás a könyvtárban
2022. jún. 28.
Követte a vándorkiállítást az alkotó, Marék Veronikával találkozhattak a napokban a gyermekkönyvtár vendégei, derül ki a DSTV összeállításból. A népszerű mesék szerzője szívesen beszélgetett olvasóival, és persze dedikálásra is vállalkozott. Hangkép.
Mesés kínálat a gyermekkönyvtárban
2022. jún. 27.
Rendszeres nyári programokkal csalogatja a jövő könyvbarátait a József Attila Könyvtár gyermekkönyvtára – a családi kikapcsolódásnak is kiváló, július második feléig tartó sorozat kedden kezdődik. Bónusz: nyáron korábban nyit a gyermekkönyvtár!
DSTV: a hónap műtárgya a múzeumban
2022. jún. 26.
A Múzeumok éjszakája után mi mással kezdhetnénk a napot, mint egy történelmi emlékkel. A DSTV összegzéséből kiderül, ezúttal egy jelképes jelentőségű római kori terrakotta szoborra esett a választás, az lett a hónap műtárgya az Intercisa Múzeumban. Hangkép.