"A Dunaújvárosi Egyetemnek valós jövője van"

2018. szeptember 7. (péntek) 14:50 - Molnár Emese

Mintegy ezerhatszáz hallgatóval kezdte meg a tanévet a Dunaújvárosi Egyetem. Cserna Gábor polgármester arról szólt beszédében, hogy Dunaújvárosban különleges értéknek tekintik a tudást, éppen ezért büszkeségnek tekintik, hogy ebben a tanévben is nőtt az egyetemre felvételt nyert hallgatók száma, ami országos viszonylatban is jó eredménynek számít.

Tanévnyitó ünnepség keretében köszöntötték a felsőoktatási intézmény új hallgatóit és a Bánki iskola középiskolásait. Elsőként dr. Rajcsányi-Molnár Mónika, oktatási és általános rektorhelyettes köszöntötte a fiatalokat. Beszédében elmondta, mintegy hatszáz elsőéves, összesen pedig közel ezerhatszáz diák kezdi meg tanulmányait az egyetemen. Szólt a HASIT, vagyis a Hallgatói Sikerességet Támogató programjukról, amellyel segítséget nyújtanak a diákoknak tanulmányaikban, csökkentve ezzel a hallgatói lemorzsolódást. Szoros együttműködést ápolnak a szakközépiskolákkal, továbbra is elkötelezettek ipari partnereik iránt, erősítik a duális képzési központjukat, és lehetőséget jelent számukra a paksi atomerőmű bővítése is.

Cserna Gábor polgármester arról szólt beszédében, hogy Dunaújvárosban különleges értéknek tekintik a tudást, éppen ezért büszkeségnek tekintik, hogy ebben a tanévben is nőtt az egyetemre felvételt nyert hallgatók száma, ami országos viszonylatban is jó eredménynek számít.

- Azt látom, hogy a munkaerő-piacon felértékelődött a Dunaújvárosi Egyetemen szerzett diploma, hiszen 2017-hez képest hat képzési területen nőtt a hallgatók jelentkezési aránya, sőt, a tavalyi évvel ellentétben az idén minden egyes meghirdetett szakon elindulhat a képzés. Ha a siker okát firtatom, a válasz egyértelműen az, hogy jó a stratégia, amelyet dr. András István rektor és az egyetem vezetése épít. Az intézmény erős tudásbázisú, gyakorlatorientált képzéseket biztosít, amelyek piacképes diplomához vezetnek. Nagyra értékelem, hogy a mérnökképzésben, a mérnöktanár képzésben komoly előrelépések történtek, ezekre a szakemberekre az egész országban szükség van.

Mint azt Cserna Gábor hangsúlyozta, fontosnak tartja, hogy ebben a térségben a Dunaújvárosi Egyetemnek valós jövője van. Az intézmény jövőjét komoly kormányzati szándék jelenti két okból is. Egyrészt a Modern Városok Programon belül kialakíthatja az elektromobilitás kutatási és képzési irányait, az elektromobilitáshoz kapcsolódó képzéseket indíthat. Másrészt a paksi atomerőmű építkezés sok szakembert igényel, ebben a Dunaújvárosi Egyetem stabil bázis és partner lehet. Ezután a hallgatókhoz fordult a polgármester:

- Mi, magyarok versenyképes országot szeretnénk, és mi, dunaújvárosiak is versenyképes várost szeretnénk. Nemzeti érdekünk, hogy olyan fiatalokat neveljünk, akik piac- és versenyképes tudással rendelkeznek. Magyarországnak az az érdeke, hogy önök boldoguljanak, szakmai és üzleti sikereket érjenek el. Úgy hiszem, önökre biztos jövő vár. A Dunaújvárosi Egyetemen olyan tudásra tehetnek szert, hogy azután Magyarország és Európa jelentős cégeinek megbecsült szakemberei legyenek. Vagyis eljön az idő, amikor Magyarország és Európa jövőjét önök fogják alakítani. Tapasztalatból mondom, Európa ma úgy van összerakva, hogy szerencsésebb múltú országok el tudják szívni más nemzetek képzett fiataljait. Talán önökre is pályázni fognak más országok munkaadói. Erre mi, magyarok két választ adhatunk. Egyrészt büszkék vagyunk rá, hogy a mi fiataljaink bárhol meg tudják állni a helyüket a világban. Másrészt felépítjük azt a hazát, ahol a fiatalokat munkahely, tisztességes fizetés, biztonság, a saját családi otthon lehetősége várja. Gondolják el, mire is lenne jó egy olyan világ, amelyben nem mondhatja el az ember, hogy van egy nyelv, egy kultúra, egy haza, amely az ő otthona, és ahová ő bármikor visszatérhet. Erről szólt a legutóbbi országgyűlési választás is. Olyan országot építünk, ahol a munkának, a tudásnak becsülete van, ahol minden fiatal kezébe jut egy értékes szakma, vagy hasznos diploma.

A polgármester beszéde után fogadalmat tettek az új hallgatók, akiket egyesével is köszöntött dr. András István, az egyetem rektora. Ezután díjátadóra is sor került. A Dunaújvárosi Egyetem szenátusa „Címzetes Egyetemi Docens” címet adományozott Nagy Enikő Ágotának. Nyugdíjazása apropóján Professzor Emeritus címet vehetett át dr. Palotás Béla, aki tudományos és kutatási rektorhelyettesként dolgozott, munkájára a jövőben is számítanak. A hallgatók szavazatai alapján a legnépszerűbb oktatónak járó elismerést, az Aranykréta díjat Hadarics Kálmán, az informatikai intézet főiskolai tanársegédje kapta.

Tanévnyitó az egyetemen (2018)

Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit
Tanévnyitó az egyetemen (2018) - fotó: Sándor Judit

A rovat további hírei: Oktatás

Diáknapok 2020: már lehet nevezni!

Diáknapok 2020: már lehet nevezni!

2020. február 19. (szerda)

Dunaújváros ad otthont idén a megye középiskolásainak legjelentősebb kulturális seregszemléje, a Fejér Megyei Diáknapok eseménysorozatának. A háromnapos kavalkádot április 3-5. között rendezik – de már most lehet nevezni a produkciókkal!

PSZ: nyílt fórum a közoktatás válságáról

PSZ: nyílt fórum a közoktatás válságáról

2020. február 18. (kedd)

A közoktatás jelenéről és jövőjéről, égető és életbevágó kérdéseiről szervez nyílt fórumot a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szeretett városunkban is – az érintetteket és érdeklődőket az MMK-ban várják pénteken délután.

Állásbörze-Karriernap: várják a kiállítókat is!

Állásbörze-Karriernap: várják a kiállítókat is!

2020. február 11. (kedd)

Idén is megrendezik a térség legjelentősebb foglalkoztatóinak seregszemléjét, az Állásörze-Karriernap eseményére kiállítók jelentkezését várják a szervezők. A program március végén lesz – de már most csalogatják a bemutatkozó cégeket!

Előre a múltba helyett – határozott nem a NAT-2020-ra!

Előre a múltba helyett – határozott nem a NAT-2020-ra!

2020. február 04. (kedd)

Részletes állásfoglalást, határozott és kemény kritikát tett közzé a NAT-2020 dokumentum kormányrendeletéről a Civil Közoktatási Platform. Minden diákot, tanárt, szülőt érint – szeretett városunkban is. Elemzés.

Bánki: szavazz te is a "Káoszból rend!"-re!

Bánki: szavazz te is a "Káoszból rend!"-re!

2020. január 28. (kedd)

63 intézmény 7800 nebulója, köztük a dunaújvárosi Bánki középiskola diákcsapata kapcsolódott be a közelmúltban a Mengyelejev professzor munkássága előtt tisztelgő Nagy Periódusos Rendszer Performansz kországos akciójába. A cél egy eddig nem létező magyar csúcs létrehozása – és persze egyúttal versenyt is hirdettek az iskolák között! Hajrá, Bánki!

Szülői Hang: vegyék komolyan az iskolaérettséget!

Szülői Hang: vegyék komolyan az iskolaérettséget!

2020. január 22. (szerda)

A dunaújvárosi családokat is érintő fontos változás a közoktatási rendszerben, hogy idén már csak azok a gyermekek maradhatnak hat éves koruk után az óvodában, akiknek szülei kérvényt nyújtanak be az Oktatási Hivatalhoz, és akiknek a hivatal megadja az engedélyt. Vészesen közeleg a határidő, figyelmeztet minden érintett családot a Szülői Hang Közösség.

Gyermekrajz-pályázat a biztonságos közlekedésért

Gyermekrajz-pályázat a biztonságos közlekedésért

2020. január 14. (kedd)

"Így közlekedtek ti!" – ezzel a címmel hirdetett gyermekrajz-pályázatot a rendőrség a biztonságos közlekedésért óvodások, alsósok, felsősök 2-3 fős csoportjai részére!