Találkozás a templom történetével
A Dunaújváros Római Katolikus Egyházközség két temploma már a város történelmének részei. Szombaton a Nyitott templomok napja országos rendezvényéhez csatlakozva bárki megismerhette ennek a két épületnek a titkait.
A programok délután két órakor kezdődtek mindkét helyszínen. Az óvárosi Szentháromság Templomban templomtörténeti vezetésekre hívták a látogatókat, míg a Krisztus Király Templomban még több érdekesség várta őket. A délután folyamán több templomtörténeti vezetésre is sor került az épületegyüttesben, mely során megtudhattuk, hogy miért tartott olyan sokáig az építkezés a tervek elfogadása után a kilencvenes években. Persze az igény egy új templomra már jóval korábban felmerült, mikor a nagyjából hatezer lakost számláló Pentele hirtelen a hatvanezer fős Sztálinvárossá gyarapodott, és a mai óvárosi templom már nem tudta kiszolgálni a híveket.
Mégis a rendszerváltásig kellett várni a tervekkel, amikor már a politika is nyitottabbá vált az új templom építésére. Az önkormányzati határozat csak 1992-ben lépett életbe, majd a tervek bemutatása után, másfél évvel később tették le az alapokat. Ezután hosszú évek alatt 11 200 köbméter földet mozgattak meg, 1 620 köbméter betont használtak, amit a 4 600 tonna acél tart egyben az épületben, néhol ötven méter magasan. Ezekről az adatokról mindenki meggyőződhetett, aki részt vett az egyéni templomlátogatások egyikén a nap folyamán, vagy az altemplomban megtekinthető kiállításon. Itt a Liturgikus színek - Miseruhák című tárlatot tekinthették meg az érdeklődők. A plébánosi hagyatékokból álló tárgyak közt vannak több száz éves ruhák és imakönyvek, énekgyűjtemények is, amiket mind közelről is meg lehet nézni és kézbe venni.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában
2024. nov. 21.
Izgalmas programmal folytatódott az Intercisa Múzeum gasztronómiai sorozata a Múzeumok Őszi Fesztiválja kínálatában. A Késdobálótól az Arany Csillagig – vendéglátás az '50-es években című előadással várták a látogatókat. Hangkép.
Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója
2024. nov. 20.
Öt évtizeddel ezelőtt, napra pontosan november 4-én nyitotta meg a kapuit a Munkásművelődési Központ és a József Attila Könyvtár. Van mire büszkének lennünk és lenniük. A napokban az MMK-ba látogattunk el, ahol Kováts Rózsával beszélgettünk az intézmény múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
Viccelődni a templomban? Lehet!
2024. nov. 20.
Istennek van humora? És ha igen, fekete is? (Mármint a humor.) Erre és ezekhez hasonló mulatságos kérdésekre válaszol a Luther Pub következő eseménye az evangélikus templom gyülekezeti termében pénteken este.
Véget ért a SZÓforgató BETŰvető kortárs irodalmi vetélkedő
2024. nov. 19.
A József Attila Könyvtárban sok pályázat és vetélkedő szórakoztatja a gyerekeket. A címben említett ezek egyike – novemberben volt az eredményhirdetés Vig Balázs közreműködésével. A kortárs-vetélkedő keretében az író művei alapján összeállított feladatlapokkal dolgoztak a fiatal olvasók.
DSTV: Tündér Lala a Bartók színpadán
2024. nov. 18.
Szabó Magda művének színpadi adaptációjával folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sor, derül ki a DSTV összegzéséből. Már az olvasópróbán hangsúlyozták: a tanulságos történet üzenetei egyaránt szólnak a gyerekeknek és a felnőtteknek is. Hangkép.
Magyarország állatvilágát bemutató fotókiállítás nyílt a Városligetben
2024. nov. 18.
Tanösvény címmel Magyarország gazdag állatvilágát bemutató szabadtéri fotókiállítás nyílt vasárnap a Városligeti Promenádon. Az elsősorban a gyerekeket célzó tárlat anyagát a Magyarország 365 pályázatra érkezett képekből válogatták.
Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Mit lehet tenni?"
2024. nov. 17.
Horvát dokumentumfilmmel folytatódik a KineDok sorozata: fájdalmasan aktuális történetet láthatnak az érdeklődők a Szabad Szemmel vetítésén a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) jövő kedden.