Találkozás a templom történetével
A Dunaújváros Római Katolikus Egyházközség két temploma már a város történelmének részei. Szombaton a Nyitott templomok napja országos rendezvényéhez csatlakozva bárki megismerhette ennek a két épületnek a titkait.
A programok délután két órakor kezdődtek mindkét helyszínen. Az óvárosi Szentháromság Templomban templomtörténeti vezetésekre hívták a látogatókat, míg a Krisztus Király Templomban még több érdekesség várta őket. A délután folyamán több templomtörténeti vezetésre is sor került az épületegyüttesben, mely során megtudhattuk, hogy miért tartott olyan sokáig az építkezés a tervek elfogadása után a kilencvenes években. Persze az igény egy új templomra már jóval korábban felmerült, mikor a nagyjából hatezer lakost számláló Pentele hirtelen a hatvanezer fős Sztálinvárossá gyarapodott, és a mai óvárosi templom már nem tudta kiszolgálni a híveket.
Mégis a rendszerváltásig kellett várni a tervekkel, amikor már a politika is nyitottabbá vált az új templom építésére. Az önkormányzati határozat csak 1992-ben lépett életbe, majd a tervek bemutatása után, másfél évvel később tették le az alapokat. Ezután hosszú évek alatt 11 200 köbméter földet mozgattak meg, 1 620 köbméter betont használtak, amit a 4 600 tonna acél tart egyben az épületben, néhol ötven méter magasan. Ezekről az adatokról mindenki meggyőződhetett, aki részt vett az egyéni templomlátogatások egyikén a nap folyamán, vagy az altemplomban megtekinthető kiállításon. Itt a Liturgikus színek - Miseruhák című tárlatot tekinthették meg az érdeklődők. A plébánosi hagyatékokból álló tárgyak közt vannak több száz éves ruhák és imakönyvek, énekgyűjtemények is, amiket mind közelről is meg lehet nézni és kézbe venni.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: remek vegyeskari évadzáró
2025. júl. 14.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása arról, hogy újra az Intercisa Múzeum immár fedett kertje adott helyszínt a Dunaújvárosi Vegyeskar évadzáró hangversenyének. Telt házas koncert kerekedett a közelmúltban – megérdemelt vastapsokkal. Hangkép.
DSTV: az Építők útja szobrai
2025. júl. 12.
Negyedik epizódjához érkezett a DSTV sorozata a város köztéri szobrairól. A Hodik Mónika történész-muzeológus közreműködésével készült Szoborváros újabb részében az Építők útján található alkotásokat mutatják be. Hangkép.
Szép fák, remek pályaművek – jól sikerült a fotópályázat első felvonása
2025. júl. 11.
Dunaújváros közgyűlése támogatta Pappné Grabant Ilona önkormányzati képviselő kezdeményezését, s első alkalommal írta ki a „Dunaújváros fái a négy évszakban” című fotópályázatot. A tavaszi ciklus lezárult, díjazták is a beérkező pályaműveket.
DSTV: a velünk élő örökség
2025. júl. 10.
Sok látogatót vonzottak a Múzeumok Éjszakája című országos programsorozat városi helyszínei, derül ki a DSTV összegzéséből. Az Intercisa Múzeum a római kori kőtár és fürdő mellett az intézmény központi épületében is gazdag kínálattal csalogatott. Hangkép.
Idén is jelentős csúcsokat hódított a Rockmaraton Fesztivál (galériákkal)
2025. júl. 09.
Négy nap dübörgés és fergeteg, a rock/metál műfajok híveinek őszinte örömére: idén is nagyot ment, és bár új csapat szervezte, és sajnos akadtak is döccenők, összességében mindenképpen pozitív élményt hozott a közönség körében a Rockmaraton Fesztivál a Szalki-szigeten.
Évadot zár a Zenélő Cukrászda
2025. júl. 09.
Az édes élmények kedvelői ráadásul szólóprodukciót hallhatnak a Vasmű úti egységben – Gyalus Boglárka énekel szombaton délután. A nyári szünet előtti utolsó alkalomra is nagy szeretettel várnak mindenkit.
DSTV: POK és SZIG a színpadon
2025. júl. 09.
Szép eseménynek adott otthont a Bartók színházterme a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Városunk két gimnáziuma, a Pannon és a Széchenyi színjátszó diákjai álltak a közönség elé, és mutatták be színdarabjaikat. Hangkép.