Energiakövet a Móriczban!
Vajon melyik az energiahatékonyabb, ha vízforralóval vagy a rezsón melegítjük fel a vizet? Miért jobb, ha beszigeteljük a házakat?
Többek között ezeket is megtudhatták a Móricz iskola ötödik osztályos diákjai azon a rendhagyó tanórán, amelyet Fehér Anna energiakövet tartott nekik csütörtökön délelőtt. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) társadalmi felelősségvállalási programjának hangsúlyos eleme a fogyasztók, elsősorban a felnövekvő generáció energiatudatos szemléletének formálása. Éppen ezért ismét meghirdette a „Szuperhősök a magyar oktatásban” elnevezésű programját a természettudományos tárgyakat hallgató egyetemisták, főiskolások körében. Egy 45 perces, felső tagozatos általános iskolai vagy középiskolás korosztályra szabott tematikus tanóra vázlatával lehetett pályázni a kiírásra.
A program célja egyrészt a legjobb oktatási tartalomfejlesztés, másrészt olyan tanárszemélyiségek megtalálása, akik energiakövetként egy ország szupertanárai lehetnek. A zsűri döntése alapján idén hárman érdemelték ki az energiakövet címet: Duba Gergely, Fehér Anna és Kovács Réka. Az energiakövetek a díjazás mellett elő is adják tanórájukat az érintett korcsoportnak. Csütörtökön délelőtt Fehér Anna látogatott el a Móricz iskolába. Két ötödikes osztálynak tartott előadást, sőt, az egyik csapathoz még négy negyedik osztályos is csatlakozott, akik éppen a Bólyai természettudományi versenyre készülnek.
Fehér Anna az ELTE földrajz-latin tanár szakos hallgatója. A fiatalokat arra világította rá, hogy az energiapazarlás milyen veszélyekkel jár, és hogy a hétköznapokban hogyan tudunk odafigyelni a környezetünk védelmére. Kísérleteket is hozott a gyerekeknek. Az egyik helyen például azt vizsgálták, hogy vajon a vízforralóval vagy a rezsóval hatékonyabb melegíteni a vizet. Egy másik állomáson megtapasztalhatták, hogy a vízbe kerülő olajat nem lehet eltávolítani, ezért fontos, hogy otthon ne a wc-be, s ne is a lefolyóba öntsük a fáradt olajat. Mind a két osztály kíváncsian, érdeklődve figyelte az előadást és a kísérleteket is. A tanóra végén pedig papírra is jegyezték, hogy mivel tudnak, tudunk tenni a környezetünk védelméért.
A rovat további hírei: Oktatás
DSTV: elballagtak a Rosti gimnazistái is
2025. máj. 17.
Ahogy az év végéhez közeledve mindenütt, a Rosti iskola gimnazistái is ballagással búcsúztak intézményüktől a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az esemény több okból is különleges volt. Hangkép.
DSTV: elballagtak a Rudas végzősei
2025. máj. 16.
Az intézmény és a végzős diákok számára is fontos mérföldkő a ballagás, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rudas középiskolában 4 osztály 104 diákja vett búcsút a közelmúltban az alma matertől. Hangkép.
A diákcserét ünnepelték a Dózsa iskolában
2025. máj. 15.
Bensőséges ünnepség színhelye volt a fennállása 45. évét ünneplő Dózsa György Általános Iskola a napokban abból az alkalomból, hogy éppen 25 éve indult útnak Németországba a partnerintézmény meghívására az első dózsás diákcsoport.
DSTV: a legkisebbeknek is nyitva a kőtár
2025. máj. 15.
Ahogy minden évben, úgy idén is tartogatott érdekességeket a gyerekek számára a Körlánc elnevezésű kezdeményezés. Az óvodás csoportok ezúttal az Intercisa Múzeum római kori kőtárába látogattak el – izgalmas foglalkozások sora várta a kicsiket. Hangkép.
DSTV: Liliomfi a színpadon
2025. ápr. 14.
Sikeres volt a Waldorf iskola nyolcadik évfolyamos diákjainak művészeti vizsgaelőadása, derül ki a DSTV összegzéséből. A csapat Szigligeti Ede Liliomfi című produkcióját vitte színre a Városháza "C" szárnya dísztermében tartott bemutatón. Vidám, derűs közösségi munka kerekedett. Hangkép.
DSTV: ismerkedési nappal készültek
2025. ápr. 10.
Minden iskola életében fontos időszak a beíratás, valamint az azt megelőző ismerkedés, derül ki a DSTV összegzéséből. Így volt ez a Szent Pantaleimon Általános Iskolában is – a közelmúltban több lehetősége volt megismerkedni a szülőknek és a gyerekeknek az intézménnyel. Hangkép.
DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban
2025. ápr. 04.
Szép hagyományt folytattak a Rudas középiskolában, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szakmák Napja című seregszemle keretében a diákok öt különböző szekcióban hallhattak előadásokat meghívott vendégektől, illetve egykori rudasosoktól a közelmúltban. Hangkép.