A faegér papája
Az elegancia, barátom, az elegancia az ok! Nagy hirtelen ezt adtam magyarázatként, amikor szomszédom megkérdezte, mi a csudának nekem laptophoz egér.
Az elegancia, barátom, az elegancia az ok! Nagy hirtelen ezt adtam magyarázatként, amikor szomszédom megkérdezte, mi a csudának nekem laptophoz egér. Azt mégse akartam bevallani, hogy e nélkül kínosan ügyetlen vagyok.
A szomszéd – amúgy informatikus – megkönyörült rajtam, és a gazdag egérkollekciójából adott egyet kölcsön. Faegér momentán nincs – mondta. Néztem rá bután, enyhe cinizmust véltem felfedezni – fakezűnek faegér –, de nem: míg ugyanis a kapott vendégkávét ittam, kiselőadást rögtönzött, s abban említette, hogy az „ősegér” még fából készült. Ha érdekel, nézz utána – biztatott.
Kíváncsivá tett. Eme príma segédeszköz 1970-ben állt szolgálatba. Feltalálója, Douglas Engelbart 1925-ben született, épp a mai napon, január 30-án. Találmánya először a kicsit komplikált x-y helyzetindikátor nevet kapta, majd végül a mai nevén vált ismertté.
Az első darabok még valóban fából készültek, a későbbi formáját és anyagát mérnök kollégája, Bill English kísérletezte ki. Az idők során aztán megjelentek a vezeték nélküli, optikai elvű, lézeres változatok. Nem csak ezt a remek eszközt köszönhetjük a tudósnak! A kétdimenziós szerkesztésnek, az egységes utasítási nyelvnek, a szöveges-ábrás vegyes fájlok alkalmazásának is a kidolgozója, meg számos olyan csoda elterjesztője, mit a grafikus interfész – amiről a magamfajta laikus azt se tudja, mi fán terem.
Emlékezzünk jó szívvel születésnapján a feltalálóra, az egér szülőatyjára – különösképp mi, akik a laptophoz is ezt használjuk. Douglas Engelbart olyan dolgot adott a kezünkbe, amely a legszemélyesebbé teszi a számítógéppel való kapcsolatot.
A rovat további hírei: Kultúra
Két versünnep a magyar költészet napjára
2025. ápr. 08.
A József Attila Könyvtár rendhagyó irodalomórával és a versíró pályázat eredményhirdetésével, a Versbarátok Klubja szavalt és énekelt versekkel, múzsamulattató programmal készül a magyar költészet napjára. Itt a részletes program – éppen időben szólunk, mint egy vers.
A költészet napja: konferenciával és gálával ünnepelnek
2025. ápr. 08.
Konferenciával és nagyszabású gálával ünnepli az idén húsz éves Versünnep Fesztivál a költészet napját április 11-én a Nemzeti Színház Gobbi Hilda termében.
Koncertözön és programkavalkád a zeneiskolában
2025. ápr. 07.
Idén is nagyszabású kínálattal készül a Sándor Frigyes Hétre a jeles muzsikus-zenepedagógus nevét viselő művészeti iskola: minden napra jut érdekes program – ráadásul már mától!
DSTV: a Viadana nagy visszatérése
2025. ápr. 07.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTVÖ összegzése arról, hogy tomboló sikert aratott a Kortárs Művészeti Intézetben a Viadana Kamarakórus. Az együttes több év szünet után koncertezett újra Dunaújvárosban – szépszámú közönség és vastaps köszöntötte újra. Hangkép.
Utószó: Kemény István és verses lovagregénye (!) a folyatásban
2025. ápr. 06.
Kemény István József Attila- és Baumgarten-díjas költő, író, esszéíró lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) sorozatának következő vendége; az irodalom barátait szerdán délután várják a magyar költészet napja alkalmából rendezendő eseményre.
Kiss Kálmán varázslatos vendégeskedése az Utószó sorozatában
2025. ápr. 03.
Versben mondta el, minden túlzás nélkül: humorral és nagy mesélőkedvvel körített rendhagyó irodalomórákká vált a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) élő irodalmi antológiája legutóbbi eseménye: az Utószó című sorozat vendége Kiss Kálmán költő, író, tanár volt, akivel Gyöngyössy Csaba beszélgetett kedden délután.
Folytatódik a "Rosti a Restiben" sorozata
2025. ápr. 01.
A Rosti diákjainak műveiből nyílt tárlat szép sikert aratott a Vasmű úti egységben, a következő bemutatót szerdán délután ajánlják a vendégek figyelmébe. Kajtár Lara önálló tárlattal rukkol ki.