Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. jan. 24. Timót
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

A „jégtörőnek” nem akadt dolga

Kultúra
ünnep
egyház
időjárás
népszokás

facebook megosztás

Várkonyi Balázs - 2019. feb. 24., 15:10

Mátyással nincs szerencsénk, lehet, hogy komisz idő vár ránk, már hogyha beválik a népi regula. Mert a régi időjósok úgy tartották, ha Mátyás jeget talál, töri, ha nem talál, csinál. Vagyis még hidegebb napok várhatóak.

Egy másik régi mondás úgy tartja: Mátyás, Gergely két rossz ember. Ugyanis a megfigyelés szerint mindkettő neve napján szinte mindig nagy hideg van, február 24-én, Mátyáskor, meg a tavaszi Gergely-napon, március 12-én is. Amúgy két jóakaratú, szent emberről van szó: a neves egyháztanítóból lett pápa, I. Gergely iskolák alapítója és az elesettek támogatója volt, Mátyás pedig tudós ember, akit Júdás árulása után Jézus tanítványai maguk közé fogadtak apostolnak. Vértanúhalált halt, lefejezték, sorsjelképe így lett a bárd. És a népi hiedelem szerint ezzel a bárddal vagy szekercével töri meg a jeget, így vet véget a tél uralmának, hogy végre szép tavaszi idő legyen. Ám, amint szól a mondás, ha nem talál, csinál, ha nem is jeget, de erős hideget.

Úgy tűnik, ebben az évben csinálnia kell, mert noha elég hideg ez a nap, de jég közel s távol sincs. Igaz, a Balatonban Mátyás talál még némi jégmaradványt, töredezett, kásás darabokat, ez viszont már aligha számít. Ám hogy valóban beválna a jövendölés, annak ellentmond a meteorológusok számítása: a következő időszakban melegedés jön, sok napsütéssel. De hát, mint tudjuk, a hajdani népi időjósok is tévedtek már. És hányszor!

Egyébként az ókori szent nevének jeles viselői közt a legjelesebb, Mátyás király azért kapta a keresztségben ezt a nevet, mert épp az ókori szent emléknapjának előestéjén született, február 23-án, 1443-ban.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: újra üzemel a Zenélő Cukrászda

2026. jan. 23.

Elkezdődött az év a Zenélő Cukrászda programsorozatában is, derül ki a DSTV összegzéséből. A hagyományoktól eltérően az év első koncertjén Rajnai István szólóban muzsikált – remek előadással szórakoztatta a közönséget. Hangkép.
 

DSTV: Luther Pub a város szobrairól

2026. jan. 21.

Izgalmas előadással folytatódott az evangélikis gyülekezet ismeretterjesztő sorozata, derül ki a DSTV összegzéséből. A Luther Pub évnyitó összejövetelén a város köztéri szobrairól hallhattak a vendégek – első kézből, hiszen Rohonczi István ROHO volt a meghívott előadó. Hangkép.
 

ICA-D: tárlatvezetés (és forró tea) csalogat

2026. jan. 15.

Szeretettel és forró teával várja a Felülírt protokoll című kiállítás tárlatvezetésére az érdeklődőket a kiállító művész, Martinkó Márk és Cséka György kurátor. ICA-D, szombat, 17 óra, kötelezően ajánlott!

DSTV: színekben élni

2026. jan. 15.

Látványos bemutatóval folytatódott a Bartók Kamaraszínház kiállításainak sorozata, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény vendégei Balogh Andrea műveiből láthatnak válogatást az Aula Galériában – az évnyitó megnyitót a napokban rendezték. Hangkép.
 

DSTV: Mágnás Miska a Bartókban

2026. jan. 14.

Új bemutatóra készül a Bartók Kamaraszínház társulata, derül ki a DSTV összegzéséből. Az új esztendőben is merész vállalkozásba fog a teátrum – nagy klasszikus, a Mágnás Miska című operett próbái kezdődtek meg az intézményben. Hangkép.

DSTV: tartalmas év a műtárgyak között

2026. jan. 12.

2025-ben is sikerült sokakkal megismertetni az Intercisa Múzeum munkáját, derül ki a DSTV összegzéséből. Családi programok, kézműves foglalkozások, előadások és természetesen kiállítások sora töltötte meg az épületet – és perszer változatlanul várják a látogatókat! Hangkép.

DSTV: a kultúra és a közösségek központja

2026. jan. 11.

Tartalmas és gazdag évet zárt a Munkásművelődési Központ, derül ki a DSTV összegzéséből. A színes kulturális kínálat mellett közösségi események egész sora színesítette a palettát – az MMK fontos szabadidős bázisként is üzemel. Hangkép.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Mesékkel startolt a "Jószoli" új sorozata

  2. Újabb játékost igazolt a DFC

  3. Petárda helyett újra kutyatápot vásároltak!

  4. DKIK: tárgyalástechnika – generációs határok nélkül

  5. Miskolci öröm a jégcsarnokban

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: nagy csaták az asztaloknál

DSTV: nagy csaták az asztaloknál

Embedded thumbnail for DSTV: újra üzemel a Zenélő Cukrászda

DSTV: újra üzemel a Zenélő Cukrászda

Embedded thumbnail for Megválasztották a választási bizottságot, majd esküt is tettek a testület tagjai

Megválasztották a választási bizottságot, majd esküt is tettek a testület tagjai

Top hírek

  1. Ütközés a 6-os főúton – forgalmi akadállyal

  2. Tragikus becsapódás, végzetes ütközés

  3. Szabadkori a Szalkin – amikor a tél újra olyan, mint régen

  4. Megválasztották a választási bizottságot, majd esküt is tettek a testület tagjai

  5. Jégpályák Éjszakája Dunaújvárosban is (videóval, galériával)

Galéria

Kenguru Kupa (2026)

Jégpályák Éjszakája (2026)

Esküvő kiállítás (2026)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 3. szám - 2026.01.23.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő