Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. jan. 03. Genovéva, Benjámin
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

Orbán: demokrácia igen, liberalizmus nem

Közélet
Tusnádfürdő
Orbán Viktor
Magyarország
Erdély

facebook megosztás

doszerk - 2019. júl. 27., 11:57

A tőkés piacgazdaság kereteit, a demokratikus jogi és politikai intézményeket fenn kell tartani, de a társadalmi szerveződés módját meg kell változtatni, vagyis "demokrácia igen, liberalizmus nem" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Tusnádfürdőn.

A kormányfő a 30. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos)rendezvényén tartott előadásában kiemelte: amikor 2010-ben arra kellett felelni, hogy a megörökölt problémák megoldása elképzelhető-e a liberális demokrácia keretein belül, azt válaszoltuk, hogy ezeken a kereteken belül nincs jó válasz, mást kell létrehozni. Újragondoltuk, új elvi alapokra helyeztük a közösség és az egyén egymáshoz való viszonyát - mutatott rá.

Közölte: a liberális rendszerben egyének egymással versengő halmaza a társadalom, nincs nemzet, legfeljebb politikai nemzet. Ehhez képest az illiberális vagy nemzeti nézőpont szerint a nemzet történetileg és kulturálisan meghatározott közösség, amelynek tagjait védelmezni kell, fel kell készíteni a világban való közös helytállásra, és az az egyéni teljesítmény érdemel elsősorban elismerést, amely a közösség javát is szolgálja - sorolta a miniszterelnök.

Magyarországon létrejött egy illiberális állam, egy valódi állam- és politikaelméleti modell, egy sajátos kereszténydemokrata állam - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Tusványoson szombaton. 

A magyar miniszterelnök előadásában rámutatott: az a tétel, hogy minden demokrácia szükségszerűen liberális és a kereszténydemokráciának liberálisnak kell lennie, egész egyszerűen nem igaz.
Hozzátette: a liberális demokrácia addig volt életképes, amíg a keresztény alapjait el nem hagyta. Addig, amíg a személyes szabadságot és a tulajdont védte jótékony hatással volt az emberiségre.

Ugyanakkor amikor elkezdte felszámolni azokat a kötelékeket, amelyek az embert a valósághoz élethez kötik, megkérdőjelezte a nemi identitást, leértékelte a vallási identitást, fölöslegesnek minősítette a nemzeti kötődést, tartalma radikálisan megváltozott - fejtette ki a miniszterelnök, aki kiemelte: a mögöttük hagyott 20, 30 évnek Európában ez a korszelleme. Orbán Viktor beszélt arról is, hogy amikor támadják, kritizálják őket a liberális demokrácia hívei, akkor nem vitatkoznak, hanem a gyűlölet szól a bírálókból. 

Fotó:MTI

 

Az illiberális politika értelme a keresztény szabadság

A miniszterelnök kijelentette: "a keresztény szabadságért dolgozó politika arra törekszik, hogy megvédjen mindent, amit a liberálisok elhanyagolnak, elfelejtenek és megvetnek". Kijelentette: "az előttünk álló 15 évet azzal fogjuk eltölteni, az lesz a nemzedéki küldetésünk, hogy szembeforduljunk a liberális korszellemmel, és a liberális internacionalizmussal". Megjegyezte: "a pálya ugyan feléjük lejt, de a mi oldalunkon van az, amit szépnek, szabadnak és igazságosnak lehet mondani, és keresztény szabadságként foglalhatunk össze".

Jövőre két újabb akciótervre lesz szükség

Ha jövő év tavaszán beigazolódik az európai gazdaság kilátásaira tett helyzetértékelésünk, 2020 tavaszán egy második gazdaságvédelmi akciótervre lesz szükség, ősszel pedig egy harmadikra is - mondta Orbán Viktor. A kormányfő hangsúlyozta: az akcióterveknek a versenyképességet kell javítaniuk. A miniszterelnök a közeljövőről szólva kitért rá: Magyarországnak lesznek csatái jogállamisági kérdésekben is, "ide jó idegek kellenek" azért, hogy "ne nevessük el magunkat", és ezzel "ne sértsük meg partnereinket".

További fontos kérdésnek nevezte, hogy mi történik a Fidesz és a KDNP tagságával az Európai Néppártban (EPP). Ehhez egyelőre várni kell, hogy az EPP-ben tisztuljon a helyzet, a néppárt eldöntse, milyen jövőt szán magának, és erre az EPP őszi kongresszusán kerülhet sor - vélekedett.

-MTI-

A rovat további hírei: Közélet

DSTV: sok volt a munka a bölcsődékben is

2026. jan. 03.

Újabb évértékelővel jelentkezett a DSTV – az összeállításban ezúttal a dunaújvárosi bölcsődék világa került sorra. A 2025-ös esztendő legfontosabb eseményei és eredményei mellett néhány gondolat erejéig érintették a 2026-os terveket is – Vida Dóra intézményvezető kalauzolásával. Hangkép.

A szilveszteri petárda helyett költsön idén újra kutyatápra!

2025. dec. 28.

Idén is töretlen lendülettel folytatódik a "Kutyatápot vegyél, ne petárdát!" adománygyűjtő akciósorozat, amelynek részeként az Önkormányzati Ebrendészeti Telep lakóinak gyűjtenek eleséget. Kálló Gergely és Barta Endre közösen, még 2019-ben indították útjára a közösségi kezdeményezést.

Munkarendváltozás a Polgármesteri Hivatalban

2025. dec. 27.

Az önkormányzat hivatalos weboldalán látott napvilágot az igazgatási szünet alatt érvényes ügyfélfogadási rend. Az igazgatási szünet miatt az anyakönyvi ügyelet kivételével január 5-ig szünetel az ügyfélfogadás.

DSTV: "Levelek a Jézuskának"

2025. dec. 26.

Az ünnepi beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV terjedelmes összeállítása arról, hogy újra sikerrel ért véget a DO/DSTV műhelyének ajándékgyűjtő akciója. A közösségi kezdeményezés ráadásul új pillérrel egészült ki! Karácsonyi hangkép.

Szép gesztus a szenteste előtt

2025. dec. 25.

Nemes hagyományt folytatott Pintér Tamás polgármester és Orosz Csaba, a közbiztonsági bizottság elnöke: szenteste délelőttjén karácsonyi ebéddel lepték meg azokat, akik az ünnepi időszakban is a városlakókért dolgoznak.

"A közösség ereje ilyenkor válik igazán láthatóvá..."

2025. dec. 24.

"Karácsony legfőbb üzenetei a szeretet és az összetartozás – ezek az értékek vezessenek bennünket döntéseinkben és mindennapjainkban." Pintér Tamás polgármester ünnepi köszöntőjét olvashatják az alábbiakban.

Karácsony a Krisztus Király főtemplomban

2025. dec. 23.

Jézus születését és első bemutatkozásait ünnepli a karácsonyi időszakban a dunaújvárosi római katolikus közösség. Nagyon készült a karitász közössége is az egyház egyik főünnepére.

  • További hírek

Friss hírek

  1. DSTV: ilyen volt a tornászok éve

  2. Könyvtári kihívás: a fáktól a kötetbemutatóig

  3. Hiába a nagy feltámadás

  4. DSTV: sok volt a munka a bölcsődékben is

  5. DSTV: sűrű éve volt a DLSZ-nek

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: ilyen volt a tornászok éve

DSTV: ilyen volt a tornászok éve

Embedded thumbnail for DSTV: sok volt a munka a bölcsődékben is

DSTV: sok volt a munka a bölcsődékben is

Embedded thumbnail for DSTV: sűrű éve volt a DLSZ-nek

DSTV: sűrű éve volt a DLSZ-nek

Top hírek

  1. Családi ház gyulladt ki Nagyvenyimen

  2. Szilveszter a Városháza téren (galéria)

  3. Dunaújváros Kedvence 2025 – itt a végeredmény!

  4. Lakókocsi égett Dunaújvárosban

  5. BÚÉK 2026: szilveszteri parti csalogat a Városháza téren!

Galéria

BÚÉK, Dunaújváros! (2026)

A szeretet lángja is ég

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria) - fotó:

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria)

Dunaújváros Hetilap

XIV. évfolyam 50. szám - 2025.12.19.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő