Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 11. Szilárd
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü

Rugalmasabb rendszer jön a szakképzésben

Oktatás
szakképzés
Dunaújvárosi Szakképzési Centrum
Pocsainé Varga Veronika
Dunaújváros

facebook megosztás

Molnár Emese - 2019. aug. 10., 11:45

A Szakképzés 4.0 elnevezésű stratégia a szakképzés megújulását foglalja magába. Rugalmasabb, a munkaerő-piaci igényekre gyorsan reagáló rendszert vezetnének be. A változás a most szeptemberi kezdéssel meghirdetett képzéseket még nem befolyásolja.

A kormány eddigi intézkedéseinek eredményeként 2010 óta harmadára csökkent a munkanélküliség, és 800 ezerrel többen dolgoznak, a foglalkoztattak száma eléri a 4,5 milliót. A magyar gazdaság versenyképességének kulcsa a jó szakemberekben rejlik. Viszont nagyon sok a hiányszakma, a foglalkoztatók munkaerőhiánnyal szembesülnek szinte nap, mint nap. Ezen probléma orvoslását szolgálja többek között a kormánynak azon döntése, hogy megújítja a szakképzési és felnőttoktatási rendszert. A Szakképzés 4.0 elnevezésű stratégiával azt szeretnénk elérni (egyeztetve a gazdasági, piaci szereplőkkel, kamarákkal), hogy minden magyar fiatal úgy kerüljön ki az iskolarendszerből, hogy biztos szakmai ágazati alaptudással és a tanulás képességével rendelkezzen, mert így tudja a duális gyakorlati képzésben hatékonyan elsajátítani a speciális szakmai ismereteket, s karrierje során megújítani tudását.

– A rendszer megújítása folyamatban van, de ez még a szeptemberi beiskolázásunkat nem érinti-mondta Pocsainé Varga Veronika, a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum főigazgatója.

 – A későbbiekben egy sokkal rugalmasabb rendszert fognak kialakítani. Az Országos Képzési Jegyzékben lévő szakmákat racionalizálják, hogy jobban illeszkedjen a foglalkoztatók munkaköri rendszeréhez. Az OKJ jelenleg már több, mint ötszáz szakképzést foglal magába, folyamatosan bővült, mert mindig megjelentek újabb és újabb igények. Van közte olyan, ami annyira egy adott munkakörre specializálódott, hogy azzal nem biztos, hogy más munkahelyen el tudna az illető helyezkedni. Olyan is van, ami egyszerűen eltűnt a változó piaci igények miatt. Az a törekvés, hogy egy ágazati alapképzést kap mindenki, és erre lesz egy külön specializáció. Ezzel a munkaerő-piaci igényekhez sokkal jobban tudunk reagálni, sokkal gyorsabban tudjuk azokat a szakmákat képezni, amire szükség lesz- vázolta a főigazgató.

A stratégiában úgy fogalmaznak, az a cél, hogy minden munkaképes korú magyar állampolgár számára biztosítsanak legalább egy, a gazdaság igényein alapuló, a munkaerőpiacon elhelyezkedést biztosító, modern szaktudást nyújtó szakképesítést. Két iskolatípus lesz a szakképzésben: az 5 éves technikum és a 3 éves szakképző iskola.

A technikumban 12. évfolyam végén 4 kötelező közismereti tárgyból érettségiznek a diákok, majd a 13. év végén szakmai vizsgát tesznek, ez lesz egyben az 5. érettségi tárgy. Így a képzés végén érettségi bizonyítványt és technikus végzettséget igazoló oklevelet kapnak. A technikumban megszerzett tudás jó alap lehet a felsőoktatásban való továbbtanulásra is.

A három éves szakképző iskolában az első év az ágazati képzés, majd két év duális szakképzés következik. A szakmai vizsgát követően továbbra is lesz lehetőség érettségi és technikus végzettség megszerzésére is.

A gimnáziumban végzettek az eddigi gyakorlatnak megfelelően két év alatt szerezhetnek szakmát.

 

Visszatérve a jelenlegi rendszerhez, szeptemberben az eddig meghirdetett szakképzéseket indítja el a centrum.

Több érettségire épülő nappali képzést lehet választania a most végzett fiataloknak: így például autószerelő a Dunaferrben, divat- és stílustervező, kisgyermekgondozó-és nevelő, kozmetikus a Lorántffyban, pénzügyi-számviteli ügyintéző a Rudasban.

Azon felnőtteknek, akik még nem rendelkeznek szakmával vagy másodszakmát szeretnének szerezni, továbbra is van lehetőség esti tagozaton ingyenesen tanulni. A választható szakmák köre nagyon széles, megtekinthető a centrum honlapján.

A tanulóknak és a munkavállalóknak ingyenes nyelvi képzésre is lehetőségük van. Angol és német nyelvtanfolyamra jelentkezhetnek a legfeljebb középfokú végzettséggel rendelkező 16-65 év közöttiek, akár felfrissíteni nyelvtudásukat, akár ismereteket szerezni az alapoktól.

A választott képzésre jelentkezni a centrum központjában, illetve a képzésnek helyet adó középiskolában lehet. A szükséges formanyomtatvány, a jelentkezési lap letölthető a centrum honlapjáról is. (www.dunaujvarosiszc.hu)

A rovat további hírei: Oktatás

DSTV: évfolyamkoncertekkel csalogattak

2026. már. 08.

Évre év visszatérő hagyományról számolt be a DSTV összeállítása a Móricz Zsigmond Általános Iskolából. Az intézmény rendszeresen szervez évfolyamkoncerteket, ahol a gyerekek lépnek közönség elé – a tanároknak és szülőknek mutatva be az iskolában tanultakat.

Bemutatkoznak a dunaújvárosi óvodák – ismerkedési napokat szerveznek!

2026. már. 07.

A korábbi évekhez hasonlóan újra megnyitják kapuikat az óvodaválasztás előtt álló szülők és gyermekek előtt a Dunaújvárosi Óvoda tagintézményei. Az óvodai ismerkedési napok a beíratást megelőzően nyújtanak segítséget a legmegfelelőbb intézmény kiválasztásában. 

DSTV: túl a felvételin

2026. feb. 11.

Minden általános iskolás diák első nagy megméretése a középiskolai felvételi, idézi fel a közelmúlt erőpróbáját a DSTV összeállítása. Ahány tanuló, annyi hozzáállás és annyiféle izgatottság – a Vasvári nyolcadikosai meséltek friss élményeikről. Hangkép.
 

DSTV: tartalmas évet zártak az óvodák

2026. jan. 06.

A 2025-ös esztendő változatos közösségi programokat, jótékonysági eseményeket és összefogásra épülő akciókat hozott a dunaújvárosi óvodák életében, derül ki a DSTV visszatekintéséből. Említésre méltó mérföldkövek, hagyományos rendezvények, állhatatos munka – ez a titok nyitja. Hangkép.

DSTV: kisfecskék a Szabó Magda iskolában

DSTV: kisfecskék a Szabó Magda iskolában

2025. dec. 11.

Minden gyerek életében ünnepi pillanat, amikor az óvoda szabad közegéből hivatalosan is az iskola polgárává válik, derül ki a DSTV összegzéséből. A közelmúltban a BIROK Szabó Magda Tagintézményében is felavatták az újdonsült kisfecskéket. Hangkép.

 

DSTV: tegyünk többet a tudatosságért

DSTV: tegyünk többet a tudatosságért

2025. dec. 04.

A gyerekre igazoltan negatív hatással van az állandó, hosszantartó képernyőhasználat, derül ki a DSTV összeállításából. A mai digitális világban nehéz ezeknek a kerülése, de tudatosan kell a gyerekek elé példát állítani – erről a téma avatott szakértője tartott előadást a Szent Pantaleimon iskolában. Hangkép.

 

DSTV: a pályaválasztásról a Pannonban

DSTV: a pályaválasztásról a Pannonban

2025. dec. 02.

Hamarosan dönteniük kell a végzős középiskolásoknak, hogy melyik intézményben, hol folytatják a tanulmányaikat, emlékeztet a DSTV összeállítása. A Pannon Oktatási Központ a közelmúltban pályaválasztási nyílt nappal igyekezett segíteni a döntésben. Hangkép.

 

  • További hírek

Friss hírek

  1. Ismét megnyitotta kapuit az arborétum

  2. Kimásznának a hullámvölgyből

  3. DSTV: korlát és más fejlesztések

  4. Szépen fénylő bronzok a medencéből

  5. Kortárs divatbemutatóval csalogat az ICA-D

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: korlát és más fejlesztések

DSTV: korlát és más fejlesztések

Embedded thumbnail for Kortárs divatbemutatóval csalogat az ICA-D

Kortárs divatbemutatóval csalogat az ICA-D

Embedded thumbnail for DSTV: páros verseny az MMK-ban

DSTV: páros verseny az MMK-ban

Top hírek

  1. Napos nyitány, szeles végjáték – de már igazi tavasz!

  2. Autószerelő műhely égett le Perkátán

  3. Választás 2026: a döntések tétje és a jelöltek listája

  4. "A Gebei" – jó hangulat, bemutató, dedikálás várta a vendégeket a könyvtárban

  5. Kortárs divatbemutatóval csalogat az ICA-D

Galéria

IX. Szent Pantaleon Jótékonysági Bál

Kolbászfesztivál (2026)

FitCity Dunaújváros (2026. február)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 9. szám - 2026.03.06.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő