Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Szabadságszerető nemzet vagyunk és az érdekeinkért keményen kiállunk

2019. augusztus 21. (szerda) 7:37 - Brousil Csaba

Már délelőtt megkezdődtek a színpadi programok az idei Augusztálison a Szalki-szigeten. Délután ünnepi beszédet mondott Cserna Gábor polgármester, majd az új kenyér megáldása és a kenyérszegés következett.

Szép napsütéses időben kezdődtek a programok a Szalki-szigeten az idei Augusztális rendezvényén. Reggel a Szent István Kupa vette kezdetét, melyben több sportág lelkes hívei is versenghettek egymással a helyezésekért. A színpadi programokat a MyWay Dance School műsora indította, majd Szentimrey Dóra énekelt, utána Cziráki László latin tánccsoportja vette birtokba a színpadot. Következett a Wesley da Capo művészti iskola növendékeinek a fellépése, majd ismételten a My Way Dance School kiválóságai szórakoztatták a nagyérdeműt.

Őket követte a Vasas táncegyüttes új, nívós műsora, majd elérkezett az ünnepi beszéd és az új kenyér megáldása. Cserna Gábor polgármester beszéde előtt felcsendült a Himnusz. A polgármester beszéde elején elmondta, hogy augusztus 20-a minden évben alkalmat ad arra, hogy emlékezzünk a múltra, és a jövőbe is tekintsünk.

- Ezer esztendővel ezelőtt eleink keresztény és független magyar államot teremtettek. A Szent István által felépített erős ország évszázadokon át oltalmat és otthont nyújtott a Szent Korona minden népének. A második világégés formailag ugyan életben hagyta a megcsonkított Magyarországot, de szuverenitását négy és fél évtizedre elemésztette. Azután 1990 táján ajánlat érkezett a történelemtől. Az ajánlat lényege az volt, hogy a magyarok korábban már lemondtak történelmi országukról és nemzeti összetartozásukról, akkor most mondjanak le az államukról is. Mi, magyarok ezt az ajánlatot 2010-ben elutasítottuk – mondta Cserna Gábor. Majd Európában az erős nemzetállamok meglétének fontosságát hangsúlyozta.

- Szabadságszerető nemzet vagyunk és az érdekeinkért keményen kiállunk.Ne féljetek!”- ismételte többször II. János Pál pápa székfoglaló homíliáján. Karol Wojtyla bennünket is erősebbé tett. Nem vagyunk egyedül, erős szövetségesekre leltünk a visegrádi összefogás államaiban, polgáraiban. Együtt építjük a nemzetállamok Európáját. Nem hiszünk az Európai Egyesült Államok víziójában, mert Európa jövőjét, sokszínűségét az erős nemzetállamok jelentik - fogalmazott, majd áttért Dunaújvárosra, szűkebb lakókörnyezetünkre.

-Az Önök bizalmából 2010 októberétől vezethetem ezt a várost. 2010 októberétől dolgozom azért, hogy a dunaújvárosi emberek polgári életminőséget érjenek el egy fejlődő, modern ipari városban.

A már majdnem kilenc esztendő alatt önkormányzatunk a kormány támogatásának köszönhetően visszafizette a város korábban felhalmozott adósságait, és olyan fejlesztésekbe fogtunk, amelyek a 2020-as évekbe mutatnak. Munkánk eredménye egy fejlődő, versenyképes, turisztikailag vonzó város lesz, amelynek polgárai és közösségei megtapasztalhatják, hogy van jövőnk Dunaújvárosban – mondta Cserna Gábor, majd felsorolta a fejlesztéseket, felújításokat. Szót ejtett a bölcsődék, óvodák, iskolák felújításáról, az új Járási Hivatal épületéről, a szociális intézmények épületeinek felújításról. Kiemelte, hogy az orvosi rendelők korszerűsítése most is zajlik a város több pontján. Jó ütemben halad az uszoda és a mozi rekonstrukciója, határidőre elkészül a Vasmű út felújítása és megmentik az enyészettől a Vidám Parkot, kalandparkkal, sportpályákkal vehetik birtokba a városlakók ez év őszén. És mint mondta komoly munka folyik a város északi területein is. Megkezdődtek az északi lakópark csatornázási munkálatai. Végezetül, de nem utolsó sorban kiemelte a Szalki-sziget fejlődését is, ahol ma már nemzetközi és országos nagyrendezvényeket is le tudnak bonyolítani szép sikerrel. A beruházások még nem fejeződtek be a szigeten, sor kerül a Remix, a kiszolgáló épületek, a színpad az utak és sétányok felújítására is.

- Ilyen nagyságrendű fejlesztésekhez, mint amelyek már elkészültek, vagy éppen most történnek, Dunaújváros ereje egyedül, önmagában kevés. Ehhez kormányzati támogatás is kell. Ahogyan idáig, úgy a jövőben is. Az elkövetkező, 2019. októberétől kezdődő ciklusban is szükségünk lesz a kormány és a városvezetés összhangjára, együttműködésére. Azért, hogy Dunaújváros fejlődése töretlen maradjon – zárta beszédét a polgármester.

A beszéd után következett az új kenyér megáldása. Beszédet mondott Jakab Erika, helyettes református lelkész, Baltási Nándor, római katolikus plébános, Stermeczki András, evangélikus lelkész és Kovács István, görög katolikus parókus is, aki meg is áldotta az új kenyeret, amit aztán felszeleteltek és szétosztottak az ünneplők között.

A kenyérszentelést követően kis csúszással Balla Bence lépett a színpadra és adta elő feldolgozásait. Őt a Tűzkerék xT csapata követte, majd hét óra körül Mikus Edward előadása szórakoztatta az egyre népesebb közönséget. Az előzetes tervekhez képest pár perccel később viszont már a Mobilmánia is belecsapott a húrok közé, akik a Rockmaraton után egy újabb ütős koncertet hoztak a dunaújvárosi közönségnek. A metál után a foszfor következett, vagyis az ünnepi tűzijáték, egy közel negyed órás látványos produkció a régi Remix épületének tetejéről fellőve.

Idén különösen szép volt a show, hiszen az időjárás is adott volt hozzá, nem fújt a szél és a felhőtlen égbolt előtt tökéletesen látszódtak a látványelemek. A műsort a tűzijáték után az ír kocsmarock helyi nagykövetének, a Jolly Jackers zenekarnak a koncertje zárta. 

Augusztális 2019

Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán
Augusztális 2019 - fotó: Ónodi Zoltán

A rovat további hírei: Kultúra

Újra városunkban lép fel a Rolling Stones legendás szaxofonosa

Újra városunkban lép fel a Rolling Stones legendás szaxofonosa

2019. szeptember 18. (szerda)

Az East Gipsy Band nagyszerű kezdeményezés a roma zenei hagyomány és a jazz ötvözése terén élvonalbeli magyar roma zenészekkel. Ők adnak koncertet csütörtök este Tim Ries-szal, a Rolling Stones szaxofonosával kiegészülve a Juharos Étteremben

Összecsaptak a gladiátorok

Összecsaptak a gladiátorok

2019. szeptember 15. (vasárnap)

Ismét megrendezésre került az Intercisa Múzeum hagyományos római napja, „A halálba menők köszöntenek!” címmel a Római Kőtárban.

Vásznon a lét kérdései

Vásznon a lét kérdései

2019. szeptember 13. (péntek)

Minden olyat megfest Szabadi Katalin, amely hatással van valamilyen módon érzelmeire. Festményeinek témája elsősorban a lét kérdéseivel foglalkozik. Gyakran állítja ki alkotásait, amelyeket most a dunaújvárosi közönség is megtekinthet.

Mága Zoltán koncertet ad Dunaújvárosban!

Mága Zoltán koncertet ad Dunaújvárosban!

2019. szeptember 12. (csütörtök)

Mága Zoltán, Liszt Ferenc-díjjal elismert hegedűművész szeptember 27-én a dunaújvárosi Krisztus Király Templomban ad ingyenes koncertet.

Pentelei Molnár János remekeiből

Pentelei Molnár János remekeiből

2019. szeptember 09. (hétfő)

Bátran állíthatjuk, hogy exkluzív kiállítás nyílt az Intercisa Múzeumban múlt pénteken.

Kezdődik a Mosoly Évada

Kezdődik a Mosoly Évada

2019. szeptember 02. (hétfő)

A Bartók Kamaraszínház a Valahol Európában című musical búcsúelőadásával lezárta a nyári szünetet, ezzel együtt pedig Őze Áron igazgató meghirdette a Mosoly Évadát.

Jazz-párbaj zongorára és bőgőre

Jazz-párbaj zongorára és bőgőre

2019. augusztus 31. (szombat)

A Juharos Étterem kellemes, klimatizált környezetével és jó akusztikájával pénteken este ismét becsalogatta közönségét. A kamara jazz kedvelői két fiatal, zenei nagyágyú produkciójára voltak kíváncsiak, akik már visszajáró fellépőnek számítanak Dunaújvárosban.