Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. jan. 11. Ágota
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü

Mennyit költünk karácsonykor?

Mozaik
karácsony
ajándék
vásárlás
lakosság

facebook megosztás

doszerk - 2019. nov. 20., 07:55

A családok átlagosan 46 760 forintot költenek karácsonyi ajándékokra, ennek felét online - ez derült ki a Vatera friss felméréséből.

Az MTI-nek küldött közlemény szerint egyre tudatosabban választják ki a meglepetéseket, a kutatásban résztvevők kétharmada november végére már mindent beszerez, 36 százalékuk ezt december elejére vagy utolsó pillanatra hagyják.

A Vatera kutatásában résztvevő felhasználók közel 50 ezer forintot költenek ajándékokra karácsonykor. A válaszadók fele 20 000 - 50 000 forintot tervez kifizetni, a kitöltők majdnem ötöde (18 százalék) pedig 50 és 100 ezer forint közötti összeget szán a meglepetésekre. Elenyésző, mindössze minden huszadik ember költ még ennél is többet. Általában jellemző, hogy a tavalyihoz hasonló összeggel számolnak a megkérdezettek az ünnepekkor. Az online piactér két évvel ezelőtti kutatása is ezeket az eredményeket hozta, tehát annak ellenére, hogy az árak évről évre emelkednek, az ajándékokra szánt összeg állandósulni látszik.  

Az online piactéren átlagosan 20 százalékkal nőtt a forgalom a karácsony előtti 3 hónapban az év többi részéhez képest 2017-ben és 2018-ban, a tranzakciók darabszáma tekintetében pedig 10 százalékos volt a növekedés ugyanezen időszakban. Bár azt várnánk az ünnepi időszaktól, hogy ajándékok után kutatva az új termékek eladása kiugróan megnő az online piactéren, ehhez képest 2017-ben 2 százalékkal, 2018-ban csupán 1 százalékkal emelkedett az év többi részének átlagához képest. Így a karácsonyi szezonban a kosarakba került termékek kétharmada használt (2017-ben 64 százalék, 2018-ban 66 százalék) volt. Ez nem is olyan meglepő, hiszen a fogyasztói árak emelkedése mellett ugyanazt az összeget kell beosztani ajándékokra, és a használt, ám hibátlan árucikkek ára jelentősen alacsonyabb. Mi több, igazán különleges kincsekre is bukkanhatunk. Mindemellett ez a tendencia alátámasztja a mai trendeket is, miszerint igyekszünk tudatos, minimalista életvitelt követni, így akár használt termékeket is ajándékozunk.

A válaszadók háromnegyede vesz valamilyen szépségápolási terméket ajándékba. A felmérésben résztvevők 69 százaléka könyvet is ajándékoz, 60 százalékuknak pedig gyerekjáték, legó is kerül a virtuális vagy bolti kosarába. A top 5 ajándéktípusba az elektronikai cikkek kerültek még be, a válaszadók 59 százaléka tervezi, hogy ajándékoz kütyüt idén. A kutatás arra is kitért, hogy a vásárláskor milyen szempontokat vesznek figyelembe a felhasználók. A válaszadók többsége összehasonlítja a hasonló termékek ár-érték arányát.

-MTI-

A rovat további hírei: Mozaik

Ajtó gyártás speciális terekhez: hogyan készülnek a nyílászárók ferde falakhoz és tetőtérbe?

2026. jan. 09.

A modern lakóterek kialakításánál egyre gyakoribbak az olyan egyedi megoldások, ahol a hagyományos, szabványos nyílászárók valami miatt nem használhatóak. A tetőtér beépítése, a ferde falak, a galériák és a különleges tervezésű terek mind olyan megoldásokat igényelnek, amit egy szimpla ajtóval nem lehet kipipálni. (X)

DSTV: petárdák helyett kutyatáp

2026. jan. 09.

Az óév utolsó jótékony célú közösségi kezdeményezését idézi fel a DSTV összeállítása. Az akció során adományokat gyűjtöttek a menhelyi kutyák számára, egyben felhívták a figyelmet a petárdázásnak az állatokra gyakorolt negatív hatására is. Hangkép.

DSTV: havas hangulat, éles bevetés

2026. jan. 07.

Miközben nagy erőkkel fut az utak-járdák hómentesítése, a város népe szó szerint örömmel vetette magát a rég tapasztalt mennyiségű hóba! A DSTV rövid hangképes összeállítása a tegnap esti élményeket gyűjti csokorba – íme!

DSTV: bulis szilveszteri visszanéző

2026. jan. 07.

A webgaléria nagyot futott hasábjainkon, most itt a DSTV összegzése a Városháza téren rendezett, az új esztendőt köszöntő buliról. A szilveszterezőket a hóesés is meglepte, a muzsika és tánc mellett ez is sokakat csábított a forgatagba. Hangkép.

Hahó, itt a hó – ha fotóztál, küldd el nekünk!

2026. jan. 06.

Hócsata? Egy szép ívű perec szánkóval? Hóember? Esetleg -angyal? Bármi jöhet a DO facebook felületén, ha minden jól megy, a vége egy nagy közös webgaléria! Hó, ha hó – téli örömök rulez jelszóval várjuk a képeket!

Népfőiskola: havas tájban is folytatják a Japán séta sorozatát

2026. jan. 06.

Remek közösség alakult ki a Dunamenti Regionális Népfőiskola tavalyi kezdeményezése nyomán, és a Japán séta elnevezésű program idén is folytatódik – először szerdán várják a mozogni vágyókat.

Nagyon kemény téltámadás közeleg!

2026. jan. 05.

Több napos havazást, hófúvást ígér a DO időjárási szakértője. Komoly mínuszok lehetnek, már mától keményíthet Tél tábornok. Figyelem, fontos: nehéz lesz a közlekedés, egész héten télies útviszonyokkal kell számolni!

  • További hírek

Friss hírek

  1. Beszélgetés Gyöngyössy Csabával – egy év tapasztalatairól, a feladatokról, tervekről

  2. Elvitte a három pontot a VRCK

  3. DSTV: a kultúra és a közösségek központja

  4. Újra a muzsika és a közösség ünnepe lett (galériával)

  5. A vége sajnos sima lett

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: a kultúra és a közösségek központja

DSTV: a kultúra és a közösségek központja

Embedded thumbnail for DSTV: az év első dunaújvárosi babája

DSTV: az év első dunaújvárosi babája

Embedded thumbnail for DSTV: petárdák helyett kutyatáp

DSTV: petárdák helyett kutyatáp

Top hírek

  1. Gyászol a kórház, elhunyt dr. Makkai Noémi

  2. Bestiálisan bántalmazta az albérlőjét – letartóztatták

  3. Óvintézkedések a tartós, kemény fagyok idejére

  4. DSTV: havas hangulat, éles bevetés

  5. Ideiglenes melegedőhelyek és vörös kód Dunaújvárosban!

Galéria

Újévi Gála (2026)

BÚÉK, Dunaújváros! (2026)

A szeretet lángja is ég

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 1. szám - 2026.01.09.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő