Dunaújváros Hetilap

Utcanévnapok - Vágó Eszter

doszerk - 2020. május 24. 15:13

Új sorozatban mutatja be Dunaújváros utcaneveinek történetét városunk hivatalos honlapja.

Ma (május 24-én) az Eszterek ünneplik névnapjukat, Isten éltesse őket! Dunaújvárosban a Vágó Eszter utca viseli ezt a nevet. Vágó Eszter régész, a Sztálinvárosi Múzeum igazgatója volt, részletes életrajza alább olvasható. Utcanévnapok néven induló sorozatunkban szeretnénk bemutatni minél több dunaújvárosi utca névadójának történetét, egyben pótolni néhány apró hiányosságot. Ilyen például, hogy – mint most kiderült – a Vágó Eszter utcából hiányoznak az utcanévtáblák, ezért Orosz Csaba, a körzet képviselője már meg is rendelte ezeket, hamarosan tehát a helyükre kerülhetnek a hiányzó táblák.

Vágó Eszter

Vágó Eszter 1928. február 28-án született Debrecenben. Általános és középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, felsőoktatási tanulmányait is ott, a Debreceni Tudományegyetemen kezdte meg, azonban az Eötvös Loránd Tudományegyetemen fejezte be, 1951-ben. A Magyar Nemzeti Múzeumban töltött gyakorlóév után 1952-ben került az akkori Sztálinvárosi Múzeumba. 1954-ben férje, Bóna István (későbbi Széchenyi-díjas régészprofesszor), aki a múzeum vezetője volt, az ELTE Őstörténet Tanszékén lett aspiráns, így helyette Vágó Esztert nevezeték ki a múzeum igazgatójának. Ezt a posztot 1967. április 1-ig töltötte be. 1970-ben bekövetkezett haláláig az ásatási csoport vezetője volt.

A sokak által tanár néninek hívott Vágó Eszter vezette a város építésével párhuzamosan folyó nagy volumenű feltárásokat az 1950-60-as években. Ez idő alatt számos római kori emlék, köztük, az egykori Intercisa temetőjének több, mint 1500 sírja is előkerült. Az itt feltárt gazdag leletanyag az Intercisa Múzeum római kori gyűjteményének a gerincét adja. Mindezen túl az is elmondható, hogy tevékenységével az ország egyik legjelentősebb területi múzeumi gyűjteményét alapozta meg. Ugyan fő kutatási területe a római kori Pannonia volt, ő tárta fel 1966-ban az országban elsőként előkerült 7. századi avar falut is a dunaújvárosi Duna-parton.

Munkáját szenvedélyesen szerette, a legszebb ásatási leletekből albumot állított össze, mellyel támogatókat próbált és tudott is szerezni, hogy az ásatásokra minden anyagi feltétel rendelkezésre álljon. Szomorúan mondhatjuk, hogy életét adta a szakmájáért, 1970. június 28-án a római nagytemető 1528. sírjának feltárása közben hunyt el, agyvérzésben. Sírja az Óbudai Temetőben található. Munkásságának elismeréséül és iránta való tiszteletből az 1993-ban, az intercisai fürdő műemlékvédelmi bemutatásának segítésére létrehozott alapítvány a ’Vágó Eszter Múzeumi és Műemlékvédelmi Alapítvány’ nevet vette fel. 1997-ben Dunaújváros Megyei Jogú Város közgyűlése posztumusz ’Pro Cultura Intercisae’ díjat adományozott neki.

Munkásságából:

B. Vágó Eszter: Új mérföldkövek az Intercisa és Mursa közötti útvonalon. Archaeologiai Értesítő 86 (1959) 73-75.

B. Vágó Eszter: Kelten und Eraviskengräber von Nagyvenyim und Sárkeszi. Alba Regia I (1960) 43-62.

B. Vágó Eszter: Késő római sírok Intercisában és Bölcskén. Archaeologiai Értesítő 88 (1961) 264-272.

B. Vágó Eszter: Dunaújváros története az őskortól a középkorig. In: Üzenet. Dunaújváros, 1963.

B. Vágó Eszter: Intercisa. A Dunaújvárosi Múzeum kiállítása. 1965.

B. Vágó Eszter: Előzetes jelentés az 1957-1968. évi intercisai ásatásokról. Alba Regia X (1969)

B. Vágó Eszter: Ausgrabungen in Intercisa (1957-1969) Alba Regia XI (1970) 109-119.

B. Vágó Eszter: Neue Inschriften aus Intercisa und Umgebung. Alba Regia XI (1970) 120-132.

Bóna István – B. Vágó Eszter: Képek Dunaújváros múltjából. Dunaújváros, 1966.

Mária R. Aföldi – László Barkóczi – Jenő Fitz – Klára Sz. Póczy – Aladár Radnóti – Ágnes Salamon – Károly Sági – János Szilágyi – Eszter B. Vágó: Intercisa II. (Dunapentele) Geschichte der Stad in der Römerzeit. Budapest, 1957.

Az életrajzot összeállította: Buza Andrea, az Intercisa Múzeum muzeológusa, köszönjük munkáját!

(forrás: dunaujvaros.hu)

A rovat további hírei: Közélet

Célunk egy élhetőbb, modern város

Célunk egy élhetőbb, modern város

2024. már. 18.

A fenntartható, zöldülő város ügyéről egyeztetett Szabó Zsolt és Bartuszek Lilla, a Fenntartható Városok alapítója a Városházán a napokban. Dunaújváros gazdasági alpolgármestere szerint a városvezetés  nyitott minden olyan megoldásra, ami egy élhetőbb, modern város megteremtését szolgálja.

Teljesen megújulnak a város padjai

Teljesen megújulnak a város padjai

2024. már. 17.

Aki nyitott szemmel jár a városban, annak feltűnhet, hogy az önkormányzat több helyen is új padokat helyezett ki, a régiek pedig teljes felújításon estek át. Az esztétikai benyomásokon túl nyilván a kényelmi szempontok is fontosak.

Ismét cserélte az önkormányzat a lejárt életmentő eszközöket az intézményekben

Ismét cserélte az önkormányzat a lejárt életmentő eszközöket az intézményekben

2024. már. 16.

A néhány évvel ezelőtt a fővárosban történt tragédiát követő civil összefogásnak és a dunaújvárosi önkormányzatnak köszönhetően minden városi oktatási intézménybe került életmentő allergiagyógyszer, vagyis EpiPen.

"Kelj, magyar ifjúság, légy te virág magad!" (galériával)

"Kelj, magyar ifjúság, légy te virág magad!" (galériával)

2024. már. 15.

Városunkban is megemlékeztek az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 176. évfordulójáról a '48-as emlékműnél  ma délelőtt. 

Navracsics Tibor ismerhette meg a városvezetés koncepcióját, terveit

Navracsics Tibor ismerhette meg a városvezetés koncepcióját, terveit

2024. már. 14.

A területfejlesztési miniszterrel Pintér Tamás polgármester tárgyalt Székesfehérváron kedden délután. A város gazdasági helyzete mellett a fejlesztési terveket egyeztették a tárgyaló felek. Az eseményről a város első embere számolt be.

A Béke városrész egy kicsit könnyebb lett – közel 400 köbméter szeméttel biztosan

A Béke városrész egy kicsit könnyebb lett – közel 400 köbméter szeméttel biztosan

2024. már. 14.

Ismét csak döbbenetes mennyiségű lom, szemét, hulladék került a konténerekbe. Ez a mérlege az esztendő első lomtalanításának. A Béke városrészben, egyszerre három helyen is le lehetett adni a feleslegessé vált holmikat múlt szombaton. És le is adták!

Ünnepeljük együtt 1848 hőseit a forradalmi emlékműnél!

Ünnepeljük együtt 1848 hőseit a forradalmi emlékműnél!

2024. már. 13.

Közös megemlékezésre várja a városlakókat az önkormányzat március 15-én – az ünnepség helyszíne idén is a forradalmi emlékmű lesz pénteken délelőtt. A koszorúzás után avatják a Kistemetőben Rosti Pál felújított síremlékét.