Dunaújváros Hetilap

Csökkent az építőanyagok felhasználása a második negyedévben

doszerk - 2020. augusztus 26. 7:27

Akár 5-15 százalékkal is csökkenhetett a magasépítéshez, különösen a lakóingatlanok építéséhez felhasznált építőanyagok és építési termékek értékesítési volumene a második negyedévben és júliusban 2019 azonos időszakához képest - közölte a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ).

A szövetség szerint ez összefügg a koronavírus-járvány okozta általános megtorpanással, de emellett az építőanyagok forgalma viszonylag pontosan leképezte a kifutó, kedvezményes újlakás-áfával befejeződő építkezések anyagigényeit, a viszonylag kis számú újlakás-projektet.

Az égetett kerámia téglánál a második negyedévben és júliusban főként stagnálást, illetve egyes gyártóknál egyszámjegyű csökkenést tapasztaltak az első negyedévi 10-20 százalékos visszaesést követően. Az árak stagnálhattak vagy akár csökkenhettek is, mivel egyes téglagyártóknál jelentős készletek halmozódtak fel.

Az építőkémia termékek (ragasztóanyagok, tömítőanyagok, homlokzati hőszigetelő rendszerek ragasztói, stb.) iránti kereslet a második negyedév elején az első negyedév fokozott felhalmozását követően jelentősen, akár 20-25 százalékkal is visszaesett, azonban a második negyedév közepétől, a számos befejeződő újlakás-projekt és kisebb ipari projektek eredményeként vissza tudott erősödni, így az egyes termékcsoportok volumene a második negyedévben és júliusban jellemzően 5-10 százalékkal maradt el 2019 azonos időszakától.  

A MÉASZ reméli, hogy az őszi gazdaságvédelmi intézkedések során olyan beruházásokat támogató, ösztönző kormányzati döntések születnek, amelyek segítik az építésgazdaság egyre növekvő hozzájárulásának megtartását, növelését a GDP-hez (bruttó hazai termék), különösképp az ú jlakások építésének, és a meglévő lakóingatlanok energetikai korszerűsítésének támogatásán keresztül.

Ezekre megfelelő és a gazdaságot hatékonyan fehérítő megoldás lenne a 27 százalék és az 5 százalék közötti áfakülönbség visszatérítése - a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) magánerős beruházás mintájára - számlakötelezettség mellett, olyan módon, hogy a kedvezmény közvetlenül a tulajdonosokhoz kerüljön. Ez országos viszonylatban illeszkedne a meglévő csok intézkedésekhez, és jól egészítené ki a rozsdaövezetekre már bejelentett, 5 százalékos újlakás- és lakásbérleti áfára vonatkozó döntéseket is - írta a MÉASZ.

Forrás: mti.hu

Fotó: illusztráció

A rovat további hírei: Közélet

Telt ház előtt búcsúztatott csodás esztendőt a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes

Telt ház előtt búcsúztatott csodás esztendőt a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes

2025. dec. 15.

Városunk kulturális örökségének kiemelkedő szereplője az 1952-ben alakult Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes. Eredményes, szép évet zárhatott a csapat – teltházas évzáró eseményüknek a Bartók Színház adott otthont múlt vasárnap. Tánc, közösség és hagyományőrzés – még sokáig folytatják.

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik már (galériával)

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik már (galériával)

2025. dec. 15.

Karácsony ünnepe alig karnyújtásnyi távolságra van tőlünk – vasárnap meggyújtottuk a harmadik adventi gyertyát is a koszorúkon. Az Adventi Forgatag ezen az elmúlt hétvégén is érdekességeket tartogatott, mindkét nap meg telt a tér mosolygós városlakókkal.

"... ha ez nem lenne a szívügyem, már régen feladtam volna!"

"... ha ez nem lenne a szívügyem, már régen feladtam volna!"

2025. dec. 13.

Orosz Csaba, a 10-es számú választókörzet – Pentele, Táborállás, Pálhalma és az északi lakópark – önkormányzati képviselője. Egykori tűzoltóparancsnok, ma sok más mellett az arborétum megújulásának motorja, valamint a város egyik legaktívabb közösségépítő személyisége.

Mezőföldvíz: látható, de nem veszélyes a víztorony dőlése

Mezőföldvíz: látható, de nem veszélyes a víztorony dőlése

2025. dec. 12.

Tételes tájékoztatással szolgált a Martinovics utcai víztorony szabad szemmel is látható dőléséről a Mezőföldvíz Kft. – a közleményt a téma érzékenységére tekintettel betűhíven közöljük!

Sokszáz fiatal mozizott ingyen a Kultikban

Sokszáz fiatal mozizott ingyen a Kultikban

2025. dec. 12.

A Kultik Mozi idén is folytatta az egyik legszebb hagyományát az önkormányzat és az Útkeresés Segítő Szolgálat közreműködésével. Csütörtök délután sokszáz gyerkőc láthatta a „Lilo és Stitch – A csillagkutya” című mesét – az élményt pedig újfent pattogatott kukorica és üdítő tette teljessé.

Karácsonyi díszben pompázik a körforgó

Karácsonyi díszben pompázik a körforgó

2025. dec. 12.

Városunk egyik legforgalmasabb körforgóját évek óta a Pannon Oktatási Központ és Magángimnázium közössége díszíti fel karácsony közeledtével – idén is csodás látványt nyújt a közlekedőknek. A körzetszépítést Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester is megköszönte az iskolának.

Ünnepi percek után fontos döntések a közgyűlésen

Ünnepi percek után fontos döntések a közgyűlésen

2025. dec. 11.

Az esztendő utolsó tervezett ülését tartotta városunk közgyűlése most csütörtökön délelőtt. A fontos döntések előtt ünnepélyes keretek között adta át Pintér Tamás polgármester a "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat.