Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 26. Emánuel
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

Dunaújváros 70: ünnepeltek a városalapítók is (galériával)

Közélet
városalapítás
születésnap
ünnepség

facebook megosztás

Öcaline - 2020. szep. 09., 11:05

Maroknyi, ám annál lelkesebb csapat vett részt azon az ünnepségen, amely során a Dunaújváros Alapítóinak Egyesülete helyezte el az emlékezés koszorúját, így tisztelegve a városépítők előtt kedden délután. 

Az Építők útja és a Görbe utca sarkán álló házon avatott a városépítők emléke előtt tisztelgő emléktáblát még 2001-ben, itt helyezi el évre év a város születésnapján a tisztelet koszorúját a Dunaújváros Alapítóinak Egyesülete. A jubileumi, a városépítés kezdeteinek 70. évfordulójára is maroknyi, de annál lelkesebb csapat készült kedden délután – az ünnepség előtt lapunk érdeklődésére Suhay Józsefné (Kati mama) elevenítette föl a kezdetek kezdetét:
– Napra pontosan emlékszem, 1951. június 16-án érkeztem először az épülő városba – akkora elkészült a belváros egy része, a Május 1. utca és a Görbe utca épületeit már átadták, a Görbe utcában több közintézmény működött. A helyi Villanyszerelő Vállalatnál lettem először segédmunkás, majd a vállalat taníttatott Pápán, később villanyszerelőként vettem részt a városépítésben.

A gépipari technikumban erősáramú technikus végzettséget szereztem, de aztán nagyot fordult az életem, elvégeztem a szülészképzőt is, és innentől – 1956-tól ismét a városban – az egészségügyben helyezkedtem el. Nagyon örülök ennek a kis közösségnek, jó együtt feleleveníteni a várossá válás első időszakát – ami egyúttal egybeesik a saját fiatalkorunkkal is!
Hasonló húrokat pengetett már az ünnepi köszöntőben Kóbor Etelka egyesületi elnök is; mint kiemelte, örömteli, hogy a városalapítók közössége mindmáig aktív, lelkes csapat – és ezt a lelkesedést a kezdetek kezdetéről mentette át, mindmáig:
– A város első építőit hajtotta a fiatalság és a világ megváltoztatásának vágya. Kemény munkával, a számítások megtalálásának reményével vágtak a feladatnak, a cél nemes volt, a jövőt tervezhetőnek hitték, hittük. Lelkesek voltunk, és bár ma az unoka, esetenként a dédunoka a legfontosabb számunkra, mindmáig büszkén, jó szívvel emlékszünk az első évtizedekre. A város születésnapján csak azt kívánhatom, hogy a mai fiatalok ugyanazzal a hittel és lelkesedéssel építsék, szépítsék tovább a várost, amilyen lelkesedéssel a nagy elődök tették.

A szervezet első embere az ünnepség után felelevenítette: éppen 20 esztendeje, a kezdetek kezdetének 50. évfordulóján bontott zászlót Dunaújváros Alapítóinak Egyesülete, a 130 alapító tag közül természetesen már sokan nem élnek – "tőlünk önszántából senki sem távozott, mindenkit könnyek között búcsúztattunk", fogalmazott Kóbor Etelka. Az egyesület jelenleg 64 taggal működik, többen – köztük sok fiatal és középgenerációs lokálpatrióta – pártoló tagként segítik a munkájukat.

És most emlékeztek – az első évtizedekre és saját fiatalságukra; a többiről meséljenek a képek!

(Fotó: Végh Zoltán)

 

2. Galéria
születésnap
jubileum
városalapítás

facebook megosztás

Az Építők útja és a Görbe utca sarkán álló házon avatott a városépítők emléke előtt tisztelgő emléktáblát, év itt helyezi el évre év a város születésnapján a tisztelet koszorúját a Dunaújváros Alapítóinak Egyesülete. A jubileumi, a városépítés kezdeteinek 70. évfordulójára is maroknyi, de annál lelkesebb csapat készült kedden délután.

(Fotó: Végh Zoltán)

Koszorúztak a városalapítók - fotó:
Koszorúztak a városalapítók - fotó:
Koszorúztak a városalapítók - fotó:
Koszorúztak a városalapítók - fotó:
Koszorúztak a városalapítók - fotó:
Koszorúztak a városalapítók - fotó:
Koszorúztak a városalapítók - fotó:
Koszorúztak a városalapítók - fotó:
Öcaline - 2020. szep. 09.

A rovat további hírei: Közélet

Elkezdődött a tavaszi fűkaszálási szezon

2026. már. 26.

Zöldellő fű és rügyező fák, bokrok látványa fogadja a városlakókat Dunaújvárosban. A tavaszi napfényben gyorsan növekedik a növényzet – a frekventált helyeken a magas fű sokaknak okoz bosszúságot. A GESZ munkatársai már dolgoznak a kiemelt helyszíneken a szép városképért.

Hasznos felajánlás nyomán gyarapodott a Családok Átmeneti Otthona

2026. már. 26.

A Családok Átmeneti Otthonának lakói és munkatársai minden felajánlásért hálásak – a Frangepán utcai intézménybe nagyon hasznos adomány érkezett. Az ellátottak lakrészeibe törölközőszárító radiátorok kerülnek, ami nagyban megkönnyíti az ott élők mindennapjait.

A hulladékudvar, ahol mindig lomtalanítanak

2026. már. 26.

Városunk önkormányzata a közelmúltban adott hírt arról, hogy startol a tavaszi lomtalanítás. A kezdeményezésre mindig nagy igény mutatkozik – nem kell azonban a konténerekre várni, hiszen a hulladékudvarban folyamatosan leadhatók a felgyülemlett lomok. 

Közösségépítés terén is csillagos ötös a Városvédők Újtelepért Egyesület csapata

2026. már. 25.

Sokrétű feladatot lát el, valóban a helyi közösségért dolgozik immár lassan másfél évtizede a Városvédők Újtelepért Egyesület. A csapat egyik fontos tagja Nyári Ica: szervező, szóvivő, alelnök és ezer más feladatot vállaló alapember – közösségépítő sorozatunk következő, ötödik epizódjának főszereplője.
 

Gazdag, színes kínálatra készülhetünk, mindenkinek kedveznek a városi rendezvények

2026. már. 25.

Dunaújvárosban egyre hangsúlyosabb, hogy a városi rendezvények a lehető legszínesebb programpalettát kínálják a városlakók számára. A programok szervezői arra is figyelnek, hogy minden korosztály találjon magának elfoglaltságot. 

DSTV: végleges a választási szavazólap

2026. már. 25.

Az ülésről és a döntésről már beszámoltunk, most itt a DSTV összeállítása az áprlis 12-én esedékes választás egyik fontos mérföldkövéről. Az Országos Egyéni Választókerületi Bizottság (OEVB) tagjai ellenőrizték és jóváhagyták a választás egyéni jelöltekre vonatkozó szavazólapjának adattartamát. Hangkép.
 

Startol a tavaszi nagytakarítás – a Barátság városrészben kezdődik a lomtalanítás

2026. már. 24.

Áprilisban kezdetét veszi az idei lomtalanítási akciósorozat, amelynek részeként a lakók ezúttal is több alkalommal szabadulhatnak meg a már feleslegessé vált, kidobásra ítélt tárgyaiktól. Az akció április 11-én a Barátság városrészben kezdődik. 
 

  • További hírek

Friss hírek

  1. Elkezdődött a tavaszi fűkaszálási szezon

  2. Parádéztak Nyárlőrincen a DLSE versenyzői

  3. Hasznos felajánlás nyomán gyarapodott a Családok Átmeneti Otthona

  4. Szoros vereség Szegeden

  5. A hulladékudvar, ahol mindig lomtalanítanak

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: így látják ők a várost

DSTV: így látják ők a várost

Embedded thumbnail for DSTV: az ország élmezőnyében a Rudas

DSTV: az ország élmezőnyében a Rudas

Embedded thumbnail for DSTV: végleges a választási szavazólap

DSTV: végleges a választási szavazólap

Top hírek

  1. Közösségépítés terén is csillagos ötös a Városvédők Újtelepért Egyesület csapata

  2. A hulladékudvar, ahol mindig lomtalanítanak

  3. Helyt álltak a nemzetközi mezőnyben

  4. Volt minek örülni a hétvégén is

  5. Egy gól döntött, de izgalmakban sem volt hiány

Galéria

Március 15-i ünnepség

Veres Viktória bemutatója a Kortárs Művészeti Intézetben

FitCity Dunaújváros (2026. március)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 11. szám - 2026.03.20.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő