ICA-D: díjátadóval ért véget a Dunaújvárosi Tárlat (galériával, díjazott filmmel)
Díjátadóval ünnepelte a városépítés kezdeteinek 70. évfordulójára időzített Belátások című, a dunaújvárosi képző- és iparművészek alkotásaiból rendezett kiállítás befejezését a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) ma délután. Összegzés, galéria és díjazott doku itt!
Ünnepi eseménnyel ért véget a "születésnapi" kiállítás az Uitz Teremben – a Belátások című, a helyi és a városhoz ezer szállal kötődő képző- és iparművészek kollektív seregszemléjének záróeseményének ma adott otthont a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D).
Művészi reflexiók és szolidaritás
Az eredményt látva jó gondolatnak bizonyult, hogy ezúttal előre tematizálták a kiállítás anyagát, emelte ki köszöntőjében Deák Nóra, az ICA-D igazgatója:
– Szakítottunk a hagyományokkal, idén arra kértük a művészeket, hogy Dunaújvárosra, az elmúlt 70 évre reflektáljanak – emlékezzenek gyerekkorukra, a művésszé válásuk időszakára, használjanak műveikben városi szimbólumokat, emeljenek be hangulatokat. Nagyon örültünk, hogy igazán izgalmas, érdekes alkotások jöttek létre – köszönet és gratuláció jár minden kiállító művésznek.
Amint azt az intézmény vezetője is kiemelte, hosszú idő után érte az a megtiszteltetés "a szűk, de annál kitartóbb közösséget", hogy a város polgármestere is részt vett az ICA-D eseményén: Pintér Tamás köszöntőjében szintén kiemelte, hogy fontos szerep hárulhat a művészekre – határon innen és túl hírét vihetik a városnak, alkotásaikkal gazdagíthatják környezetüket. A város első embere hangsúlyozta: a jó művészek és a jó művek mellett támogató közegre, háttérre is szükség van – e tekintetben mindenképpen partner kíván lenni a város vezetése.
A polgármesteri köszöntőt követően Deák Nóra egy "társművészeti" vonatkozású témát említett – szóban is megerősítve az ICA-D bejáratánál látható installáció üzenetét: a Kortárs Művészeti Intézet szolidaritásáról biztosította a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SzFE) hallgatóinak autonómiavédő törekvéseit.
Díjátadó koronáz
A Dunaújvárosi Tárlat idei díjazottjairól háromtagú szakértő bizottság döntött – a zsűrit Huth Júliusz művészettörténész, az ELTE Művészettörténeti Tanszékének oktatója, műíró, Pilinger Erzsébet művészettörténész, a Knoll Galéria vezetője és Sárai Vanda művészettörténész, független kurátor, műíró alkotta.
A seregszemle fődíjként is értelmezhető elismerését, vagyis Dunaújváros önkormányzatának díját Keserue Zsolt képzőművész vehette át Pintér Tamás polgármestertől. Mint a méltatásban elhangzott, a szakértő grémium szerint a Garázssoron próbáló zenészekről szóló "Dreams Come True" dokumentumfilm érzékeltetette számukra legösszetettebben a dunaújvárosi hangulatot. (Összeállításunk végén olvasóink is láthatják a díjazott alkotást – remek és szórakoztató pillanatok egész sorát garantáló összeállítás, tisztelettel ajánlom! És köszönet Keserue Zsoltnak a linkért!)
A Dunaújvárosi Művészetért Alapítvány alkotói díját Bokor Zsuzsanna, az alapítvány titkára adta át Móder Rezső képzőművésznek – mint a zsűri kiemelte, a beadott alkotások azon túl, hogy Dunaújvárost is megidézik, jelentős művészi kvalitásról tesznek tanúságot.
A Dunaújvárosi Művészetért Alapítvány "Legígéretesebb fiatal alkotó" díját szintén Bokor Zsuzsanna a Dunaújvárosi Művészetért Alapítvány titkára adja át – az elismerést Csiki Emese képzőművész érdemelte. A szakértő bizottság a vázlatszerű rajzok frissességét, ötletességét és személyességét emelte ki, és a díjjal a művészt további munkára biztatja. A zsűri a díjazott alkotók/művek mellett kiemelkedőnek tartotta Tábori Csaba grafikusművész kiállított alkotásait is.
A finisszázs utolsó felvonásaként Jobbágy Bernadett és Kiss Rebeka Petra előadásában láthatták az esemény vendégei a Majdnem tökéletes című produkciót. De erről (is) meséljenek a képek – aztán szóljon a rock!
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában
2024. nov. 21.
Izgalmas programmal folytatódott az Intercisa Múzeum gasztronómiai sorozata a Múzeumok Őszi Fesztiválja kínálatában. A Késdobálótól az Arany Csillagig – vendéglátás az '50-es években című előadással várták a látogatókat. Hangkép.
Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója
2024. nov. 20.
Öt évtizeddel ezelőtt, napra pontosan november 4-én nyitotta meg a kapuit a Munkásművelődési Központ és a József Attila Könyvtár. Van mire büszkének lennünk és lenniük. A napokban az MMK-ba látogattunk el, ahol Kováts Rózsával beszélgettünk az intézmény múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
Viccelődni a templomban? Lehet!
2024. nov. 20.
Istennek van humora? És ha igen, fekete is? (Mármint a humor.) Erre és ezekhez hasonló mulatságos kérdésekre válaszol a Luther Pub következő eseménye az evangélikus templom gyülekezeti termében pénteken este.
Véget ért a SZÓforgató BETŰvető kortárs irodalmi vetélkedő
2024. nov. 19.
A József Attila Könyvtárban sok pályázat és vetélkedő szórakoztatja a gyerekeket. A címben említett ezek egyike – novemberben volt az eredményhirdetés Vig Balázs közreműködésével. A kortárs-vetélkedő keretében az író művei alapján összeállított feladatlapokkal dolgoztak a fiatal olvasók.
DSTV: Tündér Lala a Bartók színpadán
2024. nov. 18.
Szabó Magda művének színpadi adaptációjával folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sor, derül ki a DSTV összegzéséből. Már az olvasópróbán hangsúlyozták: a tanulságos történet üzenetei egyaránt szólnak a gyerekeknek és a felnőtteknek is. Hangkép.
Magyarország állatvilágát bemutató fotókiállítás nyílt a Városligetben
2024. nov. 18.
Tanösvény címmel Magyarország gazdag állatvilágát bemutató szabadtéri fotókiállítás nyílt vasárnap a Városligeti Promenádon. Az elsősorban a gyerekeket célzó tárlat anyagát a Magyarország 365 pályázatra érkezett képekből válogatták.
Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Mit lehet tenni?"
2024. nov. 17.
Horvát dokumentumfilmmel folytatódik a KineDok sorozata: fájdalmasan aktuális történetet láthatnak az érdeklődők a Szabad Szemmel vetítésén a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) jövő kedden.